Wiatr z księżyca. Książka dla dzieci

poniedziałek 21.10.2019 do poniedziałek 04.11.2019

Wiatr z księżyca

„Wiatr z księżyca” to zabawna, pełna barwnych postaci i niesamowitych zdarzeń historia dwóch sióstr, Dory i Flory. Dziewczynki często nie zgadzają się ze zdaniem dorosłych i sprzeciwiają się im. Szybko jednak odkrywają, że chociaż niełatwo być grzecznym, bycie niegrzecznym jest równie trudne.

Wplątują się w różne kłopoty i niezwykłe przygody: za sprawą czarów zmieniają się w kangury, rozwiązują zagadkę przestępstwa, trafiają do więzienia… Wiele razy muszą wykazać się odwagą i sprytem. Przekonują się też, że warto być życzliwym: nawet w ciężkim położeniu chętnie pomagają innym i dzięki temu zyskują wspaniałych przyjaciół.

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Eric Linklater (1899-1974) był dziennikarzem, wykładowcą akademickim i powieściopisarzem. Pisał przede wszystkim dla dorosłych, ale wydał też kilka książek dla dzieci, „Wiatr z Księżyca” należy do klasyki brytyjskiej literatury dziecięcej. W Polsce po raz pierwszy ukazał się w latach 60 i wówczas zilustrował ją Zbigniew Lengren.   Dziś przedstawiamy ją w nowej szacie graficznej  w serii „Pożeraczy Książek”, z niezapomnianymi ilustracjami Zbigniewa Lengrena . Polskie dzieci poznały tez książkę dzięki słuchowisku radiowemu z muzyką Jerzego Wasowskiego. W rolę Pani Rozumek wcieliła się wówczas Irena Kwiatkowska.

Zbigniew Lengren (1919 – 2003)urodził się w Rosji. Dorastał w Toruniu. W 1938 roku zaczął studia na Politechnice Warszawskiej, nie skończył nauki. Podczas wojny trafił do niemieckich więzień. W 1944 roku znalazł się w Lublinie i tam podjął dalszą naukę. Już wtedy zaczął współpracę z prasą i powoli rysunek satyryczny stał się jego stałym zajęciem. W 1948 roku stworzył charakterystyczną postać w meloniku – profesora Filutka, którego historyjki śledziła na łamach „Przekroju” cała Polska. Dzieci znały go przede wszystkim z ilustracji do książek Hugh Loftinga o Doktorze Dolittle.

Pożeracze Książek, to nowa seria Muchomora dla tych dzieci, które lubią czytać. Pierwszą książkę z tej serii – Dom dla Tosi napisała i zilustrowała Kaja Malanowska (autorka nominowana do Paszportu Polityki i Nike). Teraz prezentujemy „Wiatr z księżyca”.

Tytuł oryginału:  The Wind on the Moon  © Eric Linklater, 1944
Tekst: Eric Linklater
Ilustracje : Zbigniew Lengren
Projekt graficzny Emilia Pyza
Tłumaczenie: Andrzej Nowicki
Redakcja i korekta: Bianka Dziadkiewicz
Druk Drukarnia Skleniarz Kraków

Muchomor sp z o.o.
Ul. Wąchocka 11/13 m 1
03-934 Warszawa, www.muchomor.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:książki dla dzieci