Wawel Wielokulturowy – Wawel otwarty

Wawel Wielokulturowy – Wawel otwarty

Zamek Królewski na Wawelu
🗺 mapa
📅 niedziela 17.12.2023
Wawel Wielokulturowy
W czasie warsztatów realizowanych w ramach działań Centrum Wielokulturowego w Krakowie, prowadzonych przez edukatorki ze Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab zapoznamy się z takimi współczesnymi zjawiskami, jak migracje, wielokulturowość czy orientalizm, odnosząc je także do przeszłości, w szczególności do czasów ostatnich Jagiellonów.
Jak XVI-wieczna sztuka może nauczyć nas przeciwdziałania dyskryminacji? W jaki sposób XVIII-wieczna porcelana może wpływać na nasze wyobrażenia o współczesnym świecie? Czy Wawel mógłby istnieć bez migrantek i migrantów? O tym wszystkim porozmawiamy w ramach zajęć z cyklu „Odkryj wielokulturowy Wawel”.

Zajęcia będą miały formę warsztatową – za pomocą angażujących całe rodziny ćwiczeń lepiej zrozumiemy Zamek Królewski na Wawelu oraz samych siebie. Serdecznie zapraszamy!

  • godzina 10:00–11:30
  • miejsce: Reprezentacyjne Komnaty KrólewskieObraz Złotego WiekuSztuka Wschodu. Namioty Tureckie; zbiórka na dziedzińcu arkadowym – przy wejściu do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich
  • udział bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz podany na stronie https://wawel.krakow.pl/cykl/wawel-wielokulturowy
  • udział dziecka możliwy jest jedynie z opiekunem; opiekun zobowiązany jest do zarejestrowania udziału w zajęciach dla siebie i dla dziecka; jeden dorosły uczestnik może sprawować opiekę maksymalnie nad dwojgiem dzieci
  • prowadzenie: Blanka Błaszczak-Rozenbaum oraz Monika Zielińska ze Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab
7 października – Wawel migrujący

21 października – Wawel wielokulturowy
26 listopada – Wawel nieorientalny

17 grudnia – Wawel otwarty

Ostatnie warsztaty z cyklu „Odkryj wielokulturowy Wawel” będą spotkaniem przeciwdziałania dyskryminacyjnym. Zastanowimy się, czym są stereotypy i uprzedzenia, skąd się biorą oraz jak można się przed nimi ustrzec. Co o różnorodności i otwartości mówi nam sztuka XVII wieku? W czasie warsztatów plastycznych stworzymy broszki inspirowane tematyką zajęć.
  • miejsce: Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie

Wydarzenie współorganizowane przez Dział Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu w ramach projektu Centrum Wielokulturowe w Krakowie, którego operatorem jest Fundacja Internationaler Bund Polska.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab
Organizacja działa od 2021 roku na rzecz budowania mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi oraz wyznaniowymi. Promuje rzetelne informacje na temat różnych kultur, mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych. Prowadzi działania medialne, pomocowo-interwencyjne oraz edukacyjne.
Celem stowarzyszenia jest przełamywanie stereotypów, rozbijanie czarno-białych schematów postrzegania świata i kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia. Dział Edukacji prowadzi warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, edukatorów i edukatorek, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów i studentek, a także dla grup spoza środowiska szkolnego.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie