Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców: Potrzeby rozwojowe nastolatka

Dom Kultury „Orle Gniazdo”
📅 sobota 06.04.2024
Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców: Potrzeby rozwojowe nastolatka
Dzieci potrzebują mądrych i odpowiedzialnych rodziców. Co prawda rodzą się wyposażone w różne funkcje i dyspozycje, ale brakuje im doświadczeń dorosłego życia, algorytmów działania, zdolności przewidywania, wypracowanego światopoglądu w różnych kwestiach. Zdobycie tych kompetencji wymaga pomocy dorosłych. To nakłada na rodziców szczególne odpowiedzialności, również w zakresie własnego rodzicielskiego rozwoju. Mądry dorosły potrafi trzymać się własnych wartości i celów w interakcjach z dzieckiem. Rozwija empatię, elastyczność, jest zorientowany na dialog, troskliwy. Dostrzega i poważnie podchodzi do dziecięcych pomysłów, życzeń, potrzeb, myśli i uczuć. W okresie dojrzewania potrzeby dziecka zmieniają się. Nastolatek z reguły otwarcie mówi, o tym co myśli, co mu się podoba, a co nie. Zdarza mu się kwestionować wartości rodziców. Przez kilka lat nie ma jasnego wyobrażenia o tym, kim jest. Może to przebiegać jako spokojny wewnętrzny proces, ale również jak prawdziwy kryzys. W tym czasie dorastające dziecko potrzebuje od rodziców zaufania i redefinicji roli, i rodzicielskich odpowiedzialności. Warto nabrać trochę dystansu, zmniejszyć emocjonalne zaangażowanie, wycofać się z pierwszej linii reagowania kryzysowego. Cykl warsztatów „Zrozumieć nastolatka. Kiedy kończy się wychowanie?” pomoże rodzicom lepiej zrozumieć potrzeby psychoseksualne ich dzieci w okresie adolescencji. Będzie również okazją do rozwoju kompetencji rodzicielskich, w tym umiejętności radzenia sobie z potencjalnymi trudnościami związanymi z dorastaniem dziecka. Celem każdego spotkania jest doskonalenie kompetencji rodzicielskich, rozwijanie umiejętności w zakresie wspierania dziecka w rozwoju umiejętności komunikacyjnych.

Zaplanowane tematy:

1/CZAS NA ZMIANY / 9 marca

Zakres programowy: Rozwój fizyczny, Wychowanie seksualne, Rozwój emocjonalny, Rozwój społeczny

2/POTRZEBY ROZWOJOWE NASTOLATKA/ 6 kwietnia

Zakres programowy: Potrzeby dorastającego dziecka, Życie rodzinne kontra grupa rówieśnicza, Zdrowie i dobra forma, Jak budować dobre relacje z nastolatkiem?

3/JAK WSPIERAĆ NASTOLATKA W BUDOWANIU POZYTYWNEJ SAMOOCENY?/ 25 maja

Zakres programowy: Przekazywanie pozytywnej informacji zwrotnej, Koncentrowanie się na kompetencjach i możliwościach, Zauważanie pozytywnych zmian, Dobre nawyki zamiast zasad

4/POROZUMIENIE Z NASTOLATKIEM. DLACZEGO KOMUNIKACJA JEST TAK ISTOTNA?/ 22 czerwca

Zakres programowy: Znaczenie języka, Metodologia konwersacji, Jak zachęcić nastolatka do współpracy?

5/NASTOLATEK W KRYZYSIE – ZABURZENIA LĘKOWE I DEPRESYJNE/ 21 września

Zakres programowy: Zaburzenia lękowe. Wspieranie nastolatka w radzeniu sobie z niepokojem, Depresja dzieci i młodzieży, Depresja u nastolatków a ryzyko samobójcze

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

6/ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW NA LINII RODZIC-DORASTAJĄCE DZIECKO/ 12 października

Zakres programowy: Konflikt pokoleń, Negocjacje i kompromis, Rozwiązywanie problemów i reagowanie w pomocny sposób

7/KIEDY KOŃCZY SIĘ WYCHOWANIE?/ 9 listopada

Zakres programowy: Etapy i wyzwania rozwojowe, Moje dziecko rozwija skrzydła, Rodzic w syndromie pustego gniazda

8/WARSZTATY ROZWOJOWE DLA RODZICÓW/ 7 grudnia

Zakres programowy: Ja w roli rodzica, Ja i moje nadzieje, Ja dziś i jutro

O prowadzącej:
Wioletta Wardziak-Lubka

Psycholożka i psychoterapeutka z doświadczeniem pracy w różnych kontekstach pomagania i z Klientem w każdym wieku. Dyplomowany doradca zawodowy i manager HR. Współzałożycielka W DOBRYM KIERUNKU Centrum terapii i rozwoju – miejsca na mapie Poznania, które świadczy kompleksową pomoc psychologiczną i pedagogiczną. Jest certyfikowanym terapeutą Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu poradnictwa psychologicznego, pracy terapeutycznej i szkoleniowej oraz w mediacjach i interwencji kryzysowej. Swoje kompetencje rozwijała pracując w jednostkach wojskowych i szkołach, współpracując z placówkami służby zdrowia oraz prowadząc szkolenia i warsztaty dla różnych grup zawodowych. Obecnie pracuje konsultacyjnie i terapeutycznie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par i małżeństw oraz poradnictwo dla rodziców. Udziela również kwalifikowanej pomocy psychologicznej w ramach funkcjonujących w firmach programów wsparcia pracowników (I-EAP®). W myśl głównej idei TSR stara się być ekspertem od swojego życia. Jest w permanentnym ruchu, wciąż szuka nowych inspiracji, rozwija przedsiębiorczość. Ludzie mówią o niej, że łączy w sobie rozsądek i wysoką wrażliwość emocjonalną. Prywatnie żona, mama i „pańcia” cudownej suczki i figlarnej kotki. Kocha swoich synów bezwarunkowo i próbuje sprostać codziennym wyzwaniom roli mamy nastolatków.

Organizatorem warsztatów jest Ratajskie Centrum Kultury, a partnerem: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu i Dom Kultury „Orle Gniazdo”. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetowych Miasto Poznań
* Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, konieczne są wcześniejsze zapisy.