Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +
Wielka Makieta Kolejowa powróciła do stolicy

PGE Narodowy
📅 poniedziałek 07.11.2016 do niedziela 27.11.2016
Makieta City
Po raz kolejny w Warszawie będzie można zobaczyć z bliska największą w Polsce i jedną z największych w Europie mobilnych makiet kolejowych. Wielka Makieta Kolejowa czeka na wielbicieli modelarstwa już od 10 września na PGE Narodowym.

W najbliższą sobotę PGE Narodowy wypełni się dźwiękami pędzących pociągów, przemierzających setki metrów krętych torów, mostów, niekończących się tuneli i scenami z codziennego życia lokalnej społeczności. Każdy z odwiedzających będzie mógł wybrać się w wyjątkową, interaktywną podróż i przeżyć niezapomnianą przygodę na ponad 1000 mkw. zachwycającej ekspozycji modelarskiej.

Zależało nam na tym, aby Wielka Makieta Kolejowa była inspiracją dla młodego pokolenia i w nieco odmienny sposób prezentowała sztukę, jaką jest modelarstwo. Dzieci i młodzież biorąca udział w wystawie na własne oczy zobaczą, co kryje się pod określeniami: kreatywność, pasja oraz zamiłowanie do kolei. Naszym celem jest więc nie tylko dostarczenie pozytywnych i niezapomnianych przeżyć, ale przede wszystkim pobudzenie potencjału twórczego i intelektualnego oglądających. Ogromne zainteresowanie wystawą podczas prezentacji w Warszawie i Gdańsku to dowód na to, że wciąż poszukujemy i potrzebujemy wrażeń oraz pobudzania naszej wyobraźni – mówi Arkadiusz Lewandowski, przedstawiciel zespołu Makieta City.

Twórcy Makieta City oprócz miniaturowej sieci kolejowej odwzorowali także teren Dolnego Śląska, który w przeszłości był jednym z najlepiej skomunikowanych regionów na mapie Polski. Udając się w daleką podróż, na uczestników wystawy czekają małe i średnie stacje kolejowe z dziesiątkami ciężkich lokomotyw i pociągów, bocznice, fabryki, rampy przeładunkowe, farmy, a nawet zakłady przemysłowe. Bujne lasy, wielkie krzewy porastające wzgórza oraz przejrzyste wody jezior, nad którymi beztrosko odpoczywają lokalni mieszkańcy staną się dopełnieniem tego (nie)codziennego obrazka. Makieta, połączona 14 kilometrami przewodów, dzięki sterowaniu komputerowemu oraz interaktywnym funkcjom, umożliwi chętnym samodzielne uruchomienie m.in. wesołego miasteczka, wezwania straży pożarnej do pomocy czy nakarmienia kur w wiejskiej gospodzie.

Dzięki zawarciu długoterminowej umowy z PGE Narodowym już wkrótce rozpocznie się budowa największej stacjonarnej makiety w Polsce. Oprócz pociągów będą poruszały się na niej pozycjonowane „satelitarnie” samochody, statki a w następnej kolejności samoloty. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby samodzielnie sterować makietą do dyspozycji będzie mniejsza ekspozycja w skali N, czyli 1:160. Na niej goście będą mogli samodzielnie sterować pociągami, rozjazdami i obrotnicą lokomotyw. Aby pokazać możliwości modeli kolejowych i zachować zieleń w zimie, na wystawie rozpoczynamy budowę makiety ogrodowej w skali 1:22,5.

Wystawa Wielkiej Makiety Kolejowej dostępna będzie na PGE Narodowym od 10 września 2016 r. (wejście bramą nr 1 od Alei Zielenieckiej), 7 dni w tygodniu w godz. 10:00 – 20:00. Warto jednak sprawdzać na bieżąco dostępność na stronie www.makietacity.pl lub na fanpage’u: facebook/makietacity

Bilety na wystawę dostępne są w kasie lub na stronie: www.bilety.makietacity.pl. Koszt jednego biletu dla osoby dorosłej to 23 zł, dla dziecka – 19 zł. Bilet rodzinny dla min. 4 osób – 18 zł od osoby.

Wystawa jest objęta patronatem przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.