Wernisaż oraz otwarcie wystawy Dworce Świata w Stacji Muzeum

Stacja Muzeum, Towarowa 3
📅 poniedziałek 12.02.2018 do wtorek 20.02.2018
Wernisaż oraz otwarcie wystawy Dworce Świata w Stacji Muzeum

Wszystkich, którzy lubią pocztówki, podróże i piękną architekturę zapraszamy na wernisaż wystawy „Dworce Świata” do Stacji Muzeum w Warszawie, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 18:00.

Ekspozycja została oparta na unikalnym zbiorze archiwalnych kart korespondencyjnych z kolekcji Stacji Muzeum. Prezentujemy najpiękniejsze i najcenniejsze „odkrytki”, jak dawniej mówiło się o pocztówkach. Najstarsze z nich pochodzą z początku ubiegłego stuleci. Kartki ukazują dworce rozsiane na szlakach kolejowych całego świata, zarówno istniejące do dzisiaj, jak i utrwalone tylko na widokówkach. Znakiem rozpoznawczym jest intensywna kolorystyka, nadająca kartkom bardziej wyrazisty i atrakcyjny wygląd. Ich przeznaczeniem było przetrwać jak najdłużej w archiwach rodzinnych, jako wyjątkowa pamiątka z podróży, wakacji czy emigracji. Wielki walor poznawczy płynie również z lektury napisów na pocztówkach. Teksty informują o przynależności konkretnego miasta do panujących wówczas podziałów terytorialnych. Śledzimy historię miast będących pod zaborami – pruskim, austriackim i rosyjskim, bądź pod okupacją niemiecką w czasie II Wojny Światowej. Zmiany terytorialne Polski najlepiej obrazują pocztówki z dworcami miast na dawnych kresach, min. Lwowa czy Stanisławowa.

Wystawa „Dworce Świata” prezentuje też zmieniające się style architektoniczne. W XIX wieku style historyczne i historyzujące, potem secesję, modernizm, poszukiwanie stylu narodowego w Polsce, eklektyzm oraz łączenie klasycznych wzorów z modernistycznymi elementami w dwudziestoleciu międzywojennym. Wystawa „Dworce Świata” daje przekrojowy obraz rozwoju i przekształceń tego specyficznego typu budynków, jakimi są dworce kolejowe.
Wystawa będzie ogólnodostępna już od 13 lutego przez siedem dni w tygodniu w godzinach 9:00-17:00.

Zapraszamy do Stacji Muzeum na ul. Towarową 3 w Warszawie!
www.stacjamuzeum.pl