Wianki nad Wisłą czyli Wielki Piknik Świętojański

Warszawa okolice Wisły - Śródmiescie mapa

sobota 25.06.2016

wianki nad wisła

Wianki nad Wisłą to nie tylko wieczorne koncerty i spektakularny pokaz ogni przed północą. To całodzienny piknik wypełniony wieloma atrakcjami na Podzamczu przy fontannach, na bulwarach, na samej rzece i praskiej plaży Rusałka.

W tym roku na Wiankach będziemy wspólnie piknikować na trawie i smakować produktów przygotowanych przez wystawców z różnych regionów kraju, pływać łodziami, bocznokołowcem Gloria Mechanika i cieszyć się z nadejścia lata.

PROGRAM PIKNIKU ŚWIĘTOJAŃSKIEGO:

 • 14:00-20:00 – REJSY ŁODZIAMI /Bulwary nad Wisłą / Plaża Rusałka/

Rejsy tradycyjnymi łodziami

W tym roku drewniana flota wiankowa zostanie wzmocniona o wielką atrakcję jaką będzie bocznokołowiec Gloria Mechanika – statkiem z napędem kołowym po obu stronach burty. Dla jednostki będzie to drugi sezon, dlatego niewiele osób miało szansę już ją zobaczyć. Taka okazja nadarzy się podczs Wianków. Będzie można nie tylko zwiedzać statek, ale i wygrać bezpłatny rejs podczas imprezy.

W rejs po Wiśle zabierze także chętnych Kropka i Kreska – nowe stateczki kursujące od bulwaru Jana Karskiego do Mostu Łazienkowskiego i z powrotem. W czasie rejsu z pokładu słonecznego i przeszklonego głownego można podziwać panoramę Starego i Nowego Miasta, Stadion Narodowy, Grubą Kaśkę, plaże i dzikie tereny zielone na prawym brzegu Wisły.

Pomiędzy dwoma brzegami kursować będą tradycyjne drewniane łodzie: św. Barbara, Zygmunt, Inna Bajka, Bat oraz prom Wilga, które przewodzić będą bezpłatnie uczestników imprezy.

O godzinie 19.00 rozpocznie wielka parada żaglowców na Wiśle, które utworzą szyk i przepłyną między dwoma mostami.

 • 14:00-20:00 – FLISACKA BINDUGA /Plaża Rusałka/

Po raz kolejny Fundacja Szerokie Wody zaprosi nas do tradycyjnej osady zbudowanej z płóciennych namiotów. Będzie można przypatrzeć się dawnym zawodom związanym z życiem na rzece oraz zostać przez chwilę kowalem, wikliniarzem, szkutnikiem, kaletniem, prządką czy tkaczką.

Będzie można spróbować także charakterystycznych dla regionu Urzecza potraw: zupy sytochy, barszczu chrzanowo-buraczanego i śliwianki wiślanki.

Na plaży Rusałka funkcjonować będzie szkółka żeglarstwa tradycyjnego, zobaczyć też będzie można pokaz wykonania najdłuższej w tej części Europy drewnianej dłubanki wiślanej, której długość osiąga 12 metrów.

Dla dzieci przygotowany został interaktywny spektakl „Wiślana przygoda”.

O godzinie 18.00 na iBarce zacumowanej przy brzegu zagrają zespół Hambawenah i The Nobodies. Usłyszymy w ich wykonaniu folk miejski i wiślany.

 • 14:00-18:00 – OSADA KWIATU PAPROCI /Podzamcze/

W Osadzie Kwiatu Paproci będzie można zobaczyć stare obrzędy świętojańskie, otrzymać wróżbę z imion ziół i ziemi, kręgów na odzie, poszukać kwiatu paproci i poznać słowiańskie rytuały, m. in. Postrzyżyny czy Święto Gaika i Jare. Będziemy też oczywiście pleść dużo wianków z ziół, kwiatów i zbóż.

 • 14:00-18:00 – SOBÓTKA W WIEJSKIEJ ZAGRODZIE /Podzamcze/

Wianki to także okazja do zajrzenia na stare wiejskie podwórze, gdzie młóci się zborze, miele ziarno, wypieka chleb w oryginalnym starym piecu chlebowym.

Będzie można poznać tajniki robienia masła, tkania na krosnach, wyplatania koszy wiklinowych i wyrobu mioteł oraz zrobić własnoręcznie zabawkę ludową – fruckę, lalkę z sitowia czy kapelusz.

Wszyscy, którzy spróbują sił w tradycyjnych pracach w obejściu, dostaną specjalne “certyfikaty ponadprzeciętności”, a najlepsi tańcerze polka I oberka zostaną obdarowani świeżo wypieczonym chlebem.

