Wakacyjne warsztaty rodzinne – program 2017

Miejsce wydarzenia: Muzeum Pana Tadeusza

Data wydarzenia: piątek 01.09.2017

Wstęp: Wstęp bezpłatny

Wakacyjne warsztaty rodzinne

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wakacyjne warsztaty dla dzieci organizowane w różnych cyklach tematycznych i w ramach wystaw czasowych. Wstęp na wszystkie zajęcia bezpłatny – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Na wtorkowe i piątkowe warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat w ramach dwóch cykli warsztatowych – w lipcu: Wakacyjna akademia sztuk oraz w sierpniu: Tajemniczy gość w muzeum. Na zajęcia sobotnie zapraszamy zespoły rodzinne wraz z dziećmi w różnych kategoriach wiekowych.

Zapisy:
Prosimy o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres: edukacja-mpt@ossolineum.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie daty warsztatów oraz danych: imienia i wieku dziecka, numeru kontaktowego oraz imienia i nazwiska opiekuna.

wstęp bezpłatny

Sierpień

 • wtorek, 1 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Tajemnicza pani z aparatem
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

Pierwszy sierpnia to w historii naszego kraju dzień szczególny. W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zastanowimy się, jak wyglądało życie codziennie powstańców i mieszkańców stolicy. Posłuchamy piosenek, które wtedy śpiewano, obejrzymy zdjęcia i nagrania z tego okresu. Przewodniczką po ulicach powstańczej Warszawy będzie bohaterska łączniczka…

 • piątek, 4 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Dziewczyna przy fortepianie
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

W trakcie tego spotkania przybliżymy Wam postać znanej polskiej kompozytorki i pianistki, która była wieloletnią przyjaciółką Adama Mickiewicza. Sprawdzimy, czy łatwo było w XIX wieku iść drogą kariery w niedostępnym wcześniej dla kobiet zawodzie, wysłuchamy też koncertu fortepianowego, a sami pobawimy się nutami.

 • sobota, 5 sierpnia 2017, godz. 12.00
  Z głową w chmurach zajęcia teatralne
 • Cykl: Sobotnie warsztaty rodzinne
  dla rodzin z dziećmi 7–12 lat

U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków! / Ileż scen i obrazów z samej gry obłoków! A czy Ty kiedyś zapatrzyłeś się w chmury? Jakie opowieści toczyły się nad Twoją głową? Na tych zajęciach posłuchamy, co mają do powiedzenia obłoki, a następnie sami stworzymy podniebne opowieści.

 • wtorek, 8 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Urodzinowa dama
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

Tym razem poznamy panią, która 7 sierpnia obchodziłaby swoje 225. urodziny. Prowadziła ona najpopularniejszy salon w Wilnie, na którym pojawiał się każdy, kto tylko chciał być modny. Na tym spotkaniu odwiedzimy ją aby zadebiutować jako młodzi poeci, tak samo, jak kiedyś zrobił to sam Adam Mickiewicz.

 • piątek, 11 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Pisarz o rybiej głowie
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

Kto skrył się w Muzeum Pana Tadeusza? Ma głowę turbota i ogon syreny… Schował się za postaciami ze swoich grafik, wmieszał pomiędzy ptaki w garniturach i zębate jaszczurki. Chociaż większą sławę zdobył jako pisarz, to przez całe życie tworzył również rysunki, rzeźby, litografie. Często przedstawiał na nich zagadkowe stworzenia, podobne do tych ze średniowiecznych bestiariuszy. Posługując się techniką kolażu i instalacji, wykonamy własne miniaturowe bazyliszki.

 • sobota, 12 sierpnia 2017, godz. 12.00
  warsztat na wystawie Günter Grasskolekcja w drodze
 • Cykl: Sobotnie warsztaty rodzinne
  dla rodzin z dziećmi 7–12 lat

Mówi się, że dzieci i ryby nie mają głosu. Zazwyczaj milczą również obrazy i rzeźby. Nie zawsze jednak musi tak być. Na wystawie prac Güntera Grassa odnajdziemy przedstawicieli podwodnego świata. Przyjrzymy się im dokładnie, a w drugiej części warsztatu stworzymy morskie instrumenty dla rybnej orkiestry.

 • piątek, 18 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Hrabianka Karolina
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

Naszym tajemniczym gościem będzie hrabianka, która zdecydowanie nie lubiła się nudzić! Była znawczynią sztuki i kultury, miłośniczką baroku, ale też żołnierzem w czasie wojny! To dzięki niej Ossolineum ma w swoich zbiorach wiele wspaniałych dzieł sztuki, m.in. miniatury. Na spotkaniu dowiemy się nie tylko, jak to było być hrabianką, ale także sami stworzymy własne miniatury.

 • sobota, 19 sierpnia 2017, godz. 12.00
  Maluchy odkrywają Muzeum. Mistrzowie portretu
 • Cykl: Sobotnie warsztaty rodzinne
  dla rodzin z dziećmi 3–6 lat

W galeriach i muzeach możemy znaleźć wiele rodzajów portretów – duże i małe, ze śmiesznymi włosami lub pięknymi zadbanymi fryzurami, uśmiechniętymi lub poważnymi twarzami. A czy wiedziałeś, że każdy gest i każda rzecz na portrecie coś znaczy? Będziemy poznawać historię ludzi zaklętych w obrazach, a także stworzymy własne dzieło tak, aby jak najlepiej opowiadało o nas.

 • wtorek, 22 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Generał i podróżnik
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

W polskiej historii pojawia się postać zupełnie niezwykła. Generał, który zwiedził Francję, Niemcy, Anglię, a nawet Stany Zjednoczone. Na tym spotkaniu dowiemy się, dlaczego tyle podróżował, jakie miał przygody i czy pozostawił po sobie jakieś ślady. Na zajęciach poznamy nie tylko jego historię, ale także czasy, w których przyszło mu żyć.

 • piątek, 25 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Kamera, akcja!
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

Czytanie lektur przez wielu uważane jest za przykry szkolny obowiązek. Istnieją jednak sposoby, by zamienić go w przyjemność. Podczas zajęć spróbujemy zrozumieć różnice między adaptacją a ekranizacją filmową i odpowiedzieć na pytanie, czy zawsze są one wierne literackim wersjom. W świat ekranizacji wprowadzi nas reżyser, który zasłynął z filmowych odczytań wielkich tekstów kultury. Jego dzieła staną się dla nas inspiracją w przekładaniu własnych pomysłów na filmową wersję ulubionej książki.

 • sobota, 26 sierpnia 2017, godz. 12.00
  Piórkiem i tuszem
 • Cykl: Sobotnie warsztaty rodzinne
  dla rodzin z dziećmi 7–12 lat

Powoli kończą się wakacje. Niedługo przyjdzie czas, aby spakować plecak i ruszyć do szkoły. Najlepiej z nowymi przyborami do pisania. A może przygotować je samodzielnie? Gęsie pióro, stalówka, atrament… taki kaligraficzny zestaw na pewno będzie zachętą do zgłębiania sztuki pięknego pisania. Postawmy świat kaligrafii do góry nogami! Podczas zajęć zabarwimy pióra na fantazyjne kolory, a najskrytsze marzenia zapiszemy złotym tuszem.

 • wtorek, 29 sierpnia 2017, godz. 10.00
  Historia pewnej sukienki
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

Co by było, gdyby okazało się, że nie tylko nie możesz ubierać się tak, jak lubisz, ale też mówić tego, co chcesz, chodzić, dokąd masz ochotę, czy uczyć się tego, co cię interesuje? Na tym spotkaniu poznamy kobietę, która nie bała się, co powiedzą inni, porozmawiamy o tym, czym jest wolność oraz, wzorem naszego tajemniczego gościa, spróbujemy swoich sił w projektowaniu ubrań.

 • piątek, 1 września 2017, godz. 10.00
  Amerykański sen
 • Cykl: Tajemniczy gość w muzeum
  warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat

Są wszędzie: w telewizji, w gazetach i na reklamach. Sławni ludzie bywają symbolem lepszego życia, o którym każdy z nas marzy. A o czym marzyli ludzie 50 lat temu? Na tym spotkaniu poznamy osoby, które były uosobieniem Amerykańskiego Snu i gościły w Radiu Wolna Europa, pozwalając słuchaczom poznać świat za oceanem.

****
Zapisy i szczegółowe informacje:
edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651 do 655

Prosimy o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres: edukacja-mpt@ossolineum.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie daty warsztatów oraz danych: imienia i wieku dziecka, numeru kontaktowego oraz imienia i nazwiska opiekuna.

Fot. Kinga Łaska

 

Zobacz miejsce wydarzenia