Wielkie otwarcie sezonu wyścigowego na Partynicach

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
📅 niedziela 15.04.2018
Wielkie otwarcie sezonu wyścigowego na Partynicach

Pokazy ćwiczeń akrobatycznych na koniu (woltyżerka) w wykonaniu uczniów Wyższej Szkółki Jazdy Konnej, pokazowa gonitwa na kucach z udziałem najmłodszych adeptów sztuki jeździeckiej, rekreacyjne przejażdżki na kucykach czy wesołe miasteczko – to atrakcje dla najmłodszych, jakie organizatorzy przygotowali na otwarcie sezonu wyścigów konnych na wrocławskich Partynicach.

Ponadto w sportowym programie dnia znalazło się 7 gonitw w międzynarodowej obsadzie, wyścigi na dystansach płaskich, płotowych oraz najbardziej widowiskowe,  gonitwy z przeszkodami. Wyścigowa niedziela (15 kwietnia) rozpoczyna się o godz. 14:00, wstęp jest bezpłatny.

Wyścigowa niedziela, w piknikowej atmosferze, atrakcje dla dzieci
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice to jeden z najpiękniejszych terenów rekreacyjnych w mieście. Najbliższa niedziela, inaugurująca sezon wyścigów konnych, to świetna okazja, żeby wybrać się z całą rodziną na partynicki piknik, tym bardziej, że w programie dnia znalazły się atrakcje również dla najmłodszych miłośników koni.

W okolicach godziny 14:00 na tzw. „czworoboku” zaprezentują się młodzi uczniowie sekcji woltyżerki Wyższej Szkółki Jazdy Konnej w pokazie prowadzonym przez Tomasza Ogonowskiego , reprezentanta Polski, uczestnika Mistrzostw Świata i Europy, pięciokrotnego Mistrza Polski w woltyżerce sportowej. Woltyżerka, czyli ćwiczenia gimnastyczno-akrobatyczne na poruszającym się koniu, to niezwykle widowiskowa dyscyplina, która budzi olbrzymie zainteresowanie publiczności.

Przez cały czas trwania mityngu najmłodsi (od 3 lat wzwyż) będą mogli korzystać z przejażdżek kucami na wygrodzonym terenie.  Kuce pojawią się raz jeszcze w programie dnia, tym razem na torze, w trakcie gonitwy wyścigowej, w której wezmą udział młodzi adepci sztuki jeździeckiej.  Z myślą o dzieciach powstanie strefa dla najmłodszych, gdzie dzieci będą mogły skorzystać m.in. z dmuchańców, zjeżdżalni, czy karuzeli.
O oprawę muzyczną otwarcia sezonu zadba zespół Dixie Tigers Band grający nowoorelański jazz z początku XX wieku. W ich repertuarze znajdują się zarówno takie przeboje jak: When the Saints, Hallo Dolly, Summertime czy Moonlight, Serenade, jak i najsłynniejsze polskie melodie: Sexappeal, Ach jak przyjemnie, czy Va bank.

Wyścigi płaskie, płotowe i przeszkodowe z udziałem folblutów, czyli wyścigowej formuły 1
W niedzielę 15 kwietnia konie pobiegną w 7 gonitwach: 4 na dystansach płaskich, 2 płotowych (płoty ustawiane są na trasie toru) oraz 2 przeszkodowych, których trasa biegnie na wewnętrznej części toru. W zależności od wieku koni wyścigi rozgrywane są na różnych dystansach – młodsze biegną na krótszych np. 1600 metrów, zaś bardziej doświadczone rywalizują na trasie liczącej nawet 3800 metrów. Od 2013 roku na wrocławskim torze ścigają się najszybsze konie świata – folbluty. To rasa koni pełnej krwi angielskiej, którą wyhodowano na Wyspach Brytyjskich ponad 300 lat temu. Hodowane specjalnie na potrzeby wyścigów, w galopie z jeźdźcem osiągają prędkość 60 km/h (rekord prędkości to 69 km/h). Folbluty są nie tylko najszybsze, ale też zdecydowanie większe od innych ras, np. od koni czystej krwi arabskiej.

Wyścigowa elegancja
Wizyta na torze wyścigów konnych to świetna okazja do pokazania się w eleganckiej odsłonie. Co prawda dress code nie jest obowiązkowy, ale organizatorzy zachęcają aby przyjść ubranym w stylistyce charakterystycznej dla dni wyścigowych. Panie zachęcamy do założenia sukienek, spódnic, a do tego kapeluszy lub fascynatorów, natomiast panom sugerujemy założenie marynarek oraz koszul, obowiązkowo z krawatem. Wyścigowa niedziela zazwyczaj trwa około 6 godzin, a na terenie partynickiego kompleksu, o powierzchni 73 hektarów, panuje piknikowa atmosfera. Wyścigi konne we Wrocławiu to doskonały pomysł na ciekawe spędzenie ostatniego dnia weekendu z emocjami sportowymi w tle.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice – unikat na skalę kraju
Wrocławianie należą do wąskiej grupy mieszkańców Polski, którzy regularnie mogą oglądać wyścigi konne. Partynice to, obok warszawskiego Służewca i sopockiego Hipodromu, jeden z trzech tego typu obiektów w kraju. Jednak tylko we Wrocławiu odbywają się najbardziej widowiskowe wyścigi z przeszkodami, przyciągające międzynarodową obsadę jeźdźców. Partynicki tor przyciąga też wyjątkową urodą retro – kameralny budynek starej herbaciarni, czy kryta drewnem w charakterystycznym, zielonkawym odcieniu trybuna główna z 1907 roku, to perełki XX-wiecznej architektury. Nic więc dziwnego, że wrocławianie przychodzący na wyścigi bardzo chętnie fotografują się na tle tych budynków.

Inauguracja sezonu wyścigowego na Partynicach

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2, 53-033 Wrocław