Weekendowe spotkania z widzem

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
📅 sobota 12.11.2016 do niedziela 13.11.2016
Weekendowe spotkania z widzem
Zapraszamy do udziału w weekendowych spotkaniach przygotowanych specjalnie z myślą o uatrakcyjnieniu pobytu zwiedzających w Muzeum. Na soboty i niedziele przygotowaliśmy ofertę zajęć, które mają charakter prelekcji połączonej z prezentacją zabytkowych obiektów ze zbiorów Muzeum, interaktywnym zwiedzaniem wystaw muzealnych lub pokazami pracy zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Spotkaniom często towarzyszy pokaz filmowy lub prezentacja multimedialna. Ponadto w niedziele o godzinie 11.00 lub 13.00 odbywa się zwiedzanie aktualnej wystawy czasowej z przewodnikiem.

Szczegółowy harmonogram spotkań zamieszczamy poniżej. Jest on aktualizowany z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Muzeum zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie z przyczyn losowych.

Do udziału w Spotkaniu upoważnia bilet wstępu do Muzeum.

Oferta skierowana jest głównie do osób zwiedzających indywidualnie. Możliwy jest również udział grup, ale po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Informacji udziela:
Dział Edukacji i Wydawnictw, tel. 61/ 8107 629 w. 61
edukacja@muzeum-szreniawa.pl

HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA LISTOPAD

05.11. (sobota), godz. 11.00

Spotkanie prowadzi: Katarzyna Nowicka, asystent

05.11. (sobota), godz. 13.00
Uprawa roli i siew w XIX i XX wieku.

Na spotkaniu będą omawiane rodzaje maszyn i urządzeń służących do uprawy roli oraz siewu. Ukazana będzie ich przemiana na przestrzeni dwóch wieków. Podczas spotkania omówione będą sposoby wykorzystania maszyn oraz różnorodne materiały i techniki ich wykonania.

Spotkanie prowadzi: Katarzyna Nowicka, asystent

06.11. (niedziela), godz. 11.00

Spotkanie prowadzi: Arkadiusz Jełowicki, konserwator/kustosz

06.11. (niedziela), godz. 13.00
Okolice Poznania w fotografii sprzed 25 lat

Celem spotkania będzie zaprezentowanie okolic Poznania przed 25 laty. Przez okolice rozumie się tutaj obecny powiat poznański, natomiast fotografie powstały w latach 1986–1992. Głównym tematem fotosów będzie krajobraz i architektura podpoznańskich wsi. Zdjęcia te powstały jeszcze przed najważniejszymi zmianami gospodarczymi (lata 90. XX w.), które doprowadziły często do radykalnej przemiany krajobrazu kulturowego naszych okolic.

Spotkanie prowadzi: Arkadiusz Jełowicki, konserwator/kustosz
Miejsce spotkania: pałac – sala edukacyjna

12.11. (sobota), godz. 11.00

Spotkanie prowadzi: Mariusz Niestrawski, adiunkt

12.11. (sobota), godz. 13.00
Spotkanie z agrolotnictwem

Ideą spotkania jest przekazanie uczestnikom podstawowych informacji o początkach agrolotnictwa oraz sensie stosowania samolotów i śmigłowców w rolnictwie. Ponadto zadaniem zajęć jest zapoznanie uczestników ze specyfiką budowy polskich samolotów i śmigłowców rolniczych – w oparciu o kolekcję rolniczych statków powietrznych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uzupełnieniem dyskusji na temat agrolotnictwa będzie pokaz filmu poświęconego historii tej dziedziny.

Spotkanie prowadzi: Mariusz Niestrawski, adiunkt
Miejsce spotkania: wystawa Agrolotnictwo i sala edukacyjna w pałacu.

13.11. (niedziela), godz. 11.00

Spotkanie prowadzi: Maria Walkowiak, st. kustosz

13.11. (niedziela), godz. 13.00
Transport i komunikacja

Transport siłami ludzkimi i komunikacja piesza, charakterystyczne dla wsi polskiej w okresie XIX i początków XX wieku, już dawno zostały zapomniane. Zanikły również tradycyjne formy transportu kołowego (wozy na kołach sztabowych, bryczki i inne pojazdy wyjazdowe). Od czasów drugiej wojny światowej wykorzystywano na wsiach komunikację samochodową, a także transport zmechanizowany (ciągniki).

Spotkanie prowadzi: Maria Walkowiak, st. kustosz
Miejsce spotkania: pawilon nr 13