Warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dla rodzin – I semestr 2017/2018 r.

Ratusz, pl. Wolnica 1 mapa

wtorek 09.01.2018 do piątek 02.02.2018

Etnokalendarz

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza rodziny z dziećmi na nowe odsłony stałych cykli warsztatów. Co miesiąc jeden weekend przeznaczamy na weekendowe warsztaty rodzinne Etnokalendarz. Raz w miesiącu w piątkowe popołudnia zapraszamy na cykl mini wykładów wprowadzających w temat kultur i społeczności z różnych rejonów świata TAM I TU. O świecie opowiadanie. 

Osoby, które chcą samodzielnie z dziećmi zwiedzić wystawę stałą w MEK zapraszamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanych ścieżek zwiedzania: „Na tropie” oraz „Poradzimy sobie” – materiały pomocne w zwiedzaniu dostępne są w muzealnej kasie.

WARSZTATY DLA RODZIN

 • Weekendowe warsztaty rodzinne ETNOKALENDARZ

Etnokalendarz to cykl warsztatów rodzinnych skierowanych do dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. Chcemy, aby comiesięczne spotkania były okazją do szukania odpowiedzi na ważne pytania, twórczych eksperymentów i podejmowania nowych wyzwań.  Zależy nam na rozwijaniu ciekawości i wrażliwości oraz poczucia, że każdy z nas swoimi codziennymi wyborami ma szansę realnie oddziaływać na życie ludzi w różnych częściach świata.

W tym roku zapraszamy na warsztaty, które czerpać będą z wiedzy i zasobów działu kultur pozaeuropejskich MEK oraz z zasobów muzealnych dotyczących wielokulturowości tutaj, w Krakowie. Chcemy włączyć do naszej opowieści tych, którzy na co dzień niekoniecznie grają główną rolę w ekspozycji stałej Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Wybierzemy się w podróże dalekie i bliskie, postaramy się też inaczej spojrzeć i na nasze najbliższe otoczenie. W sezonie 2017-2018 będziemy się starać poznać i zrozumieć różne sposoby życia, pracowania, organizowania przestrzeni i świętowania.

Harmonogram spotkań:

 • 21-22 października – Śladami podróżników
 • 18-19 listopada – Domowe historie
 • 9-10 grudnia – A my do Betlejem
 • 13-14 stycznia – Szlakiem ubioru
 • 3-4 lutego – Kto ty jesteś?
 • 17-18 marca – Wiosenne świętowanie
 • 14-15 kwietnia – Świat od kuchni
 • 12-13 maja – Na zdrowie!
 • 9 czerwca – Gry i zabawy na Wolnicy (wstęp wolny)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

sobota – wejście co 15 minut od godziny 13:00 – 16:00 (ostatnie wejście o 14:30);
niedziela – wejście co 15 minut od godziny 11.00 – 14.30 (ostatnie wejście o 13.00)

Miejsce: Muzeum Ratusz, plac Wolnica 1

Bilet indywidualny: 10 zł, bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła): 20 zł, każda następna osoba dopłaca 10 zł.
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną oraz Krakowską Kartę Rodzinną 3+ – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.

Nie prowadzimy rezerwacji. Warsztat prowadzimy do wyczerpania materiałów.

Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.

Kontakt:

Olga Błaszczyńska, e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27

Anna Szelingowska, e-mail: Szelingowska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27          

 

 • TAM I TU. O świecie opowiadanie

Dlaczego ludzie żyją tak, a nie inaczej? Jak warunki, w których przyszło im żyć wpływają na to kim są i na to, w co wierzą? Dlaczego pewne przedmioty i pewne miejsca są ważniejsze od innych? Dlaczego tego, co dozwolone jest w jednym miejscu, nie wolno robić w innym?

To tylko kilka z pytań, które towarzyszyć będą kolejnym odsłonom cyklu dla dzieci oraz ich rodziców TAM I TU. Podczas comiesięcznych, godzinnych spotkań przybliżać będziemy kultury i społeczności różnych zakątków świata. Za każdym razem wybierzemy się w inny region. Naszym celem będzie ukazanie różnorodności kulturowej świata i przede wszystkim zachęcenie młodych uczestników (oraz ich rodziców) do dalszych samodzielnych poszukiwań.

Spotkania mają charakter dostosowanych do poziomu dziecka, humorystycznych miniwykładów, przeplatanych zabawami ruchowymi i dźwiękowymi. Podczas każdego spotkania pojawi się także pochodząca z omawianego regionu opowieść – baśń lub mit, które lepiej pomogą zrozumieć to, że w różnych stronach świata ludzie są i bardzo różni… i bardzo podobni jednocześnie. Sięgniemy także do nieeksponowanych na co dzień obiektów z kolekcji pozaeuropejskiej MEK.

