Wielokulturowe Dobranocki w Galicji – Spotkanie z kulturą łemkowską

Żydowskie Muzeum Galicja mapa

niedziela 25.11.2018

Wstęp wolny

galicja dobranocki

Zapraszamy dzieci i rodziców na Wielokulturowe Dobranocki w Galicji. Raz w miesiącu prezentujemy filmy animowane związane z kulturami mniejszości etnicznych, narodowych i religijnych. Każdej dobranocce towarzyszyć będzie spotkanie z przedstawicielem lub przedstawicielką mniejszości albo ekspertami, którzy opowiedzą o jej kulturze i historii.

Usiądźmy wygodnie z ciepłymi napojami (i małą przekąską) i w miłej atmosferze słuchajmy, oglądajmy, bądźmy razem.

Najbliższe wydarzenia:

Niedziela 25.11.2018, 18:00

Spotkanie z kulturą łemkowską

Zapraszamy dzieci małe i duże na projekcję łemkowskiego filmu animowanego „Kogut i lisica” oraz na spotkanie z kulturą łemkowską.

Kogut i lisica / Когут і лишка” to łemkowska, współcześnie napisana bajka autorstwa Oksany Graban (bajka została zamieszczona w książce „Opowiadania babci Tekli” Oksana Graban, 2017). Autorką filmu jest Anna Chabros-Piłat. Bajka została zrealizowana w 2017 roku ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Podczas spotkania oprócz projekcji i przybliżenia kultury Łemków będzie można wziąć udział w dawnych łemkowskich grach i zabawach, które zaprezentuje Marta Graban. Poznamy również elementy łemkowskiego folkloru dziecięcego – wyliczanki, zagadki, a także zabawy m.in. Nianio i maty, De les był czornyj barane. Do zabaw przygrywać będzie łemkowska wiejska kapela Uherec, która na koniec wykona kilka łemkowskich pieśni i melodii ludowych.

W języku polskim
Wstęp wolny
Prowadzenie: Fundacja Stara Droga
O Fundacji Stara Droga, partnerze wydarzenia:
Fundacji Stara Droga działa na rzecz promowania kultury, języka i sztuki oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy Środkowo-Wschodniej w szczególności terenów pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-słowackiego w tym Roztocza i Łemkowszczyzny. Jednym z elementów naszej działalności  jest Lemkoland – edukacyjny projekt skierowany do najmłodszego pokolenia Łemków.

www.lemkoland.com
www.staradroga.com

 

Niedziela, 9.12.2018, godz.18.00

Warsztaty chanukowe i  dobranocka żydowska w języku jidysz: „Der Gliklecher Mensch” [Szczęśliwy człowiek]

Zapraszamy całe rodziny na ostatnią w tym roku „Dobranockę w Galicji”. Zaczniemy od projekcji filmu animowanego w języku jidysz i odkrywania tego języka, szczególnie jego związków z językiem polskim. A ponieważ spotkanie przypada w czasie żydowskiego święta Chanuka, poprzez gry i zabawy poznamy także świąteczne zwyczaje.

Partner: Kolektyw Odrobina Kultury, Fundacja Mifgaszh

Wydarzenia realizowane w ramach projektu „Akademia Opowieści” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Wielokulturowe Dobranocki w Galicji – Spotkanie z kulturą łemkowską

Żydowskie Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja znajduje się na krakowskim Kazimierzu w budynku dawnej fabryki mebli, której odnowione wnętrza nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Na przestrzeni prawie 1000 metrów kwadratowych znajdują się 4 sale wystawiennicze, kawiarnia, księgarnia …

Więcej

Adres:

ul. Dajwór 18;
Kraków


Kontakt:

012 421 68 42
info@galiciajewishmuseum.org
http://www.galiciajewishmuseum.org

 
 

Polecamy