Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
w Warszawie  26.09. i 27.09. Warsztaty są częścią akcji społecznej na rzecz multisensensorycznego rozwoju dzieci JOHNSON’S® So Much More™, opartej o wyniki międzynarodowych badań potwierdzających wyjątkowy wpływ stymulacji zmysłowej na najwcześniejszych etapach życia. Do tej pory w kampanii wzięło udział prawie 450 położnych i 150 rodziców. Wstęp na szkolenie jest bezpłatny.

 

film

Najbliższe warsztaty

Warszawa, Warsaw Plaza Hotel, ul. Łączyny 5

26.09.2016 – warsztaty dla położnych

27.09.2016 – warsztaty dla rodziców

WARSZTATY W POZOSTAŁYCH MIASTACH:

Wrocław, Hotel Sofitel, ul. Św. Mikolaja 67

16.09.2016 – warsztaty dla położnych

17.09.2016 – warsztaty dla rodziców

Gdańsk, Hotel Mercure, ul. Jana Heweliusza 22

21.09.2016 – warsztaty dla położnych

22.09.2016 – warsztaty dla rodziców

Cztery laboratoria zmysłów

Dlaczego warto dostarczać dziecku wielu doznań zmysłowych? Jaki wpływ na rozwój emocjonalny, fizyczny i społeczny mają codzienne rytuały? O korzyściach płynących z multisensorycznej stymulacji mówi akcja społeczna na rzecz wielozmysłowego rozwoju najmłodszych JOHNSON’S® So Much More™, która rozpoczęła się w maju 2016 roku. Do współpracy zaproszeni zostali niezależni eksperci – senselierka Marta Siembab, fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski i psycholożka dr Julita Wojciechowska. Specjalne warsztaty z zakresu pielęgnacji skóry przeprowadza również wieloletnia ekspertka marki Agnieszka Machnio.

Do tej pory spotkania odbyły się w pięciu polskich miastach – Poznaniu, Szczecinie, Łodzi, Krakowie i Katowicach. Wzięło w nich udział łącznie prawie 600 osób. Po wakacyjnej przerwie startuje drugi etap profesjonalnych szkoleń – z wiedzy ekspertów z zakresu wielozmysłowości skorzystać będą mogli mieszkańcy Trójmiasta, Wrocławia i Warszawy.

W każdym mieście spotkanie rozpocznie wykład wprowadzający do akcji społecznej na rzecz wielozmysłowego rozwoju dzieci JOHNSON’S® So Much More™, podczas którego o wynikach badań opowie wieloletnia ekspertka marki Agnieszka Machnio. Przeprowadzi ona również jeden z warsztatów – pracownię „Laboratorium JOHNSON’S®”, w której pokaże w jaki sposób podczas pielęgnacji dbać o skórę niemowlęcia:

– Mało kto wie, że skóra dziecka donoszonego zaraz po porodzie, choć dość dobrze wykształcona, nadal się rozwija. Proces ten trwa nieprzerwanie aż do czasu, kiedy dziecko kończy pierwszy rok życia. Rodzice często borykają się z rożnymi niedoskonałościami na skórze dziecka. Jednak większość zmian, które obserwujemy w tym czasie, to naturalne zmiany skórne, które są efektem adaptacji skóry do nowego otoczenia, zwłaszcza w okresie noworodkowym. Właściwa pielęgnacja z reguły wystarcza, aby skóra prawidłowo rozwijała się w swoim tempie – mówi ekspertka marki JOHNSON’S® Agnieszka Machnio, która jest również naczelną magazynu „W czepku urodzone” – magazynu skierowanego do środowiska położniczego w całej Polsce.

Fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii neurorozwojowej, oddechowej i jedzenia Paweł Zawitkowski poprowadzi z kolei warsztat pt. „Kąpiel – eksplozja zmysłów”. Pokaże, że kąpiel niemowlęcia to oczyszczanie nie tylko w wymiarze higienicznym, ale przede wszystkim duchowym. Ten codzienny rytuał ma ogromne znaczenie komunikacyjne i emocjonalne – jednak trzeba wykonywać go umiejętnie. Pierwsze obmycia noworodków w szpitalu są równie istotne jak rutynowe wieczorne zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone przez rodziców.

Pierwsza polska senselierka, ekspert wiedzy związanej ze zmysłem węchu i zjawiskiem zapachu Marta Siembab przekłada język zmysłów na praktyczne rozwiązania. Z tego powodu podczas warsztatu „Węch – wielka mapa świata” pokaże uczestnikom jak prawidłowo pielęgnować dziecięcą wrażliwość sensoryczną.


– Zmysł węchu budzi się jako pierwszy i znika jako ostatni. Dziecko odczuwa zapachy już sześć miesięcy przed narodzinami, stykając się z molekułami z pożywienia matki. Kiedy przyjdziemy na świat, zapach matczynego ciała i smak mleka na zawsze wpiszą się w naszą wewnętrzną nawigację sensoryczną. Dzięki zapachom żyjemy, czujemy, dobieramy się w pary. Zmysł węchu koduje emocje, przechowuje wspomnienia. Wiedza o tym, jak działa zapach to prosty, organiczny sposób na odczuwanie szczęścia – wyjaśnia ekspertka.

Z kolei psychologiczne podejście do wielozmysłowości zaprezentuje podczas warsztatu „Zmysły – rozwojowe okno na świat” dr Julita Wojciechowska:

– Do poznawania rzeczywistości od początku poza zmysłami dziecko potrzebuje także drugiego człowieka – doświadczeń przeżywanych w bliskim, pełnym szacunku kontakcie. Tak rozumiane doświadczenia zmysłowe stają się podstawą kształtujących się przekonań na temat świata, innych ludzi i samego siebie. Będą ważnym elementem rozwoju poznawczego, społecznego, emocjonalnego i komunikacyjnego, a także budowania kompetencji kluczowych dla całego życia, takich jak poczucie bezpieczeństwa, autonomii, inicjatywy. Wszystko, co dziecko słyszy, widzi i odczuwa całym ciałem, będąc w kontakcie z drugim człowiekiem, składa się na to, jaką staje się osobą. W tym sensie, trochę metaforycznie można powiedzieć, że zmysły od początku stają się naszym rozwojowym oknem na świat, a drugi człowiek pomaga odkrywać, nazywać, interpretować, odczuwać, ale i stwarzać to, co za oknem. Mamy zatem, jako dorośli, niezwykłą rolę do spełnienia i warto mieć jej świadomość – mówi psycholożka, adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i autorka wielu naukowych publikacji.

Marka JOHNSON’S® Baby promuje holistyczne podejście do rozwoju dziecka, w którym ważnym elementem jest codzienna pielęgnacja. Program akcji społecznej na rzecz wielozmysłowego rozwoju dzieci JOHNSON’S® So Much More™ skierowany jest do osób, które zawodowo zajmują się opieką nad noworodkami: położnych, pediatrów, doul i innych przedstawicieli środowiska medycznego oraz rodziców noworodków lub właśnie oczekujących na potomstwo. Wyniki badań, na których opiera się kampania, mogą skutecznie pomóc im w codziennej pracy i kontaktach z najmłodszymi.

Na czym polega wielozmysłowość?

Wyniki badań naukowych, w które zaangażowana jest marka JOHNSON’S® , potwierdzają, że jednoczesne pobudzanie wszystkich zmysłów stanowi najsilniejszy impuls do prawidłowego rozwoju mózgu. Najważniejszy jest okres od 0 do 3 lat. Kiedy dziecko kończy 3 lata jego mózg jest już rozwinięty w 85%! Każdego dnia rodzice i dziecko zbliżają się do siebie – jest to proces tworzenia więzi. To właśnie ona jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka: pozwala mu wytworzyć poczucie własnej wartości, opiera się na miłości i zaufaniu, które są przeżyciami cielesnymi: dotykanie, szeptanie, przytulanie, śpiewanie, patrzenie sobie w oczy. Więź pozwala zestroić rytmy ciała i potrzeby umysłu. Z kolei otoczenie dziecka jest rozszerzeniem jego umysłu: odpowiednio ukształtowane pozwala dziecku odnieść poznawczy sukces przekraczający jego biologiczne możliwości, a zabawy z dzieckiem maksymalnie angażują jego systemy percepcyjne i motoryczne (action games) stymulując jego rozwój.

Wiadomo już, że im większa liczba zmysłów jest stymulowana, tym bogatsze poznawcze przeżycia dziecka. Jak wykorzystywać wielozmysłowość w codziennej pielęgnacji dziecka i co działa najsilniej? Zapach: stymulująco na umysł dziecka działają pachnące kwiaty, produkty spożywcze, a także kosmetyki przypominające o codziennych rytuałach. Kąpiel może stać się jednym z najbardziej zmysłowych doznań, jakich dziecko doświadcza w ciągu dnia. To prawdziwa eksplozja zmysłów. Rytuał pielęgnacyjny obejmujący mycie ciała i włosów oraz nawilżanie skóry połączone z przyjemnym masażem. Plusk wody, błyszczące i pękające bąbelki, delikatny zapach piany, spokojny głos mamy, jej uśmiechnięte oczy i ciepłe dłonie – wszystko to sprawia, że zmysły dziecka wyostrzają się, a jego mózg, niczym gąbka, chłonie nowe doznania, uczy się i rozwija. Zapach to także zapamiętywanie emocji. Dziecko od początku zapamiętuje zapach mamy jako dający bezpieczeństwo i spokój. Dlatego koszulka czy inna osobista rzecz mamy włożona do łóżeczka podczas jej nieobecności może przynieść dziecku ukojenie. Kojąco może działać także zapach kojarzony z codziennym rytuałem np. lawenda, która ma właściwości relaksujące. Obecność tego zapachu w powtarzalnym rytuale kąpieli to sygnał dla dziecka, że zbliża się czas snu. Dotyk: kontrasty ciepło – zimno: materiały o różnej przewodności ciepła np. plastik, drewno, metal czyli różne tekstury materiałów wykorzystywane podczas zabawy z dzieckiem i przy kreowaniu jego otoczenia. Wzrok: stymulująco działają zmiany oświetlenia: dziecko odmiennie postrzega przedmioty przy różnym natężeniu światła np.: lampa o regulowanej mocy oświetlenia, lampka nocna; lustro – pozwala rejestrować emocje, ruch i zmianę, warto dawać dziecku przyglądać się w lustrze i dotykać je – wszystko to rozwija poczucie własnej tożsamości i pewności siebie. Smak: dziecko poznaje świat także przez smakowanie, próbowanie wszystkiego, co ma w zasięgu.

Jak zapisać się na warsztaty?

JOHNSON’S® So Much More™ to cykl warsztatów i wykładów dla położnych i rodziców, który odbywa się w 8 polskich miastach. W akcji uczestniczyli już mieszkańcy Poznania, Łodzi, Krakowa, Katowic i Szczecina. Kolejne miasta włączone w promowanie wielozmysłowości wśród środowiska medycznego to: Wrocław (16.09), Gdańsk (21.09) i Warszawa (26.09). Warsztaty odbywają się w godzinach 9:00-15:00. Warsztaty dla rodziców odbędą się również we Wrocławiu (17.09), Gdańsku (22.09) i Warszawie (27.09).

Aby wziąć udział w warsztatach, uczestnicy powinni zarejestrować się na stronie i wypełnić formularz http://johnsonsbaby.babyonline.pl/warsztaty. Wstęp na szkolenie jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Na stronie znajduje się także dokładny harmonogram i lista lokalizacji warsztatów.

304 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent