Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Tym razem skansen gościć będzie dwa zespoły z regionu nazywanego historycznie Księstwem Łowickim. Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich zaprezentuje widowisko folklorystyczne „Wesele Boryny"  powstałe na podstawie znakomitej powieści „Chłopi" Władysława Reymonta, wyróżnionej Nagrodą Nobla w 1924 r.  Lipiecki zespół pokaże najważniejsze momenty obrzędu weselnego, których akcja dzieje się w dniu ślubu, od momentu przybycia drużyny młodego, poprzez błogosławieństwo młodych, przywitanie ich po ślubie, po kulminacyjny akt, jakim są oczepiny, a więc moment, w którym na oczach gości młoda panna staje się mężatką, co podkreślają też tańce recepcyjne włączające ją do grona zamężnych kobiet. W inscenizacji „Wesela Boryny" odnajdziemy zarówno sceny opisane przez Władysława Reymonta w jego powieści, jak również zwyczaje weselne kultywowane w przeszłości we wsi Lipce (obecnie Reymontowskie)  oraz w najbliższej okolicy. Zarówno w widowisku weselnym, jak i w występie Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki" i Kapeli Ludowej z Łowicza zobaczymy i usłyszymy wiele tańców i pieśni łowickich. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość obejrzenia pięknych strojów łowickich, w których wystąpią oba zespoły.

Uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć nowo otwarty obiekt – dwór rodu Orpiszewskich, w którym odtworzono wiernie klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej – jedynej narzeczonej Fryderyka Chopina i muzy Juliusza Słowackiego.

film

Poza tym uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w licznych pokazach zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych, m.in. kucia żelaza na gorąco, toczenia  naczyń na kole garncarskim, tłoczenia oleju, wyrobu masła, praniu. Dzieci zaproszone zostaną na zajęcia plastyczne i konkursy. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą kramy z haftami (kujawskimi i łowickimi), rzeźbami w drewnie, naczyniami z gliny, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami z bibuły, słomy oraz żurkiem, czarniną, kluskami ziemniaczanymi, pierogami i ciastami.

 

 Wstęp na imprezę w cenie biletu:

Normalny – 10 zł

Ulgowy – 6 zł

Rodzinny – 25 zł

Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

766 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Słowackiego 1a
87-800 Włocławek
Kontakt:

(0*54) 232 36 25
https://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/index.php