Wigilia Oliwska

Oliwski Ratusz Kultury mapa

sobota 21.12.2019

Wigilia Oliwska

Wkrótce Oliwa rozbłyśnie pięknym, zimowym blaskiem, a przed Oliwskim Ratuszem Kultury rozpoczną się przygotowania do Bożonarodzeniowej Szopki z Piasku i Wigilii Oliwskiej.

W tym roku spotkamy się po raz siódmy. W sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00 nastąpi uroczysta iluminacja szopki, a po niej złożymy sobie życzenia i będziemy biesiadować przy wspólnym stole. Będziemy gościć wśród nas Panią Aleksander Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Ten czas jest dla nas szczególnie ważny. Marzy nam się budowa prawdziwej wspólnoty, która obejmie wszystkich ludzi, bez względu na poglądy, przekonania, wiek, płeć czy narodowość.

Zbierzemy się przy stole, w dobrosąsiedzkim duchu tolerancji, akceptacji różnic i gotowości do dialogu. By to podkreślić, w tym roku przyłączą się do nas również przedstawiciele różnych wyznań religijnych obecnych w naszym mieście.

Będą z nami także znakomici oliwscy gastronomicy, którzy co roku serwują świąteczne specjały. Dobrą tradycją stało się też przynoszenie wigilijnych potraw przez samych mieszkańców, do czego gorąco zachęcamy – mówi Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska.

Radosnemu spotkaniu będzie towarzyszyć uroczyste odsłonięcie szopki z piasku – unikalnej inicjatywy artystycznej! Czworo gdańskich rzeźbiarzy: Maciej Krause, Mariusz Otta, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz przez 10 dni dokonają twórczego cudu przemiany kilkudziesięciu ton piasku w grupę rzeźbiarską inspirowaną biblijną sceną Bożego Narodzenia.

Warto wspomnieć, że rzeźbienie w piasku podczas zimowej aury, w niskich temperaturach, jest artystycznym wyzwaniem, którego artyści podejmą się już po raz dziewiąty. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczną się 9.12. Szopkę będzie można oglądać do 6.01.2020.

W programie przedświątecznego spotkania zaplanowaliśmy m.in. kiermasz świąteczny, warsztaty rodzinne, wspólne śpiewanie kolęd, wigilijna biesiada przy wspólnym stole.

Drodzy Państwo, zatrzymajmy się na chwilę w ten grudniowy wieczór, uściśnijmy dłonie w życzliwym geście! Bądźmy razem!

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wspólnota Gdańska, współorganizatorem Rada Dzielnicy Oliwa, partnerem Fundacja Choinki Gdańskiej. Sponsorem firma Aste sp. z o.o.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie