Wehikuł Czasu ponownie na Faktorii

FAKTORIA Pruszcz Gdański, Zastawna, Pruszcz Gdański, mapa

niedziela 24.07.2016

wehikuł czasu piknik historyczny

W niedzielę 24 lipca w Faktorii w Pruszczu Gdańskim odbędzie się wyjątkowa impreza, podczas której będzie można odbyć militarno – rekonstrukcyjną podróż przez kilka epok historycznych

Wehikuł Czasu to cykliczna impreza przybliżająca historię militarną Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Twierdzy Wisłoujście. W 2015 roku rekonstruktorzy przenieśli się na rekonstrukcję Faktorii z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim, będącą jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. To jednocześnie V urodziny Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Na imprezie pojawi się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, przedstawiających różne epoki historyczne.

Poznaj świat rekonstrukcji

Rekonstrukcja historyczna to obecnie bardzo popularne hobby. Niewiele jest okresów historycznych, które nie znalazły swych miłośników-rekonstruktorów. To właśnie oni będą pokazywać historię na Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Impreza w Faktorii jest jedną z nielicznych w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstruktorów z tak wielu epok.
– Impreza w Faktorii w Pruszczu Gdańskim to okazja by zobaczyć grupy z różnych epok historycznych. Przybędą one do nas już drugi raz i liczymy na to, że impreza z roku na rok będzie się rozrastała. To także jedyna okazja by w północnej Polsce zobaczyć tak szerokie spektrum epok historycznych i poznać uzbrojenie, umundurowanie oraz obyczaje z dawnych epok – opowiada Bartosz Gondek, rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego.
 
Co zobaczymy w niedzielę, 24 lipca na Faktorii? Będą grupy rekonstrukcyjne z różnych epok historycznych od średniowiecza do II wojny światowej. Zobaczymy jednak nie tylko samych wojowników, ale także rzemiosło i sprzęt wojskowy. Z pewnością hitem będzie Pokaz obsługi armaty przeciwpancernej.

Recital i MMA
Co zaprezentują inne grupy? Dzieciom spodobają się z pewnością występy i recital Pirata Daniela z Motławy, czyli Daniela Saulskiego, emerytowanego aktora Teatru Muzycznego. Również gupa rekonstrukcyjna marynarzy z XVII wieku – Kompania Kaperska przygotuje pokazy musztry i strzelanie z replik broni palnej z epoki. Będzie głośno i hucznie. Zobaczymy także Namiot sztabowy Napoleona Bonaparte i „gdańskie: mundury na rekonstruktorach z Leib-Husaren-Regiment Nr 1 & Nr 2 Danzig czy prezentację GRH Biały Orzeł. Grupy nie tylko zaprezentują swoje umiejętności, ale stworzą też wyjątkowe obozowisko na majdanie faktorii, które będzie wehikułem czasu.
 
– O godzinie 17 rycerze wejdą do ringu gdzie zmierzą się w walce na rundy niczym bokserzy czy zawodnicy MMA – opowiada Piotr Celej z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici oraz projektu wynajmijrycerza.pl – wejściu towarzyszyła będzie muzyka i każdy zobaczy pełnokontaktowe, nieudawane walki z udziałem medalistów mistrzostw Polski i świata.

PROGRAM IMPREZY
12.00 Rozpoczęcie V urodzin Faktorii – Wehikuł Czasu
12.30 Uroczyste powitanie gości, salwa na przywitanie. Prezentacja drużyn i stanowisk
13.00 Występy i recital Pirata Daniela z Motławy
13.30 Prezentacja GRH Biały Orzeł
14.00 Pokaz musztry pikinierskiej i salwy z broni palnej w wykonaniu Kompanii Kaperskiej
14.30 Leib-Husaren-Regiment Nr 1 & Nr 2 Danzig
15.30 Namiot sztabowy Napoleona Bonaparte – epizod z kampanii wojennej Cesarza Francuzów
16.15 Pokaz obsługi armaty przeciwpancernej – rekonstruktorzy II WŚ – SRH Fort
17.00 Pokazy sportowych walk rycerskich – Oliwska Drużyna Najemna Inogici
18.00 Zakończenie imprezy
fot. Jacek Pająk/Stanisława Cempa

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:festyn, piknik

Zobacz także

Polecamy