Wakacje w angielskim stylu, czyli jak zachęcić dziecko do nauki w czasie wolnym?

czwartek 16.07.2020 do niedziela 26.07.2020

Wakacje w angielskim stylu, czyli jak zachęcić dziecko do nauki w czasie wolnym?

Wakacje to czas beztroski i wypoczynku, jednak przerwę od nauki można również wykorzystać na efektywny trening języka. Brzmi jak pobożne rodzicielskie życzenie? Odpowiednie podejście oraz dobrze skonstruowany plan pozwoli tę pozornie idylliczną wizję wcielić w życie. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zachęcić małego ucznia do rozwijania kompetencji językowych podczas wakacji i sprawić, by nauka była dla niego frajdą, a nie przykrym obowiązkiem.

Dziecko pochylone nad książkami w słoneczne popołudnie to nie jest typowo wakacyjny obrazek. Młodzi ludzie wolą czas wolny spędzać w bardziej aktywny i interesujący sposób, a naukę postrzegają często jako nieciekawy obowiązek przyporządkowany szkolnej ławie. Jednak to wcale nie znaczy, że w okresie przerwy edukacyjnej nie może nabywać nowej wiedzy. I wbrew pozorom wcale nie musi się to odbywać pod dyktando rodziców, a z własnej i zupełnie nieprzymuszonej woli. Wystarczy opracować odpowiednią formułę nauki, która wyda się atrakcyjna dla naszej latorośli. Jak to zrobić?

Gry językowe, czyli nauka przez zabawę

Istnieje szereg niestandardowych metod nauki języka, które są nie tylko efektywne, ale również ciekawe i przysparzające dzieciom wiele pozytywnych emisji. Dzięki temu mogą stać się one elementem radosnych i beztroskich wakacji. Wśród takich form niewątpliwie prym wiodą gry językowe, które nie tylko wpływają na poszerzanie kompetencji językowych i przyswajanie nowego słownictwa, ale są też formą ciekawej zabawy, która pozwoli kreatywnie spędzić czas na przykład na plaży czy w pociągu. Fiszki językowe w formie kart dla dzieci powinny stać się, więc elementem każdego wakacyjnego bagażu.

Podróże kształcą

Lato to czas podróży, nierzadko zagranicznych, które są doskonałą okazją do tego, by dziecko zaczęło stosować nabytą dotąd wiedzę w praktyce. Dlatego zamiast wyręczać pociechę podczas konwersacji z obsługą w restauracji czy muzealnej kasie, poproś malucha by samodzielnie powiedział kelnerowi co chce zjeść lub kupił dla siebie bilet po angielsku. Taka praktyczna lekcja z pewnością pomoże młodemu człowiekowi przełamać barierę językową oraz zrozumieć, jak ważna jest znajomość języków obcych w codziennym życiu, dzięki czemu motywacja do nauki po powrocie z zagranicznego wyjazdu będzie silniejsza.

Alternatywa dla tradycyjnych lekcji – #LATOZANGIELSKIM

W czasie wakacji częściej niż w czasie roku szkolnego dzieci nudzą się i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nadmiar wolnego czasu często pożytkowany jest na oglądanie telewizji lub inne mało rozwijające zajęcia. Dlatego warto zachęcić dziecko, żeby wolne chwile spędzać w bardziej kreatywny sposób. O ile propozycja nauki w tradycyjnej formie na pewno nie zostanie przez malucha przyjęta z entuzjazmem, to można zaproponować dużo bardziej atrakcyjną formułę edukacji w wersji online.

Wszak czynności związane z komputerem czy telefonem są przez młodych ludzi postrzegane w formie rozrywki, więc video lekcje w formie wakacyjnych webinarów dla dzieci na platformie Tutlo z pewnością spotkają się z większym zainteresowaniem, niż tradycyjny kurs. Specjalny program letnich zajęć z lektorami jest przeznaczony dla uczniów na różnych poziomach –  od A1 do B2. Webinary są bezpłatne – wystarczy założyć darmowe konto na platformie. Z zajęć można korzystać codziennie i bez ograniczeń. Niestandardowa formuła lekcji w formie spotkań online oraz ciekawe i angażujące tematy, np. sport, gry komputerowe, filmy na netflixie, jedzenie, slang brytyjski itd. sprawią, że dziecko nauki angielskiego w takiej formie nie będzie postrzegało jako obowiązku, a raczej staną się formą zabawy i rozrywki.

Do wspólnej nauki można też zaangażować przyjaciół ze szkolnej ławki. Dzięki zaaranżowanej w formie spotkania towarzyskiego lekcji językowej dzieci nawet nie zorientują się, że aktywnie uczestniczą w procesie edukacyjnym, a nie zwykłej zabawie.

Pogoda sprzyjająca nauce

Polska pogoda lubi płatać figle, dlatego warto zaplanować latorośli zajęcia na deszczowe, wakacyjne dni. Multimedialne materiały językowe mogą stanowić dobrą alternatywę dla mało rozwijających bajek czy filmów. Na stronie Tutlo znajdziecie bezpłatne e-booki, infografiki, artykuły oraz wideo, które mogą stanowić interesującą formę spędzania kapryśnych pod kątem warunków atmosferycznych chwil. Materiałów szukaj tutaj.

Zamień lekcję w przygodę

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego w czasie wolnym? Zamienić zajęcia w fascynującą przygodę! Uda się to zrobić, pod warunkiem, że profil lekcji dostosujemy do indywidualnych zainteresowań małego ucznia. Szczególnie szeroką gamę narzędzi w tym zakresie oferują indywidualne kursy online dla dzieci i młodzieży, które dzięki spersonalizowanej formie mogą opierać się na zagadnieniach szczególnie pochłaniających Twoje dziecko. Maluch fascynuje się kosmosem, muzyką, a może chciałby trafić do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie? Ustal z lektorem specjalną tematykę wakacyjnych konwersacji, dzięki czemu Twoje dziecko z niecierpliwością będzie oczekiwało kolejnej lekcji online. Takie rozmowy przysporzą wiele wrażeń oraz będą okazją do poszerzenia wiedzy wykraczającej poza kanony znane ze szkolnej ławki.

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego w wakacje – to pytanie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom. W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć tutaj – to gotowy pomysł na lato z angielskim dla Twojego dziecka.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie