W międzynarodowym gronie na Polskiej 1

Muzeum Emigracji, ul. Polska 1, Gdynia mapa

niedziela 18.12.2016

dzien-migranta

Muzeum Emigracji zaprasza dorosłych i dzieci. Z myślą o nich przygotowano głośne czytanie bajki „Jak dwie krople wody” oraz warsztaty plastyczne. Rodzice natomiast będą mogli skorzystać ze spotkania z psychologiem, który podpowie, jak rozmawiać z najmłodszymi o inności i wielokulturowości.

Pochodzą z Ukrainy, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Etiopii, Nigerii, Indii i Chin. Niektórzy żyją w Polsce od kilku miesięcy, inni mieszkają tu już wiele lat. Emigranci w niedzielę 18 grudnia obchodzić będą Międzynarodowy Dzień Migranta. Z tej okazji Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało prawdziwe święto. Wstęp wolny!

 

Gdynianie i mieszkający w Gdyni obcokrajowcy w niedzielę będą mogli wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Migranta. To doskonała okazja do nauczenia się etiopskiego tańca, posłuchania ukraińskich pieśni, posmakowania tradycyjnych potraw – a przede wszystkim spotkania i rozmowy z ludźmi ze wszystkich stron świata.

W muzeum Emigracji spotkają się osoby pochodzące z Ukrainy, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Etiopii, Nigerii, Indii i Chin. Będzie można porozmawiać ze studentami trójmiejskich uczelni, wolontariuszami i osobami pracującymi m.in. w organizacjach pozarządowych, firmach stoczniowych, instytucjach kultury, ośrodkach opiekuńczych.

Wspólne świętowanie w Muzeum Emigracji będzie okazją do spotkania z migrantami i poznania ich historii ale nie tylko. W programie przewidziano również wiele innych atrakcji jak: smakowanie tradycyjnych potraw, naukę etiopskiego tańca i słuchanie ukraińskich pieśni.

Dzieci szczególnie zainteresuje głośne czytanie bajki „Jak dwie krople wody” oraz warsztaty plastyczne. Rodzice natomiast będą mogli skorzystać ze spotkania z psychologiem, który podpowie, jak rozmawiać z najmłodszymi o inności i wielokulturowości.

Ponadto na uczestników czeka projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego ludzi, którzy w Gdyni znaleźli swój nowy dom oraz przybliżającego powody ich wyjazdów. Z kolei międzynarodowa grupa, która wzięła udział w warsztatach teatralnych Fundacji Strefa WolnoSłowa, zaprezentuje performance dotyczący szeroko pojętej tematyki migracji.

Przypomnijmy, że grudniowe wydarzenie jest zwieńczeniem projektu „Gdynia Wielokulturowa – tradycja gościnności”, który imigrantom żyjącym w Gdyni pozwolił lepiej poznać się z gdyńską społecznością. Przez kilka miesięcy grupa obcokrajowców doskonaliła swoje umiejętności językowe podczas warsztatów i spacerów oraz poznawała lepiej Gdynię i polską kulturę.

Międzynarodowy Dzień Migranta, 18 grudnia 2016, godz. 13.00 – 18.00.

Program:

13.00 | sala kinowa
Pokaz filmu dokumentalnego „Mój dom Gdynia”
reż. Gabriela Kucz

13.40 | sala multimedialna
Warsztaty etiopskiego tańca eskista
prowadzenie: Nebret Wenda, Karolina Stubińska

14.00 | Magazyn Tranzytowy
Czytanie książki „Jak dwie krople wody”, wyd. Ene Due Rabe

14.30 | Magazyn Tranzytowy
Warsztaty plastyczne dla dzieci
prowadzenie: Joanna Gojżewska, Olena Harahulia

14.30 | Sala Małego Podróżnika
Jak rozmawiać z dziećmi o inności? Spotkanie z psychologiem

15.00 | Magazyn Tranzytowy i bistro
Spotkania z migrantami i degustacje tradycyjnych potraw

17.00 | Magazyn Tranzytowy
Pokaz teatralny w wykonaniu międzynarodowej grupy uczestniczącej w warsztatach Fundacji Strefa WolnoSłowa.
reż. Tomasz Gromadka

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Emigracji w Gdyni organizuje warsztaty dla dzieci, indywidualne i grupowe, spotkania rodzinne

Muzeum Emigracji w Gdyni

Historia emigracji z ziem polskich to opowieść o milionach ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności. To historia pełna emocji, wzruszeń, dramatycznych i niezwykłych losów; jest to też opowieść o nadziei, wyzwaniu, …

Więcej

Adres:

Gdynia, ul. Polska 1

Kontakt:

+ 48 58 6704 150
biuro@muzeumemigracji.pl
http://muzeumemigracji.pl/