Królik i Misia

Wielki Dzień Pszczół już po raz trzeci  edukacja o pożytecznych owadach dla każdego!

📅 poniedziałek 27.07.2015 do sobota 08.08.2015

Nauka o pszczołowatych dla całej rodziny

Wielki Dzień Pszczół to święto, które z edycji na edycję rośnie. Podczas obchodów w minionym roku świętowało z nami ponad 13 500 osób. Razem z nimi przypomnieliśmy, jak istotną rolę pełnią w przyrodzie pszczołowate. Podczas tegorocznej, trzeciej edycji edukować będziemy na temat produktów, które zawdzięczamy pszczołom i produktów przez nie wytwarzanych, m.in. pierzdze, propolisie, wosku pszczelim. Główne obchody Wielkiego Dnia Pszczół odbywać się będą w pięciu dużych miastach Polski: Warszawie, Toruniu, Łodzi, Poznaniu i Mikołowie. Ponad to w tegoroczną, edycję święta zaangażowało się 50 ogrodów botanicznych oraz parków narodowych i krajobrazowych z całej Polski, które zapraszają tego dnia do zabawy i edukacji o pszczołowatych. Hasło 3. edycji Wielkiego Dnia Pszczół to „Bądź przyjacielem pszczół na 5!".

Podczas Wielkiego Dnia Pszczół, w wybranych lokalizacjach w całej Polsce można będzie dowiedzieć się więcej o pszczołowatych i o tym, jak każdy z nas może odwdzięczyć się im za ich ciężką pracę, a także wziąć udział w szeregu atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień. Gry, zabawy, czy warsztaty z nauką o tych pożytecznych owadach czekają na najmłodszych przyjaciół pszczół, tych nieco starszych i seniorów. Podczas Wielkiego Dnia Pszczół będziemy m.in. przypominać o najważniejszych Zasadach Przyjaciół Pszczół i produktach, które uzyskujemy dzięki zapylaniu przez pszczołowate. Placówki, które włączyły się w tegoroczne obchody, przygotują dla dzieci i dorosłych wiele atrakcji – pokażą, jakie rośliny uwielbiają te pożyteczne owady, zapoznają z produktami pszczelimi, przybliżą pracę zapylaczy oraz pokażą budowę ula. Wielki Dzień Pszczół skierowany jest zarówno do najmłodszych odbiorców, jak i tych starszych, którzy razem z opiekunami mogą tego dnia wspólnie spędzić czas, ucząc się i bawiąc.

8 sierpnia w 5 głównych lokalizacjach spotkać będzie można również Kujawskich Zapylaczy – śmiałków, którzy podjęli się pracy pszczół, zapylając rośliny. Dzięki prowadzonej na Facebooku akcji z ich udziałem, organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom" chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na problem masowego wymierania pszczół i pokazać, co by się stało, gdyby tych pożytecznych owadów zabrakło. Od zapylania roślin zależy bowiem 1/3 żywności na ziemi. Obecnie na świecie już istnieją rejony, gdzie ludzie ręcznie zapylają rośliny z powodu masowego wymarcia pszczół.
Filmy z Kujawskimi Zapylaczami można znaleźć na profilu Facebook „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom"  (Facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom) wraz z wieloma ciekawostkami na temat tych owadów.

Konkurs na najbardziej pszczele zdjęcie

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie w twojej okolicy odbywać będzie się Wielki Dzień Pszczół, spójrz na mapkę, którą znajdziesz pod linkiem:

Dla chętnych będzie również możliwość wzięcia udziału w konkursie! Jego zasady są bardzo proste.
1. Zrób sobie pamiątkowe zdjęcie podczas Wielkiego Dnia Pszczół.
2. Opublikuj je na swoim profilu na Facebooku, Instagramie, lub Twitterze lub blogu z hashtagiem #WielkiDzienPszczol.
3. Pamiętaj o ustawieniu publicznej widoczności zdjęcia, żebyśmy mogli Was odnaleźć!
Autorów najciekawszych, prawdziwie pszczelich zdjęć nagrodzimy!
Regulamin konkursu będzie dostępny jest pod adresem: