Weź udział w spacerze edukacyjnym

Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47 mapa

sobota 06.10.2018

bezpłatny, bez rejestracji, bez limitu

Spacer po Gdańsku - atrakcje dla dzieci Trójmiasto 2018

W najbliższą sobotę, 6 października 2018 r., o godz. 11:00 odbędzie się spacer edukacyjny poświęcony wystawie „Król jedzie!”. Podczas dwóch godzin gdańszczanki i gdańszczanie odwiedzą wybrane miejsca w Głównym Mieście, w których odnajdą ślady związane z wizytami królów w Gdańsku. Przy okazji dowiemy się co polscy władcy lubili jeść, jak ubierały się ich małżonki oraz czym gorszyły Polaków francuskie dwórki Ludwiki Marii Gonzagi.

Spacer jest rozwinięciem wystawy „Król jedzie!”, prezentującej wizyty królewskie w dobie nowożytnej w Gdańsku. O ile wystawa opowiada o tym, jak dawni gdańszczanie organizowali ceremonię odwiedzin polskich władców, to trasa spaceru ma wskazać konkretne powiązania oraz złożone relacje pomiędzy polskimi władcami a największym miastem i portem Korony Królestwa Polskiego, a później Rzeczypospolitej.

– W tzw. „złotym okresie” w Gdańsku zbudowano szereg obiektów, które dziś stanowią o randze miasta, jako jednego z najcenniejszych zespołów zabytkowych w tej części Europy. Jednym z głównych elementów dekoracji architektonicznych, obok alegorycznych przedstawień czerpiących głównie z mitologii i historii starożytnej, były wątki obrazujące powiązanie Gdańska z Rzeczypospolita i jej królami. Jeśli kostium dekoracji alegorycznej miał podkreślać, odrębność, upodobanie do republikańskich tradycji antycznych, wyjątkowy status miasta i jego mieszkańców, to heraldyka, wizerunki i monogramy władców miały przypominać powiązania miasta i państwa – mówi Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska, oprowadzający.

Uczestnicy spaceru odwiedzą budynki i obiekty, na których do dzisiaj widoczne są symbole polskiego zwierzchnictwa nad miastem.

– Zajrzymy do wnętrz świątyń gdzie w wielu inskrypcjach epitafijnych odnajdziemy oddanie polskich, niemieckich i szwedzkich poddanych dla władców polsko-litewskiego państwa. To jednakże nie wszystko. W czasie powojennej odbudowy Głównego Miasta plastycy ozdobili kamienice przy Drodze Królewskiej motywami odwołującymi się do monarszego splendoru, co miało podkreślać i przypominać gdańszczanom rangę prestiżowej przestrzeni. Dziś na te elementy mało kto zwraca uwagę. Wizyty królewskie to nie tylko zagadnienie minionych wieków! – dodaje Klaudiusz Grabowski.

Na spacer edukacyjny nie obowiązują zapisy. Niezależnie od warunków pogodowych uczestnicy spotykają się na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza Głównego Miasta przy ulicy Długiej 46/47.  Spacer potrwa około dwóch godzin.

 

 

Kiedy?: 6 października 2018 r., godz. 11:00-13:00

Start: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny, bez rejestracji, bez limitu

Uwagi: w przypadku deszczu uczestnicy są proszeni o wzięcie parasolki oraz ciepłego odzienia

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Weź udział w spacerze edukacyjnym

Ratusz Głównego Miasta oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Powołane do życia w 1970 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało na swoją siedzibę nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje naszego Miasta.

Ratusz Głównego Miasta …

Więcej

Adres:

Gdańsk, ul. Długa 46/47

Kontakt:

58 76 79 166
kancelaria@mhmg.pl
http://www.mhmg.gda.pl/