W królestwie rzeźby. Nowy cykl warsztatów dla dzieci. Gliwice

Willa Caro mapa

sobota 12.02.2022

1

W królestwie rzeźby. Nowy cykl warsztatów dla dzieci. Gliwice

Nie mogło być inaczej! Najnowsza wystawa czasowa Muzeum w Gliwicach, współorganizowana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pt. „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” to świetna okazja, by zrealizować warsztaty rzeźbiarskie! Dzieci, a także młodzież i dorośli, mają teraz możliwość sprawdzenia się w roli… rzeźbiarza! Od grudnia do lutego odbywać się będą spotkania – po dwa w każdym miesiącu, które wprowadzą nas w różne techniki rzeźbiarskie, spróbujemy też pracy w rozmaitym materiale (glina, gips, masa solna, papier). Zajęcia poprowadzi Wojciech Grzywaczyk, artysta-plastyk, przed którym ta dziedzina działalności artystycznej nie ma absolutnie żadnych tajemnic.

Pierwsze spotkanie dla najmłodszych rzeźbiarzy pt. „Glino-stworki” odbędzie się już w sobotę, 18 grudnia w Willi Caro o godz. 11.00. Podczas warsztatów zaznajamiać się będziemy z właściwościami gliny. Jaki ma kolor, jaką konsystencję? Czy łatwo zrobić z niej rzeźbę? Wspólnie się o tym przekonamy – spróbujemy stworzyć nasze własne fantastyczne zwierzątka z gliny i… patyczków!

Z kolei młodzież i dorośli tego samego dnia, o godz. 13.00 w ramach spotkania pt. „Świat figur” poznają odpowiedź na pytanie, czy wykorzystując patyki, sznurki, bandaże gipsowe i sam gips można stworzyć pełnoplastyczną rzeźbę oraz na czym polega technika gipsu z narzutu? Sprawdzimy w teorii i… praktyce!

Serdecznie zapraszamy, może dzięki grudniowym warsztatom stworzymy dla kogoś bliskiego prawdziwy artystyczny prezent od serca? Do zobaczenia! Koszt udziału w warsztatach to 1 zł od osoby. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

O prowadzącym warsztaty:

Wojciech Grzywaczyk – urodzony w 1975r w Chorzowie, mieszka i pracuje w Katowicach. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (absolwent wydziału Rzeźby). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2012 – 2016 założyciel i członek Fundacji Galerii „Hyperion”. Od 2011 roku zatrudniony jako nauczyciel rzeźby w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach. Aktywnie działa jako artysta rzeźbiarz, uczestniczy w zbiorowych wystawach krajowych i zagranicznych. Nagrody i wyróżnienia:

2007 – wyróżnienie na I Międzynarodowym Triennale Rzeźby Plenerowej Katowice

2007 – III Nagroda w konkursie na pomnik ofiarom katastrofy budowlanej hali MTK

2009 – Nagroda Prezydenta Miasta Katowice w konkursie ZPAP „Praca Roku 2008”

Spotkanie I

Sobota, 18 grudnia 2021, Willa Caro

godz. 11.00 – „Glino-stworki” – spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami

Podczas spotkania dla najmłodszych poznamy właściwości gliny. Jaki ma kolor, jaką konsystencję? Czy łatwo zrobić z niej rzeźbę? Wspólnie się o tym przekonamy – spróbujemy stworzyć nasze własne fantastyczne zwierzątka z gliny właśnie i… patyczków!

godz. 13.00 – „Świat figur” – spotkanie dla młodzieży osób dorosłych

Czy wykorzystując patyki, sznurki, bandaże gipsowe i sam gips można stworzyć pełnoplastyczną rzeźbę? Na czym polega technika gipsu z narzutu? Sprawdzimy w teorii i… praktyce!
Harmonogram kolejnych spotkań:

Spotkanie II

Sobota, 15 stycznia 2022, Willa Caro

godz. 11.00 – „Zimowe inspiracje” – spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami

Masa solna – czyż nie kojarzy nam się… ze śniegiem? Ten kolor, błyszczące drobinki… Podczas warsztatów będziemy mogli stworzyć plakiety, na których umieścimy to, co widzimy… za oknem! W końcu mamy zimę, prawda?

godz. 13.00 – „Krajobrazy fantastyczne” – spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych

Podczas spotkania dla bardziej zaawansowanych uczestników, także poruszymy temat plakiety – i to wykonywanych w glinie metodą negatywową (modelowanie oraz wygniatanie wzorów, faktur za pomocą różnych materiałów, narzędzi). Brzmi fantastycznie – i… takie też krajobrazy na nich umieścimy!

Spotkanie III

Sobota, 12 lutego 2022, Willa Caro

godz. 11.00 – „Bajkowe wycinanki” – spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami

Któż nie lubi budowania z klocków! Podczas warsztatów zabawimy się w budowanie form przestrzennych z papieru (brystol, kolorowy papier) inspirowanych światem bajek – smoki, zamki, dzielni rycerze i nie mniej odważne księżniczki… Zapraszamy!

godz. 13.00 – „Materia i bryła” – spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych

W ramach naszego ostatniego spotkania wykonamy kompozycje przestrzenne i/lub płaskorzeźby budowane z wykorzystaniem kartonu jako materiału (karton falisty, papier pakowy, sznurek, patyki, pistolety do klejenia na gorąco, klej, nożyki). Maksymalnie wykorzystamy możliwości tego niedocenianego budulca!

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie