Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej 1939-1945 – modele i militaria. Kielce

Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej 1939-1945 – modele i militaria. Kielce

📅 wtorek 09.09.2014 do niedziela 30.11.2014
Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej 1939-1945 – modele i militaria. Kielce

W roku 2014 przypada 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.  Tej okazji poświęcona jest wystawa.

Na  wystawie  będzie  można  zobaczyć kolekcję ołowianych żołnierzyków, modele samochodów, samolotów, czołgów z  kolekcji  Pawła  Gawrona  i  Tomasza  Klimka oraz  militaria  wypożyczone  z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

 Pasja Pawła Gawrona z Kielc trwa już ponad siedemdziesiąt lat. Ciekawostką z życia kolekcjonera  jest  fakt,  że  urodzony  w  Warszawie,  doczekał się wystawy swoich zbiorów w Muzeum Motoryzacji w Warszawie, mieszczącym się prawie naprzeciwko miejsca swojego przyjścia na świat. Jednak zanim to nastąpiło, wiele zdarzyło się w jego życiu. Pierwsze kroki w modelarstwie  przypadły   na   lata   międzywojenne,  gdy  uczęszczał  do  modelarni  LOPP, (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej) budując tam swoje modele latające. Lata okupacji i powstanie warszawskie spędził w stolicy. Wywieziony do Niemiec, nie miał szans i możliwości, aby kontynuować swoje zainteresowania, zmuszony był bowiem do ciężkiej pracy. Gdy wrócił do Warszawy, zastał tylko ruiny swojego domu, a rodzinę porozrzucaną po całym kraju. Od tego czasu przeprowadzał się wielokrotnie, ale i prowadził działalność modelarską. Ostatecznie po różnych perypetiach osiedlił się w 1952 roku w Kielcach, gdzie mieszka do chwili obecnej.

W zbiorach  Pawła  Gawrona znajduje się około czterystu modeli samochodów z wielu stron świata. Doliczyć do tego trzeba także różnego rodzaju kolejki, miniaturowe maszyny budowlane czy samoloty. Prezentowane  były  w wielu  placówkach  w  całej Polsce, w tym w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Motoryzacji w Warszawie czy Muzeum Zabawek w Karpaczu. Ostatnio część kolekcji prezentowana była Filii numer 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na wystawie ,, Gdzie są auta z tamtych lat…"
 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie