Wakacje z Japonią

poniedziałek 30.07.2012 do piątek 10.08.2012

Wakacje z Japonią

Każdego dnia na dzieci czekać będzie wiele stałych punktów programu, jak na przykład wspólne poznawanie podstaw języka japońskiego, jak i japońskich zabaw, zarówno tych zręcznościowych, pamięciowych jak i ruchowych (np. jan ken pon, kagome kagome, kendama), również w ogrodzie, jeśli tylko pogoda pozwoli.

Każdemu dniu towarzyszyć będzie temat przewodni, który będziemy realizować na wiele sposobów i różnorodnymi technikami: zabawki i origami z papieru, zdjęcia, filmy, łamigłówki, konkursy i wiele innych… Wspólnie odwiedzimy też budynek Muzeum – zarówno herbaciarnię, jak i galerię. Na koniec dnia każde Dziecko zabierze swoje prace ze sobą wraz z kolorowankami, którymi może zająć się w domu.

PONIEDZIAŁEK – WPROWADZENIE
Wstępem do spotkania będzie furoshiki jako chusta skarbów, w którą zawinięte będą różne japońskie przedmioty, wśród których znajdą się między innymi: samuraj, gejsza, kimono, matcha, kendama, kokeshi, origami, bonzai, ikebana, sumo, pędzle, pieczątki… i wiele innych. W ciągu dnia, z pomocą różnych metod, wspólnie odkryjemy ich przeznaczenie oraz japońskie nazwy, które postaramy się zapamiętać. Nauczymy się też witać i śpiewać piosenkę po japońsku.

WTOREK – ZWIERZĘTA, STWORZENIA Z LEGEND
W ciągu dnia dzieci „spotkają” różne żyjące w Japonii zwierzęta, zarówno te które nieodłącznie kojarzą się z Japonią , jak i te podobne do żyjących w Polsce. Poznają nazwy zwierząt z japońskich legend oraz horoskopu, dowiedzą się który znak zodiaku ich dotyczy i jakim znakiem kanji się go zapisuje. Usłyszą o słynnych japońskich kotach (maneki neko, Hello Kitty i Maruchan). Ukoronowaniem będzie wykonanie własnej maski oraz konkurs skoków żab z wykorzystaniem wcześniej wykonanych żab origami.

ŚRODA – JEDZENIE I FESTIWALE
Na spotkaniu dzieci dowiedzą się ciekawostek o najważniejszych świętach, kuchni japońskiej oraz o jej związkach z licznymi festiwalami. Poznają też podstawowe zasady etykiety przy japońskim stole, nauczą się jeść za pomocą pałeczek i wykonają na nie osłonki origami. Opowiedzą o swoich ulubionych świętach i potrawach. Będziemy też liczyć po japońsku od 1 do 10. Kulminacyjnym punktem spotkania będzie degustacja sushi i japońskich herbat oraz konkurs jedzenia pałeczkami.

CZWARTEK – KIMONO I CEREMONIA HERBACIANA
Na spotkaniu dzieci nie tylko będą mogły usłyszeć o tradycyjnych japońskich strojach ale i zobaczyć jak się je zakłada, dotknąć ich a nawet przymierzyć. Wspólnie wykonamy techniką origami hełm samurajski i kobietę w kimonie oraz kimono z papieru naturalnych rozmiarów. Obejrzymy także pokaz japońskiej ceremonii parzenia herbaty, po którym każde dziecko będzie mogło przyjrzeć się użytym przedmiotom i własnoręcznie wymieszać herbatę w tradycyjny sposób by jej spróbować. Przy sprzyjającej pogodzie spotkanie w większości odbędzie się w domku herbacianym w ogrodzie.

PIĄTEK – MIĘDZY TRADYCJĄ A NOWOCZESNOŚCIĄ
Dzieci poznają podstawy japońskiego pisma i kaligrafii, nauczą się paru podstawowych znaków a także dowiedzą się jak pisać własne imię. Spróbują swoich sił w pisaniu i malowaniu pędzlem i tuszem oraz w tworzeniu własnej pieczątki . Usłyszą wiele ciekawostek o współczesnej Japonii, zobaczą zabawki, zarówno te tradycyjne (np. kokeshi) jak i nowoczesne (kot robot). Opowiedzą o przyniesionych przyniesionych na spotkanie, własnych ulubionych zabawkach. Towarzyszyć nam będzie podsumowanie dotychczas nauczonych rzeczy oraz konkurs długości lotu wspólnie wykonanych samolotów origami. Na zakończenie podliczymy punkty zdobyte w konkursach, rozdamy nagrody i wręczymy pamiątkowe dyplomy.

Natsuyasumi w Muzeum Manggha czyli wakacje z Japonią
30.07 – 3.08 i 6.08 – 10.08.
Zajęcia zaczynają się o godzinie 9.00 i trwają do godziny 15.30
Prosimy, by dzieci przyniosły ze sobą drugie śniadanie, zapewniamy zimne i ciepłe napoje (woda, herbata, soki).
Grupa liczyć będzie maksymalnie 10 osób.
Cena 350 PLN
Wpłat można dokonywać na konto 84124046501111000051514965 przelewem lub osobiście w sekretariacie Muzeum Manggha w godzinach od 9.00 do 14.00.

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Wakacje z Japonią

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"

Nazwa Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha pochodzi od tytułu serii szkiców Katsushika Hokusai, ale przede wszystkim był to pseudonim Feliksa Jasieńskiego. Manggha Jasieński (1861-1929) był publicystą, kolekcjonerem i mecenasem sztuki.  

Manggha od początków swego istnienia …

Więcej

Adres:

ul. M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków


Kontakt:

(012) 267 27 03; (012) 267 37
centrum@manggha.krakow.pl
http://www.manggha.krakow.pl
facebook