Prowadzi: Mateusz Świstak – absolwent polonistyki. Zawodowo zajmuje się pracą z baśnią i opowieścią. Prowadzi zajęcia dla dzieci, jak i dorosłych. Na blogu basnienawarsztacie.pl pisze o baśniach ich znaczeniu i wykorzystaniu w codzienności. Poza Muzeum Etnograficznym, współpracuje także z Muzeum w Gliwicach, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Tarnogórskim Centrum Kultury. Laureat nagrody specjalnej w konkursie im. Astrid Lindgren na najlepszą książkę dla dzieci.

Zajęcia mają charakter otwarty (nie prowadzimy zapisów), a sugerowany wiek uczestników to 5-10 lat.

Wszystkie dzieci zapraszamy na warsztaty razem z rodzicami.

Harmonogram spotkań w I sem. 2017/2018:

 • 13 października – Wśród ludów pustyni
 • 10 listopada – W kraju świętych krów
 • 1 grudnia – Wśród traw sawanny
 • 5 stycznia – W świecie kalifów
 • 2 lutego – W syberyjskiej tajdze

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Godzina: 17.30 – 18.30

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, plac Wolnica 1

Bilet indywidualny: 7 zł; Bilet rodzinny (2 opiekunów + dziecko/2 dzieci + opiekun): 15 zł, każda następna osoba dopłaca 7 zł.
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną oraz Krakowską Kartę Rodzinną 3+ – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.

Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.

Informacje: blaszczynska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 18 27, od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 – 16.00.

DO INDYWIDUALNEGO ZWIEDZANIA

 • ETNOŚCIEŻKĄ PRZEZ WYSTAWĘ

 Po wystawach prowadzą przewodnicy i przewodniki, katalogi, aplikacje… U nas także etnościeżka. Specjalnie dla dzieci. Właściwie etnościeżki są dwie, bo przecież wszyscy lubimy mieć coś do wyboru.

To komplety kart z ilustracjami, ciekawostkami, zadaniami – każda karta odnosi się do jednego z przedmiotów, które można zobaczyć na wystawie stałej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W każdym zestawie jest też czytelny plan przewidzianej trasy zwiedzania.

Na trzech piętrach ekspozycji aż roi się od ciekawych rzeczy, intrygujących wątków, ważnych tematów – etnościeżki podpowiadają, w których miejscach dzieci znajdą coś dla siebie. Przydadzą się zwłaszcza przy zwiedzaniu wystawy po raz pierwszy, ale mogą być pomocne także przy kolejnej wizycie. Etnościeżki w przystępny sposób wyjaśniają sposoby działania i znaczenia rzeczy związanych z polską kulturą chłopską XIX i XX wieku. Wychodzą naprzeciw najmłodszym zwiedzającym – prowadzą przez labirynt różnych treści drogą prostą i krótką, a jednak pełną odkryć. Na dodatek fantastycznie kolorową!

Proponujemy dwa szlaki do wyboru:

“Na tropie” – dla wielbicieli zwierząt (poziom 1). Odkryj, kto nas nauczył dbać o pszczoły. Zobacz, jak wyglądają stuletnie jaja. Poszukaj szczęścia u kowala. Spróbuj porozmawiać po pingwiniemu.

“Poradzimy sobie” – dla ciekawych co, jak i gdzie (poziom 2). Dowiedz się, jaką część ubrania nazywano “golaskami”. Przekonaj się, jak można zrobić nić z gałązki. Posłuchaj pasterskiej rozmowy prowadzonej za pomocą… wielkiej trąby.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Etnościeżki “Na tropie” oraz “Poradzimy sobie” dostępne są w kasie Muzeum.
 • Cena: 5 zł
 • Przy zakupie dwóch dowolnych etnościeżek, druga 50% taniej.
 • Dla osób posiadających Krakowską Kartę Rodzinną lub Kartę Dużej Rodziny 50% zniżki na wybraną etnościeżkę.
 • Etnościeżki dostępne są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Patronat medialny

Radio Kraków / Miasto Dzieci

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dla rodzin – I semestr 2017/2018 r.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM.SEWERYNA UDZIELI W KRAKOWIE Dzielimy się wiedzą, kolekcją i przestrzenią muzeum. Zależy nam, aby nasze zbiory prowokowały do zadawania pytań i stanowiły punkt wyjścia dla nowego odczytania dawnych znaczeń, do głębszego poznania samego siebie …

Więcej

Adres:

ul. Krakowska 46
31-066 Kraków


Kontakt:

(12) 430 60 23
edukacja@etnomuzeum.eu
http://www.etnomuzeum.eu

Zobacz także