UD

Wakacyjne Muzeum pod Złotym Słońcem

Muzeum Pana Tadeusza
🗺 mapa
📅 piątek 27.08.2021
Wakacyjne Muzeum pod Złotym Słońcem
Zapraszamy do Wakacyjnego Muzeum pod Złotym Słońcem, w którym dzieci wcielą się w role prawdziwych muzealników! Podczas zajęć wakacyjnego cyklu odwiedzimy różne zakamarki Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum, wysłuchamy ciekawych historii poszczególnych sal oraz odkryjemy tajemnice ekspozycji.

Przyjrzymy się starym obrazom, porozmawiamy o strojach i herbach szlacheckich, dowiemy się, jak zaszyfrować wiadomość… A to tylko niektóre z czekających na Was atrakcji!

Informacje praktyczne:

 • 2 lipca–31 sierpnia 2021
 • wtorki i piątki, godz. 10.00
 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat (wraz z dorosłym opiekunem)
 • udział w zajęciach jest bezpłatny
 • Zapisy

Program sierpień

Złota wolność i tarcza herbowa

Czym był półkozic i co miał wspólnego z rodziną Horeszków? Czym jest znak dziedziczny rodu szlacheckiego i z czego się składa? Dlaczego wolność nazywano złotą? Kwiaty, słońce, klucze, lwy, orły i inne figury pojawiające się na tarczach staną się inspiracją do stworzenia własnego, niepowtarzalnego herbu. Wcielimy się w rolę polskiej szlachty, porozmawiamy o tym, czym była dla niej wolność, i jak my rozumiemy ją dzisiaj.

 • 3 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

Kropki, kreski i tajne wiadomości

Kurier z Warszawy w czasie swoich misji dostarczał zaszyfrowane depesze do władz polskich poza krajem. Uczestnicy naszych zajęć wcielą się w rolę małych emisariuszy, spróbują swoich sił w odkodowaniu i szyfrowaniu informacji oraz będą mieli okazję odczytać kod Morse’a. Zapraszamy serdecznie wszystkich śmiałków, którzy będą chcieli nam pomóc w odnalezieniu ukrytej wiadomości.

 • 6 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

Balony na niebie

Ulotki spadające z nieba, prawdziwa radiostacja i zeznania wysokiego funkcjonariusza Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego tworzą opowieść naszego kolejnego wakacyjnego spotkania. Przeniesiemy się w czasie do okresu działalności Radia Wolna Europa, zobaczymy, co kryło się za kulisami Operacji „Spotlight”, nazywanej Akcją Balonową. Na zajęciach warsztatowych czekają na nas balonowe eksperymenty i zabawa, w czasie której stworzymy swoje własne, balonowe zabawki!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 10 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

Na znak oporu!

Czym jest dla nas solidarność? Co rozumiemy pod pojęciami wspólnoty, lojalności i braterstwa? W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, Solidarność łączyła tych, którzy sprzeciwiali się reżimowi. Czy będziecie w stanie odnaleźć na wystawie mały, ale wciąż ważny dla wielu ludzi symbol ruchu oporu? Odszukajcie wskazówki, a dowiecie się, jak wygląda przedmiot stanowiący inspirację naszej pracy plastycznej.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 13 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

W obiektywie Grety

Jadwiga Nowak-Jeziorańska miała wyjątkowy talent. Jej oko potrafiło uchwycić (przy pomocy aparatu) piękne chwile oraz ludzi, którzy wydają się żyć na fotografiach. Dzieła Grety staną się inspiracją do naszych prac, które wykonamy wspólnie w czasie zajęć artystycznych, wykorzystując do tego celu starą technikę fotograficzną. Przyjdźcie, a przekonacie się, jak wygląda świat w niebieskich barwach!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 17 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

Gdy Władysław był Władziem

W dzieciństwie chciał być geografem, ponieważ lubił geografię i interesował się nią. Jeżeli nie geografem, bo różnie się w życiu układa, to mógłby zostać reporterem, dlatego że lubił pisać sprawozdania i fotografować (a do tego miał dobrą wymowę). Kim w końcu został Władek, kiedy dorósł? Tego dowiecie się w czasie naszego kolejnego wakacyjnego spotkania, a przy okazji – pobawimy się własnoręcznie wykonanymi grami i zabawkami rodem z dawnych lat!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 20 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

Pastelowy ogród

Malowniczy ogród i piękny wewnętrzny wirydarz to urokliwe miejsca, do których można trafić, odwiedzając Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wiekowe drzewo, kwitnące kwiaty, studnia i fontanna – staną się inspiracją dla prawdziwych artystów, którzy postarają się uwiecznić tę magiczną scenerię przy pomocy pasteli. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego Ossolineum „przeniosło się” ze Lwowa do Wrocławia, ale najpierw będą musieli odnaleźć i rozwiązać ukryte wśród roślin zagadki.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 24 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

 


Najpiękniejsza sala pod słońcem

Kontynuując naszą wakacyjną przygodę w Ossolineum, tym razem udamy się do jego wnętrz, by odwiedzić jedną z najpiękniejszych sal we Wrocławiu. Wysoko nad naszymi głowami ujrzymy piękne dekoracje – będące motywem przewodnim pracy, którą stworzymy w czasie zajęć artystycznych. Chcecie wiedzieć, co dawniej znajdowało się w tej sali? Jeżeli tak, to zapraszamy!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 27 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

*Uwaga! Zajęcia odbędą się w gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 (10 minut spacerem od siedziby Muzeum Pana Tadeusza).


Czas na wernisaż!

Nasze zajęcia wakacyjne dobiegają końca. Przez cały czas ich trwania uczestnicy spotkań i warsztatów tworzyli piękne dzieła sztuki i eksponaty! Urządzimy więc tych prac wystawę, jak na młodych muzealników przystało. W tym celu zaaranżujemy Sensoliterę: salę, która w Muzeum Pana Tadeusza w całości poświęcona jest dzieciom. Zaproście rodziców, dziadków i rodzeństwo, niech przyjdą zobaczyć wystawę w Wakacyjnym Muzeum Pod Złotym Słońcem! Przypomnimy sobie, czego dowiedzieliśmy się w czasie poprzednich zajęć, a potem weźmiemy udział w świetnej zabawie! Do zobaczenia!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 31 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00
590 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent