Weleda
Weleda Baby

Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka – premiera Teatru Guliwer i Małej Warszawskiej Jesieni

Teatr Guliwer
🗺 mapa
📅 sobota 17.09.2022
Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka - premiera Teatru Guliwer i Małej Warszawskiej Jesieni
Teatr Guliwer zaprasza na pierwszą premierę w sezonie – spektakl muzyczny pt. „Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka”, która powstała w koprodukcji ze Związkiem Kompozytorów Polskich i odbędzie się 17 września w ramach 12. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień” i 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Przedstawienie powstało na motywach książki dla dzieci „Wojna, która zmieniła Rondo” Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa, nagrodzonej na Bologna Ragazzi Award 2015. Muzykę do spektaklu, którą na żywo wykona troje instrumentalistów, skomponowała nagradzana, współczesna ukraińska artystka Bohdana Frolyak, a za reżyserię odpowiada Anita Piotrowska.

Rondo to Miasto Kwiatów, które niegdyś było miejscem idealnym – kwiaty odgrywały koncerty w oranżerii, a ludzie żyli z nimi w idealnej harmonii. Do momentu, gdy nadeszła chmura i zabrała miastu słońce. Pogrążeni w ciemności mieszkańcy – w tym główni bohaterowie: Danek, Fabian i Gwiazdka – starają się odtworzyć miasto takim, jakie było przed kataklizmem. Próba przypomnienia sobie miasta i własnych przeżyć związanych z poszczególnymi miejscami pomaga im w zbudowaniu maszyny, dzięki której spróbują odzyskać Rondo. Czy bohaterowie ostatecznie zwyciężą ciemność?

Tworząc spektakl, twórcy stawiają sobie i nam pytania o wspólnotę, o pamięć i chęć niesienia dobra w obliczu zagrożenia.

Kuratorzy spektaklu: dyrektor Teatru Guliwer – Robert Drobniuch i kuratorka festiwalu Mała Warszawska Jesień – Anna Kierkosz, mówią:

– Sztuka jest kwintesencją konstruktywności, czyli całkowitym przeciwieństwem wojny. (…) – I nie chodzi wyłącznie o sztukę w znaczeniu artystycznym. Ale o tę inteligentną, emocjonalną siłę, polegającą na łączeniu, konstruowaniu, zespalaniu, scalaniu, jednoczeniu, budowaniu, sklejaniu. Wierzymy, że zaproszenie do współpracy ukraińskich twórców, którzy wspólnie z polskimi artystami wykreowali spektakl, jest spełnieniem tej idei, czyli spotkaniem talentów, nadziei, marzeń i energii, które potrafią wyzwolić dobro.

Nad realizacją spektaklu, obok Anity Piotrowskiej i Bohdany Frolyak, czuwa wielu znakomitych polskich i ukraińskich twórców: dramaturg Mariusz Gołosz, Franciszek Orłowski – twórca scenografii, Yasia Khomenko – autorka projektów kostiumów, Błażej Twarowski odpowiedzialny za ruch sceniczny i reżyser świateł – Prot Jarnuszkiewicz. W spektaklu na scenie zobaczymy Annę Przygodę, Mariię Senko, Honoratę Zajączkowską, Damiana Kamińskiego, Jacka Ponińskiego i Błażeja Twarowskiego, a wśród wykonawców muzyki: Dagnę Sadkowską (skrzypce), Agnieszkę Podłucką (altówka) i Dominika Płocińskiego (wiolonczela).

Wydarzenie jest współfinansowane w ramach Funduszu Instytucji Kultury m.st. Warszawy oraz Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś jego partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Projekt jest realizowany w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programu rezydencji artystycznych dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.

Więcej informacji i bilety dostępne są na www.teatrguliwer.pl i na  www.warszawska-jesien.art.pl/2022.

451 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent