Warszawskie Targi Książki 2019

PGE Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 mapa

piątek 24.05.2019 do niedziela 26.05.2019

Warszawskie Targi Książki 2019

W dniach 24-26 maja odbędą się Warszawskie Targi Książki podczas których dla młodszych czytelników zaplanowano wyjątkowe warsztaty o literaturze i Warszawie. Odbędą się również spotkania autorskie z nominowanymi do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce, także w kategorii literatura dziecięca. Wszystkich dyskusji będzie można wysłuchać na stoisku Zaczytana Warszawa podczas Warszawskich Targów Książki.

O tym, jak powinno się tworzyć literaturę dla dzieci opowiedzą twórcy „Babcochy” (autorka Justyna Bednarek i ilustrator Daniel de Latour), „Warszawiaków” (autorka Małgorzata Ruszkowska i ilustratorka Marta Ruszkowska) oraz ilustratorka „Mirabelki” – Marta Kurczewska.

Na stoisku Zaczytana Warszawa znajdziemy atrakcje dla młodszej grupy czytelników. Dzieci w wieku 9-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach „Projektowanie postaci komiksowych inspirowanych znanymi postaciami warszawskimi” prowadzonych przez Przemysława Olszewskiego z Fundacji Animacja. Pod jego okiem najmłodsi poznają metodę projektowania i sami stworzą kilka nowych postaci. Tego samego dnia odbędą się warsztaty „Ekslibris” prowadzone przez Karolinę Witkowską-Ćirlić, artystkę interdyscyplinarną i instruktorką arte-terapii. Dzięki niej będzie można dowiedzieć się czym jest ekslibris i po co właściwie podpisywać książki. Na młodzież troszkę starszą będą czekały warsztaty literackie prowadzone przez Macieja Jakubowiaka, krytyka literackiego i redaktora magazynu kulturalnego Dwutygodnik.com. Biorąc na warsztat opowiadanie amerykańskiego pisarza George’a Saundersa uczestnicy dowiedzą się, jakie są najważniejsze elementy dobrze napisanej recenzji. Później niewielką recenzję stworzą sami – w formie posta na Facebooku, filmiku na Instagrama albo TikToka. Na wydarzenia związane z Nagrodą Literacką m.st. Warszawy można przyjść całą rodziną. Na przykład na „Warsztaty rodzinne ze storytellingu z wykorzystaniem warszawskich legend” prowadzone przez Michała Malinowskiego, założyciela Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Dzieci i rodzice poznają różne techniki opowiadania, a także – bazując na warszawskich legendach – stworzą własne opowieści.

Na wydarzeniu obecni będą także: Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Krzysztof Varga, Krystyna Dąbrowska, Jadwiga Malina, Ewa Sonnenberg, Piotr Kubkowski , Andrzej Skalimowski i Andrzej Żor. Program spotkań z najlepszymi polskimi literatami uświetni obecność laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej pisarki i dziennikarki.

Spotkania i warsztaty organizowane są przez Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zaczęła się rekordowo. Do jury napłynęło aż 1100 zgłoszeń w formularzach, ponad 2700 egzemplarzy przesłały wydawnictwa. Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy poznamy 9 czerwca na oficjalnej gali w Teatrze Nowym.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także