Wieczory magii i wróżb w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
📅 piątek 02.11.2018 do niedziela 04.11.2018
Wieczory magii i wróżb w skansenie

Wraz z nadejściem jesieni wieczory stawały się coraz dłuższe. Mieszkańcy dawnej wsi spędzali je na darciu pierza, łuskaniu fasoli, przędzeniu wełny, młócce i snuciu długich opowieści, których głównym motywem były dalekie miejsca i niezwykłe zdarzenia. Szczególnymi momentami w obyczajowości jesiennej były wigilie dni świętych Katarzyny i Andrzeja, gdy bariera między tym a tamtym światem stawała się cieńsza, dając możliwość usłyszenia głosów z zaświatów. To właśnie wtedy młodzież wiejska spotykała się, by poznawać przyszłość, szczególnie tę dotyczącą małżeństwa.

Nawiązaniem do tych tradycji są programy edukacyjne „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu” organizowane przez cały listopad w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i ulokowanym w centrum miasta Ratuszu. Zajęcia skierowane są do osób w każdym wieku. Mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Podczas lekcji poznają najważniejsze wierzenia i przesądy związane z wróżbami na dawnej wsi. Próbują też samodzielnie spojrzeć w przyszłość. W tym celu leją wosk przez dziurkę od klucza, wróżą z nasion grochu, przepołowionego jabłka, a także przestawianych butów. Później przychodzi czas na zagłębienie się w niezwykły świat zwyczajów, obrzędów i babcinych opowieści skryty we wnętrzach wiejskich izb. Uczestnicy programu „Andrzejki w skansenie” zwiedzają ekspozycję muzealną w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz we wnętrzach 10 chałup chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, natomiast w ratuszu czeka na nich wystawa czasowa „Wszystkie barwy muzyki…”. Ekspozycja stanowi próbę ukazania roli muzyki w sztuce i kulturze, zarysu jej historii nowożytnej oraz jej związków z innymi dziedzinami działalności twórczej – motywów muzycznych obecnych w dziełach sztuki (gobeliny, malarstwo, grafika, wizerunki kompozytorów), poprzez kompleksową prezentację zapisów nutowych, reklamy utworów muzycznych, kolekcję instrumentów z różnych stron świata, po rekonstrukcję dawnego wnętrza salonu muzycznego.

Już teraz warto dokonać rezerwacji udziału w andrzejkowych programach edukacyjnych, by przekonać się, że jesień wcale nie musi być szara i smutna. Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl w zakładce „Muzealna szkoła”.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!