 • 14:00-24:00 – TARG RYBNY / Bulwary nad Wisłą/

W tym roku spędzając czas na Wisłą będzie można skosztować ryb, pochodzących z polskich rzek i morza. Na bulwarze Karskiego na Targu Rybnym dostępne będą ryby smażone i wędzone – pstrągi, sieje, sielawy, dorsze i flądry, zupy rybne, i polskie sushi. Tylko usiąść na schodkach ze świeżo uwedzoną rybką i podziwać życie wodne na Wiśle. A to wszystko przy jazzie na żywo.

 • 14:00-24:00 – TARG ŚWIĘTOJAŃSKI /Podzamcze/

Czeka nas wielkie wydarzenie kulinarne. Targ Śniadaniowy, znany ze swoich weekendowych działań w różnych dzielnicach Warszawy w tym roku przygotuje dla wiankowiczów Targ Świetojański i Wielki Piknik na Podzamczu, który zakończy się dopiero przed północą!

W menu znajdą się między innymi: kurpiowskie fafernuki – pulchne ciastka z marchwi, miodu i pieprzu, chleby na zakwasie, chleby serwatkowe, sery z Kaszub i Podhala, łowickie cepeliny, pierogi i pasztety, wędzone wędliny, ciasta, lemoniady z lubelszczyzny, soki tłoczone z grójeckich sadów. Na Podzmaczu będzie można zobaczyć tradycyjny wyrób sękacza i skosztować pieczonego barana.

Przygotowana zostanie duża strefa piknikowa, w której będzie można odpocząć, aby potem wziąć udział w warsztatch kulinarnych, garncarskich czy pomalować gotowe formy gipsowe kogutów, kozłów i innych zwierzaków podwórkowych.

Zajrzymy też do środka szklanego, żeby podejrzeć życie pracowitych pszczół.

 • 15:00-19:30 – POTAŃCÓWKI PRZY FONTANNIE /Podzamcze, mała scena/

Otwarcie kolejnego sezonu coraz popularniejszych w stolicy potańcówek, nawiązujących do tradycji folkloru warszawskiego. Po zeszłorocznym ogromnym sukcesie sceny retro na Wiankach i cyklu potańcówek jubileuszowych, Stołeczna Estrada wraca z podestem tanecznym na Podzamcze. Jak za dawnych lat zatańczymy na dechach. Nieśmiałych, w pierwszą parę poprowadzi do sztajerka aktor estradowy, teatralny i charakterny – Władysław Grzywna. Pod okiem żwawych instruktorów – Barbary Zielińskiej i Marcina Olszewskiego oraz Anny Iberszer i Piotra Woźniaka nauczymy się kroków podstawowych do tanga, polki, salsy i rock&rolla! A wszystko do akompaniamentu wybornej orkiestry pod dyrekcją Sebastiana Wypycha i jego klawych gości: Kaji Tyzenhaus, Piotra Malickiego, Staśka Wielanka i zespołu Kameleon, zespołu Rei Ceballo & Tripulacion Cubana, Anny Ozner oraz Quintetto del Diablo! Jak zabawa, to tylko w Warszawie!

KONCERTY / duża scena/

 • 20:00 – KAMP!
 • 20:40 – ZBIGNIEW WODECKI WITH MITCH&MITCH ORCHESTRA AND CHOIR
 • 21:40 – LAO CHE
 • 22:40 – MROZU
 • 23:30 – DJ ZAKS

23:45 – POKAZ SZTUCZNYCH OGNI “Purpure Rain”/ niebo nad Wisłą/

Na zakończenie całodniowej zabawy świętojańskiej nad Wisłą zobaczymy zjawiskowy, dziesięciominutowy pokaz sztucznych ogni. W warstwie muzycznej usłyszymy m.in. utwór Purpure Rain i to do niego odwołuje się tytuł tegorocznego show. Zobaczymy eksplozję kolorów, efektów i kompozycji, które ułożą się w podniebny obraz z peoniami, chryzantemami, i gwiazdami. Dodatkowe efekty będą tworzyć ładunki piroteczniczne wystrzeliwane z 12 metrowych wież ustawionych na praskiej plaży. Tego nie można przegapić!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

21. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Głównym partnerem imprezy jest: Tyskie.

Partnerem wydarzenia jest LOTTO.

Patroni medialni: Radio Zet Gold, Gazeta Wyborcza, Metrocafe.pl, Co Jest Grane24, Wp.pl oraz portal WawaLove.

Oficjalny profil Wianków nad Wisłą w Warszawie na portalu Facebook: facebook.com/WiankiWarszawa

Informacje także na stronie www.wawawianki.pl

Więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stołeczną Estradę na: www.estrada.com.p

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:latowakacjeweekend

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także