Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie w Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza, Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, 50-126 Wrocław
🗺 mapa
📅 sobota 17.09.2016
Wspomnienie milosnego swieta - foto Muzeum Pana Tadeusza

Już na początku sierpnia w Muzeum Pana Tadeusza będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę, która poprzez ślubną modę i obyczaje z PRL opowie o tęsknocie i nostalgii, a także o pamięci i zapominaniu. W ramach wystawy w sierpniu i wrześniu odbędą się warsztaty rodzinne.

PROGRAM

niedziela, 14 sierpnia, godz. 12:00-14:00

Drugie życie rzeczy – warsztat rodzinny

Podczas warsztatów wykorzystamy niepotrzebne przedmioty z PRL i nie tylko. Dzieląc je na części i składając w nowe całości, skonstruujemy wynalazki. Zajęcia poprowadzi rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Tomasz Opania

sobota, 10 września, godz. 12.00-15.00

Przygoda z modą – warsztaty rodzinne

Będziemy projektować rodzinną kolekcję mody. Młodsze dzieci otrzymają specjalnie przygotowane kolorowanki, a starsze będą mogły poćwiczyć rysowanie prostych sylwet i balowych kreacji. Warsztaty poprowadzi Elena Ciuprina – ilustratorka i projektanta ubioru, która skończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizuje cykliczne autorskie warsztaty ilustracji modowej. Autorka ilustracji publikowanych w magazynach „Elle”, „K MAG”, „Digital Camera”, „Dew Magazine”, „Lounge”. Ilustruje teksty na platformie Fashion PR Talks.

sobota, 17 września, godz. 12.00-14.00

Zapomniane marzenia – warsztaty rodzinne

Podczas warsztatów podziałamy z fotografią i zasuszonymi kwiatami. Stworzymy własne kolaże sentymentalne. Postaramy się złapać ulotne wspomnienia wyjątkowych wydarzeń naszego życia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wspomnienie miłosnego święta – wystawa czasowa w Muzeum Pana Tadeusza

6 sierpnia – 18 września 2016

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniach i zapisy na warsztaty:

wydarzenia@ossolineum.pl / tel. 71 755 06 25

 

Więcej o wystawie

Otwarte  w maju tego roku tego roku Muzeum Pana Tadeusza łączy przekazy historyczne, literackie i artystyczne w wielowątkową opowieść o pamięci. W oparciu między innymi o te motywy powstała wystawa czasowa podejmująca wątek „miłosnego święta” z czasów PRL. Impresyjna ekspozycja porusza temat nostalgii za potencjalnie najbardziej romantyczną chwilą w życiu człowieka – rytuałem składania małżeńskiej przysięgi. Tęsknimy za miłością, za młodością, być może również za czasami analogowej pamięci, długich podróży, odręcznie pisanych listów i kilku w życiu uroczystych wizyt u fotografa. – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza – Jednocześnie nasza wystawa, trochę na przekór, dotyczy również zapominania.

Wystawa Wspomnienie miłosnego święta to wielowątkowa prezentacja, zobaczymy oryginalne stroje ślubne z czasów PRL oraz archiwalne zdjęcia z kolekcji Anny Straszewskiej i Zuzanny Żubki-Chmielewskiej, a także z prywatnych albumów mieszkańców Dolnego Śląska. Odwiedzający posłuchają zebranych przez dziennikarkę Beatę Kwiatkowską historii osób z całej Polski, którzy wspominają emocje i zdarzenia związanych z ich ślubami. Nastrój tych wspomnień uzupełni poetycki, nierzadko gorzki komentarz mistrza „momentów wiecznych” – Czesława Miłosza.

Wspomnienie miłosnego święta potrwa do 18 września, wystawie towarzyszyć będą: niewielka publikacja oraz oprowadzania kuratorskie, warsztaty dla dorosłych i dzieci, a także finisaż połączony z czytaniem wierszy Miłosza.

To już druga czasowa wystawa organizowana w Muzeum Pana Tadeusza po prezentowanej w czerwcu Artyści i arcydzieła ilustracji, poświęconej arcydziełom ilustracji książkowej dla dzieci z ostatnich 50 lat. Jesienią planowana jest kolejna, pt. Historia przyszłości w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

koncepcja i aranżacja wystawy: Adriana Myśliwiec, Maria Marszałek

koncepcja kuratorska prezentacji strojów: Anna Straszewska, Zuzanna Żubka-Chmielewska

materiał dźwiękowy: Beata Kwiatkowska

kierownik zespołu ds. wydarzeń: Dobromiła Jankowska

Muzeum Pana Tadeusza

Ossolineum

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Rynek 6, 50-126 Wrocław

wystawa czynna:

wtorek-niedziela: 10:00-18:00

wstęp wolny

***

O Muzeum

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy nasze zbiory i przekazujemy wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadziliśmy 200 eksponatów, zainstalowaliśmy ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.

Muzeum Pana Tadeusza

Ossolineum

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Rynek 6, 50-126 Wrocław

czynne: wtorek-niedziela 10:00-18:00

http://www.muzeumpanatadeusza.pl/
www.facebook.com/panatadeusza

www.instagram.com/muzeumpanatadeusza

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent