W Bibliotece Kraków wystawa genialnego portrecisty miast Miroslava Šaška

filie Biblioteki Kraków mapa

wtorek 23.06.2020 do wtorek 07.07.2020

W Bibliotece Kraków wystawa genialnego portrecisty miast Miroslava Šaška

Od 22 czerwca do połowy września w kilku filiach Biblioteki Kraków prezentowana będzie wystawa okładek oraz ilustracji Miroslava Šaška – czeskiego ilustratora i autora książek dla dzieci, któremu międzynarodową sławę  zapewniła seria przewodników po miastach i państwach świata zatytułowana „Oto jest…”.

Zainteresowani będą mogli obejrzeć wielkoformatowe wydruki z sześciu wydanych w Polsce – przez Wydawnictwo Dwie Siostry – tomów serii „Oto jest…” – o Paryżu, Londynie, Nowym Yorku, Rzymie, Wenecji i Monachium. Atrakcyjne opisy i świetne ilustracje są podstawą sukcesu książek tego „genialnego  portrecisty miast”, jak określa się ich autora.

Miroslav Šašek (1916 – 1980) – urodzony w Pradze architekt z wykształcenia, malarz oraz ilustrator i autor książek dla dzieci. Po wojnie wyemigrował do Niemiec, przez kilka lat w Monachium był pracownikiem Radia Wolna Europa. Międzynarodową sławę przyniosła mu tworzona od końca lat 50. seria albumów – przewodników po miastach oraz państwach świata adresowanych do dzieci.

Cykl zatytułowany „Oto jest….” zainaugurowała książka o Paryżu (1959 rok), dwa następne tomy „Oto jest Londyn” i „Oto jest Londyn” zdobyły tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku, przyznany przez dziennik „New York Times”. W ciągu kilkunastu lat seria „Oto jest….” rozrosła się do osiemnastu tytułów. Książki Šaška z tego cyklu, tworzonego w okresie 1959-1974, weszły na stale od kanonu ilustracji książkowej.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej i Czeskim Centrum w Warszawie oraz Wydawnictwem Dwie Siostry.

Prezentowana jest w filiach: nr 3 (pl. J. Nowaka Jeziorańskiego 3) – Paryż, Filia nr 21 (ul. Królewska 59) – Londyn, Filia nr 46 (ul. Limanowskiego 4) – Nowy York, Filia nr 53 (os. Stalowe 12 – Monachium oraz Filia nr 56 (os. Zgody 7) – Rzym i Wenecja.

Więcej informacji na www.biblioteka.krakow.plwww.facebook.com/BibliotekaKrakow

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:bibliotekawystawa