Widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen” w Gryfinie

sobota 24.09.2016

Orły nad Nijmegen

W sobotę, 24 września 2016 w Gryfinie odbędzie się widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen”.

 

Atrakcje wydarzenia rozpoczną się już od godziny 12. Od południa właśnie trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe. W jego trakcie zaprezentowane zostaną między innymi: Amerykański czołg średni M4 Sherman, Amerykański czołg lekki M3 Stuart, Amerykański transporter opancerzony M4 Half-Track, Amerykańskie samochody terenowe Dodge WC51/52 oraz Jeep, Amerykański motocykl wojskowy Harley WLA, Niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222.

Od godziny 13 na Nabrzeżu Miejskim rozpocznie się blok artystyczny. Zaprezentują się m.in. dzieci i młodzież. Na godzinę 15 zaplanowano występ brytyjskiej wokalistki Katy Carr. Artystka wystąpi w naszym mieście wraz z dziećmi ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie.

Katy Carr to brytyjska wokalistka z polskimi korzeniami. Do tej pory wydała kilka płyt, prezentując utwory nawiązujące do polskości, historii i tradycji. Wśród jej repertuaru odnajdziemy takie piosenki jak m.in. „O mój rozmarynie”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. Swoje utwory tworzy po polsku i angielsku. Jeden z nich nawiązuje do historii niedźwiedzia brunatnego i szeregowca Wojtka służącego w 2 Korpusie Polskim. Z ciekawostek o wokalistce można dowiedzieć się, że Katy zafascynowana jest lotnictwem, może pochwalić się dyplomem lotnika.

O godzinie 17 rozpocznie się główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen” przygotowane przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae-Dziedzictwo Pomorza.

Główne widowisko historyczne jakie będzie miało miejsce na nabrzeżu w Gryfinie, odbędzie się z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej.
Całość rekonstrukcji historycznej „Orły nad Nijmegen” opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości, na czele z prof. dr hab. Andrzejem Olejko, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, jednym z największych w Polsce autorytetów w dziedzinie historii konfliktów zbrojnych.
Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach wydarzenia będą miały formułę bezpłatną dla widzów. Na terenie imprezy rozstawione będą telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu przez widzów.

O godzinie 19 dla gryfinian wystąpi zespół Rusty Chain.

Rusty Chain to gryfiński zespół prezentujący muzykę wynikającą z czystej miłości do zabawy i rock’n’rolla. Zespół gra w składzie: Marcin Wawrzyńczyk – wokal, Marta Potepa – bas, Michał Zalewski – gitara, Filip Grzesik – perkusja. Rusty Chain to czwórka pozytywnie zakręconych ludzi co ewidentnie widać w tekstach ich utworów. Jednym słowem melodyjne, mocne brzmienie, z mega dawką zaraźliwej, pozytywnej energii.

Rusty Chain

Gryfiński Dom Kultury informuje, iż w związku z organizacją imprezy masowej pn. „Orły nad Nijmegen” zostanie zamknięta droga wewnętrzna/dojazdowa do nabrzeża przy ul. Energetyków w Gryfinie. Termin: od dn. 23.09.2016r. – godz. 12:00, do dn. 25.09.2016r. – godz.7:00. Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Gryfiński Dom Kultury

Gryfiński Dom Kultury

Zadaniem Gryfińskiego Domu Kultury jest umożliwienie dzieciom, młodzieży, a także dorosłym mieszkańcom naszej gminy, rozwoju własnych zainteresowań i pasji oraz zaspakajanie potrzeb w zakresie tworzenia, uczestniczenia, odbioru wartości kulturalnych, poprzez kształtowanie wzorów aktywnego uczestnictwa w …

Więcej

Adres:

ul. Szczecińska 17,
74-100 Gryfino


Kontakt:

91-416-25-20
http://www.gdk.com.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:historiana powietrzu

Zobacz także