Wakacyjne lekcje muzealne w MHMG

wtorek 21.07.2015

Wakacyjne lekcje muzealne w MHMG

Zapraszamy na interaktywne zajęcia dla półkolonii oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, które odbywają się w czasie tegorocznych wakacji w Oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w ciekawy sposób i poznania niezwykłej historii Gdańska. Dzieci i młodzież mogą pobawić się ze swoimi rówieśnikami, a także wysłuchać legend i opowieści związanych z miastem i morzem.

W czasie wakacji proponujemy cztery tematy lekcji muzealnych w wybranych oddziałach Muzeum:

ZAJĘCIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Zawód Kaper – zajęcia w Dworze Artusa

Historie o morskich rozbójnikach rozpalają umysły najmłodszych od pokoleń. Legendy i mity nieraz odbiegają od prawdy historycznej. Jak naprawdę ubierali się dawni piraci i kaprzy. Do czego służyła opaska na oko? Jak działała broń czarnoprochowa? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli prawdziwy Gdański Kaper. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zobaczyć z bliska wyjątkowe modele okrętów, poznać tajniki marynarskiego tańca, życie codzienne na pokładach wielkich XVIII wiecznych żaglowców.

Tajemnice gdańskiej medycyny – zajęcia w Ratuszu Głównego Miasta

Gdańsk od XVI wieku był jednym z głównych ośrodków rozwoju nauk medycznych w Rzeczpospolitej. Ośrodkiem przodującym, w którym prowadzono badania i w którym ścierały się różne spojrzenia na leczenie dolegliwości ludzkiego ciała. Celem zajęć jest przybliżenie odbiorcom tajemnic i specyfiki medycyny epoki baroku i oświecenia. Ze specjalnym uwzględnieniem badań i osiągnięć gdańskich chirurgów i doktorów medycyny. W zajęciach wykorzystano elementy założeń programowych takich przedmiotów jak historia i biologia.

Wizyta u Pana Uphagena – zajęcia w Domu Uphagena

Zajęcia mają za zadanie przybliżyć obyczajowość i życie codzienne mieszczan gdańskich z drugiej połowy XVIII stulecia. Uczniowie zapoznają się z dniem codziennym właściciela kamienicy. Będą mu towarzyszyć od porannej toalety przez spotkanie w interesach, aż po przygotowania do przyjęcia. Uczestników poprowadzi animator historyczny w stroju z epoki, odgrywający role samego Jana Uphagena.

Lochy dawnego Gdańska – zajęcia w Muzeum Bursztynu

Lekcję prowadzi animator w stroju z drugiej połowy XVII wieku. Na wyposażeniu posiada repliki przedmiotów historycznych oraz elementy prostego stroju z epoki adekwatne do strojów więźniów. Animator wprowadza uczestników w temat rozwoju Zespołu Przedbramia i jego zmiennych funkcji na przestrzeni dziejów. Z wykorzystaniem tablic z rekonstrukcją wyglądu obiektu i jego przedstawieniami. Zapoznaje ich z typami cegieł, technika ich produkcji, technologią wytwarzania dawnego szkła. Specyfiką zamków drzwiowych itp. Objaśnia funkcje poszczególnych budynków obiektu. Ich adaptację do funkcji sądowniczych i więziennych. Przy sprzyjającej pogodzie, część zajęć może odbyć się na dziedzińcu. Duże znaczenie ma także angażowanie dzieci w poszczególne działania, w tym odgrywanie ról itp. Każdorazowo zajęcia będą dostosowane do wieku dzieci.

ZAJĘCIA DLA OSÓB DOROSŁYCH – GRUP ZORGANIZOWANYCH

Na straży Gdańska – zajęcia w Dworze Artusa

Wprowadzenie w temat historii gdańskiej wojskowości. Jak liczny był stały garnizon? Specyfika jego organizacja, zadania i akcje. Czym były kompanie obywatelskie? Dlaczego je utworzono i czy spełniały swoje zadania? Uczestnicy zapoznają się z historią gdańskiej wojskowości. Z ideą odpowiedzialności i świadomości obywatelskiej. Specyfiką dawnej musztry oraz wyposażenia wojskowego (typy broni palnej i białej i ich zastosowanie). Podczas zajęć grupa widzów nauczy się jak ważne jest współdziałanie w grupie, dyscyplina, odpowiedzialność za członków „oddziału", zapozna się również z zasadami pierwszej pomocy.

Tajemnice dawnej medycyny – zajęcia w Muzeum Bursztynu

Opowieść o mentalności ludzi XVII i XVIII stulecia. Jaki wpływ na pojmowanie ludzkiego ciała miała religia oraz wierzenia nieformalne (w tym magia, astrologia i alchemia)? Które działania lecznicze uważano za dopuszczalne, a które a niezgodne z prawem? Wpływ filozofii i poglądów Gallena i Hipokratesa na ówczesna myśl medyczną. Uczestnicy poznają specyfikę organizacji cechu chirurgów. Jakie wymagania stawiano czeladnikom, jakie były ich obowiązki? Jak wyglądały symbole mistrzów chirurgicznych, gdzie znajdowały sie najbardziej znane „gabinety"?

Oferta dedykowana jest dzieciom, młodzieży w wieku od 5 do 18 lat oraz dorosłym. Opłata za zajęcia wynosi 8 zł od każdego uczestnika.

Zapisy wyłącznie pod numerami telefonów:

Dział Edukacji, Promocji i PR-u

tel. 58 76 79 150

tel. 58 76 79 135

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątki w godzinach 9.30-10.45 oraz 11.00-12.15

Zapraszamy również grupy do samodzielnego poznawania naszych Oddziałów. Aktualne wystawy, godziny otwarcia i ceny biletów znajdują się na stronie www.mhmg.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Wakacyjne lekcje muzealne w MHMG

Ratusz Głównego Miasta oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Powołane do życia w 1970 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało na swoją siedzibę nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje naszego Miasta.

Ratusz Głównego Miasta …

Więcej

Adres:

Gdańsk, ul. Długa 46/47

Kontakt:

58 76 79 166
kancelaria@mhmg.pl
http://www.mhmg.gda.pl/