Komu się dobrze mieszka w mieście

📅 wtorek 05.07.2016 do piątek 15.07.2016
AKino projekt dla uczniów i naucycieli
aKINO – edukacyjny projekt filmowy działa w całej Polsce od początku maja. Po miesiącu wyzwań i filmów eksplorujących temat tożsamości, przyszedł czas na kreatywność. Co jest sztuką? Kto może tworzyć? Czy odbiorcy powinni mieć wpływ na tworzone dzieła? Jaka jest relacja między sztuką i architekturą? To tylko niektóre pytania na które wspólnie z najmłodszymi szukamy odpowiedzi.

W czerwcu uczestnicy projektu aKINO (należy podkreślić, że uczestnikiem projektu może zostać każdy) mają za zadanie opracować swoje własne manifesty, zawierające 10 zasad dobrze zaprojektowanego miasta. Jakie będą, zależy tylko od nich.

Z prac, które dotarły do nas do tej pory, wywnioskować można jedno – mamy do czynienia z nieletnimi ekspertami, którzy bardzo dobrze rozumieją, że miasto jest przestrzenią dla wszystkich. Chcą miejsc do spacerów, miejsc do zabawy i miejsc do pracy (przedszkole i szkoła to
w końcu też pełen etat), w których poczują się dobrze i które będą ładne
i wygodne. Dużo parków, dużo zieleni, więcej tramwajów, mniej samochodów, kosze na śmieci, żeby nie trzeba było długo nieść papierka, bo może wypaść, a nie wolno śmiecić. Brzmi to jak dobry plan, stworzony przez najlepszych ekspertów do spraw przyjaznej przestrzeni miejskiej. Zapewne dlatego, że młodymi projektantami kieruje szczera chęć opisania najlepszego z miast, takiego, w którym chce się żyć.

Do tego właśnie zachęca aKINO – do szczerej radości tworzenia, niczym nieskrępowanej kreatywności i bycia sobą. aKINO daje głos młodym ludziom i jest to głos wart usłyszenia. Pod hasłami „tworzę!” i „jestem sobą!” od maja pomaga młodym i najmłodszym wyrażać siebie i uczy bacznie przyglądać się światu.

A to nie koniec wyzwań, które stawia przed uczestnikami ten projekt. Po wakacyjnej przerwie, już w październiku, aKINO wróci z nowymi filmami
i działaniami. Czasem będzie poważnie – licealiści zmierzą się z m.in. filmem „Walc z Baszirem”, a czasem wesoło – np. gdy korzystając
z Przewodnika po mikrosportach spróbujemy zagrać w bule z rodzicami.
W listopadzie poruszymy trudne tematy: historii, swoich korzeni,
w grudniu miłości, która, mamy nadzieję, przerodzi się w chęć pomagania innym.

Choć przez najbliższe miesiące nie będą się odbywały aKINOwe projekcje, nic straconego – informacje o aktywnościach, wyzwaniach
i działaniach można znaleźć na stronie projektu (www.akinoprojekt.pl). Czekamy na autoportrety i zdjęcia liter, które znaleźć można w przestrzeni miejskiej! Można je do nas przesłać na adres kontakt@akinoprojekt.pl.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Projekt powstał w ramach inicjatyw Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Koordynatorem projektu jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

O Dziale Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
Dział Edukacji to część Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Od 2005 r. prowadzimy projekty upowszechniające wartościowe kino dla dzieci
i młodzieży. Naszymi najważniejszymi inicjatywami są: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, czyli całoroczne cykle filmowe dla szkół, Festiwal Filmowy Kino Dzieci oraz program dystrybucyjny Dzieciaki na Horyzoncie.

Więcej informacji: www.akinoprojekt.pl
www.facebook.com/aKINOprojekt

830 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent