Wakacyjna wystawa: Miniatury – Interaktywny Plac Zabaw

Centrum Sztuki WRO
📅 niedziela 26.06.2022
Wakacyjna wystawa: Miniatury - Interaktywny Plac Zabaw
Na lato przygotowaliśmy dla Was Miniatury, czyli nową odsłonę Interaktywnego Placu Zabaw. To przyjazna przestrzeń wspólnego działania i doświadczania sztuki, stworzona również z myślą o ukraińskich dzieciach oraz ich opiekunkach, opiekunach i wszystkich przyjaciołach.

W Centrum Sztuki WRO znajdziecie autorskie struktury i aplikacje sieciowe Pawła Janickiego. Te interaktywne prace wykorzystujące obraz z kamery, systemy detekcji ruchu i dźwięku, dzięki którym można tworzyć audiowizualne formy, umożliwią Wam swobodnie eksperymentować z muzyką i obrazem.

W programie również niespodzianki i kontynuacja cyklu Niedziel z WRO – tematycznych działań twórczych z zaproszonymi artystkami i artystami.

Sieciowe miniatury — czyli proste programy działające wewnątrz przeglądarki internetowej — to zestaw prac adaptujących w lekkiej i inkluzywnej formie ważne idee sztuki współczesnej. Miniatury są zatem wystawą wprowadzającą widza w świat zagadnień takich jak interakcja, rola prostych jakości audialnych i wizualnych w budowaniu nie zawsze prostych struktur.

Projekt na lato skierowany do bardzo szerokiego grona widzów i uczestników, a szczególnie do osób z Ukrainy, oparty jest również na współpracy z ukraińskimi artystami. Rozszerzamy program spotkań, warsztatów muzycznych, artystycznych i pokazów opracowany w kreatywnym środowisku wystawienniczym. Mamy nadzieję, że dzięki kompetencjom i wiedzy wynikającej ze współpracy z ukraińskimi ekspertami nasi widzowie poczują się bezpiecznie. Podobnie chcemy rozpalać naszą wyobraźnię i wspólnie spekulować na temat lepszego świata i pokojowej przyszłości Europy.

Razem z mediatorami sztuki, artystami i publicznością mamy nadzieję współtworzyć bezpieczną przestrzeń kulturalną dla osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów, poszukujących normalizacji życia w nowych warunkach, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Mamy nadzieję, że poprzez nasz program i oddanie głosu artystom medialnym przyczynimy się do kontynuowaniu działalności artystycznej ukraińskich twórców przebywającym obecnie we Wrocławiu. Chcemy promować idee otwartości, tolerancji i dialogu, gdzie sztuka tworzy transnarodową platformę wymiany myśli i idei.

Proponujemy też coś jeszcze: wszystkie prace obecne na wystawie można będzie zabrać do domu — a w zasadzie już tam na Was czekają, ponieważ wystarczy tylko wpisać w przeglądarkę WWW adres strony internetowej miniatury i cieszyć się nimi także poza przestrzenią wystawienniczą Centrum Sztuki WRO. Ale najpierw: spotkajmy się we WRO.