Wrzesień w Muzeum Miasta Łodzi

Łódź, ul. Ogrodowa 15
📅 piątek 15.09.2017 do niedziela 17.09.2017
Wrzesień w Muzeum Miasta Łodzi

Zachęcamy do zapoznania się z planami Muzeum Miasta Łodzi na najbliższy czas.

MUZEUM MIASTA ŁODZI

15 września (piątek), godz. 17:00
„Od ul. Letniej po Park Helenów. RKS TUR, Spójnia, Sparta i Społem”
Prelekcja i spotkanie towarzyszące wystawie „Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi”

Partner: Klub Sportowy „Społem Łódź”
Miejsce: Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

20 września (środa), godz. 16:30
Oprowadzanie po wystawie „Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi” dla osób z dysfunkcją słuchu z tłumaczem języka migowego

Zbiórka: hol główny

22 września (piątek), godz. 10:00
Konferencja w ramach Zjazdu Miast Piłsudskiego

Organizator: Urząd Miasta Łodzi
Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

23 września (sobota), godz. 12:30
Wernisaż wystawy podsumowującej projekt „OFF Galeria 2.0”

Organizator: Fundacja Urban Forms
Galeria Wystaw Czasowych
Wstęp wolny

Wernisaż wystawy, na której prezentowane będą obrazy stanowiące inspirację dla artystów tworzących murale w tegorocznej edycji projektu OFF Galeria. Ponadto obejrzeć będzie można wielkoformatowe zdjęcia powstałych dzieł ulicznych, zdjęcia z poprzedniej edycji OFF Galerii oraz zdjęcia z realizacji  projektu. Wernisaż wzbogacą projekcje materiałów filmowych towarzyszących projektowi, spotkanie z mieszkańcami i rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród.

27 września (środa), godz. 16:30
Oprowadzanie po wystawie „Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi” dla osób z dysfunkcją wzroku
z przewodnikiem deskryptorem i dotykowymi pomocami

Zbiórka: hol główny

28 września (czwartek), godz. 18:00
Promocja książki „Pitawal łódzki. Głośne procesy karne od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej”

Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Spotkanie z Kazimierzem Badziakiem i Justyną Badziak – autorami wydanego drukiem zbioru sprawozdań (reportaży) z głośnych procesów sądowych głównie o charakterze karnym. Sprawy te przyciągały uwagę opinii publicznej, zwłaszcza jeśli dotyczyły osób ze „świecznika” bądź budziły szczególne oburzenie. Publikacja stanowi najnowsze dla Łodzi i regionu całościowe opracowanie o charakterze pitawalu dokumentacyjnego. Główny nurt rozważań podejmowanych w książce koncentruje się na obszernym opisie trzynastu wybranych procesów karnych z pierwszej połowy XX wieku – od zabójstwa fabrykanta Juliusza Kunitzera (1905 r.) do sprawy Marii Zajdlowej (1938 r.). Z dużą starannością zebrano materiały rozproszone w archiwalnych aktach sądowych, starych gazetach codziennych i czasopismach oraz w innych źródłach, a następnie zestawiono je z opisem realiów – politycznych, ekonomicznych, społecznych, kulturalnych – właściwych dla danej rzeczywistości historycznej. W ten sposób udało się oddać tendencje epoki, w której żyli bohaterowie prezentowanych wydarzeń i to, co nimi kierowało bądź mogło kierować.

Niezwykle interesujące jest również całościowe spojrzenie na ówczesny wymiar sprawiedliwości. W czasie rozbiorów na ziemiach polskich  obowiązywało różne prawo karne państw zaborczych, które również odmiennie ujmowało przestępstwo. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przystąpiono do skodyfikowania polskiego prawa karnego materialnego i procesowego. Zatem każdy proces to swoisty wyimek z dziejów politycznych, nastawienia społecznego i poglądów na obowiązujący porządek prawny.

Opracowanie wzbogacają archiwalne zdjęcia i wycinki z prasy, przedstawiające m.in. strony opisywanych procesów.

Książka z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników historii Łodzi i regionu.

DLA DZIECI

17 września (niedziela), godz. 12:30

Akademia Małego Łodzianina

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat