W oceanie żyje ponad 250.000 gatunków morskich. Ich przyszłość zależy także od nas!

📅 poniedziałek 25.09.2023 do poniedziałek 09.10.2023
W oceanie żyje ponad 250.000 gatunków morskich. Ich przyszłość zależy także od nas!
Fundacja WWF podaje, że aż 94% wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje w oceanach. Natomiast prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Okazuje się, że każdy z nas ma wpływ na stan naszych mórz i oceanów. Aby to oddziaływanie było pozytywne, wystarczy, że na co dzień będziemy dokonywać mądrych wyborów i podejmować drobne działania na rzecz dobra naszej planety.

Jednym z największych zagrożeń dla trwałości wspaniałej bioróżnorodności w morzach i oceanach jest przełowienie, które dotyczy aż 90% wszystkich zbadanych przez fundację WWF dzikich stad ryb na świecie. Jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, niektóre ryby i owoce morza mogą całkowicie wyginąć, a wraz z nimi zniknie wiele innych gatunków, które pełnią istotną rolę w ekosystemach morskich. Tylko szanując i dbając o nie, sprawimy, że przyszłe pokolenia też będą mogły czerpać z ich bogactwa.

Wybierajmy mądrze!

Kupując ryby i owoce morza, sięgajmy po te produkty, które powstają z poszanowaniem dla środowiska i z troską o kondycję planety. Podpowiedzią może być dla nas certyfikat MSC. Ten niebieski znaczek znajduje się tylko na opakowaniach produktów z dzikich ryb, które zostały pozyskane w zrównoważony sposób. Jest rozpoznawalny już przez blisko 1/3 Polaków (32%)  i cieszy się ich dużym zaufaniem. Obecnie znajdziemy go już na trzech produktach Rio Mare w Polsce: tuńczyku w oliwie z oliwek oraz sałatkach Insalatissime z ciecierzycą i tuńczykiem, a także Insalatissime z komosą ryżową i tuńczykiem.  Produkty te doskonale sprawdzą się jako przekąska, szybkie danie lub lunch. Mogą być również składnikiem innych, aromatycznych potraw.

Rio Mare i WWF RAZEM DLA OCEANÓW

Marka Rio Mare w 2016 roku rozpoczęła współpracę z fundacją WWF i zobowiązała się do ochrony, zarówno zdrowia oceanów, jak i źródeł utrzymania lokalnych społeczności zależnych od rybołówstwa. Konsekwentnie realizuje zobowiązanie, które podjęła 7 lat temu, deklarując, że do końca 2024 roku wszystkie ryby i owoce morza wykorzystywane w produktach firmy pochodzić będą z połowów posiadających certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC lub z wiarygodnych i kompleksowych projektów udoskonalania rybołówstwa. Obecnie firmie udało się wykonać już blisko 90% tego zobowiązania.

Bohaterką kampanii Razem dla Oceanów jest mała Ondina, która wybrała się w niezwykłą podróż z wyjątkowym przewodnikiem – Oceanem. Dzięki tej przygodzie dziewczynka już wie, na czym polegają zagrożenia, z którymi musi mierzyć się nasza planeta i jak im przeciwdziałać. Teraz nadszedł czas, by również inne dzieci mogły się tego dowiedzieć. Odkryjcie z nami historię Ondiny i bawcie się, czytając o podróży dziewczynki i rozwiązując kreatywne zadania.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Przeczytaj o historii Ondiny.

Obejrzyj film Dziewczynka i Ocean

https://www.youtube.com/watch?v=qk5dI0ekEOE&t=3s

585 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent