Warsztaty rodzinne: O Pomarańczarce

📅 sobota 31.07.2021
🎫 1zł
Gra muzealna: Bitwa o sztukę
Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego to dzieło wyjątkowe – jedno z niewielu, które podobało się samemu autorowi, bardzo krytycznemu wobec własnej twórczości. Obraz zaginął podczas powstania warszawskiego. Dopiero po sześćdziesięciu latach udało się go odnaleźć i sprowadzić z powrotem do Muzeum. W trakcie zajęć zamienimy się w detektywów i będziemy krok po kroku odtwarzać historię tego niezwykłego dzieła.

ok. 75 min. / bilet dla dziecka 1 zł, bilet dla opiekuna 15 zł / sprzedaż online oraz w kasie MNW od 27 lipca / zbiórka w Holu Głównym

Ważne informacje:

Czy i jak motywować dzieci

• Warsztaty dla dzieci wieku od 5 do 12 lat
  • Czas trwania ok. 75 minut
  • Wstęp w cenie: bilet dla dziecka 1 zł, bilet dla opiekuna 15 zł
  • Bilety dostępne są na naszej stronie internetowej oraz w kasie MNW od 27 lipca
  • Obecność opiekuna obowiązkowa
  • Zbiórka w holu głównym
  • Liczba miejsc ograniczona

10 lat od powrotu Pomarańczarki do MNW
Dokładnie 10 lat temu Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego powróciła do Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponowane w Galerii Malarstwa Polskiego płótno było ostatni raz widziane w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego. Późniejsze poszukiwania okazały się bezskuteczne – aż do 2010 roku, kiedy „Pomarańczarka” odnalazła się w katalogu aukcyjnym w okolicach Hamburga. Niecały rok później dzieło znalazło się ponownie w Muzeum Narodowym w Warszawie, oczekując na gruntowną renowację.
Arcydzieło Aleksandra Gierymskiego można na co dzień oglądać w Galerii Sztuki XIX Wieku.
Powrót Żydówki z pomarańczami do Muzeum Narodowego w Warszawie nie byłby możliwy bez wsparcia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz PZU.