Voyage voyage do kraju kwitnącej wiśni – czyli filmy z Francji i Japonii na Kinie Dzieci

kina Warszawa
🗺 mapa
📅 środa 21.09.2016 do piątek 23.09.2016
festiwal kino dzieci

Trzeci Festiwal Filmowy Kino Dzieci zabierze nas w małe i duże filmowe podróże. Dokąd? Do Francji, do Japonii, a nawet na Księżyc! Tydzień seansów, warsztatów i pokazów zacznie się już 17 września – co się wydarzy w warszawskich kinach?

Od początku swojego istnienia Kino Dzieci co roku prezentuje filmy z wybranego kraju w ramach sekcji narodowych. Pierwsza edycja była okazją do spotkania z kinematografią norweską, podczas ubiegłorocznej wybraliśmy się do Niemiec. W tym roku przyjrzymy się filmom z Francji. Wspólnie z Instytutem Francuskim przygotowaliśmy sekcję Voyage, voyage – filmy francuskie. Zaprezentujemy ponadstuletnią historię francuskiego filmu dla najmłodszych.

Sekcję francuską otworzymy w pierwszą niedzielę festiwalu w kinie Muranów (18.09, godz. 11.00). Pokażemy cykl animacji ze słynnego studia Folimage – „Leon i cztery pory roku” i zaprosimy wszystkich miłośników francuskich wypieków na specjalny poczęstunek przygotowany przez Z DOMU specjały. Dla naszych widzów na stole zagoszczą pachnące brioszki i chrupiące bagietki. A na większy apetyt na stoisku będzie można nabyć i zabrać do domu chleby, bagietki czy kanapki – wszystkie pieczone według francuskich receptur.

Atrakcji prosto z Francji będzie więcej – przybędą do nas krótkometrażowe produkcje, również z Folimage, m.in. „Bardzo mały lis” – historia wyjątkowo niewielkiego rudego mieszkańca lasu i za nic nie chcącej go wypuścić na wolność paskudy, „Słoń i rower” – opowieść o słoniu, który robi wszystko, żeby spełnić swoje wielkie, największe, najważniejsze marzenie. W programie znalazły się też pełne metraże, takie jak: „Obraz” – film opowiadający o pełnym niesprawiedliwości świecie wewnątrz niedokończonego dzieła malarza, „Adama” – historia z pogranicza Afryki Zachodniej, niepokojącej Krainy Oddechów i pogrążonej w chaosie wojny Europy, „Dzień wron”, w którym wychowany przez ojca-olbrzyma w lesie, nie znający innych ludzi Kabaczek musi odnaleźć się w mieście i „Opowieści nocy” – tygiel mitów, legend i podań z całego świata.

To nie wszystko! Wielka, specjalnie na tę okazję stworzona orkiestra Kina Dzieci, zaprawiona w muzycznym boju na warsztatach z pianistką Natalią Czekałą z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zagra na żywo muzykę do francuskich filmów podczas finałowego spektaklo-koncertu. Zobaczymy m.in. „Podróż na Księżyc”, „Zbyt małego księcia” i „Dżina z puszki”, a usłyszymy fortepian, bum bum rurki, bębny i wiele innych instrumentów.

Do orkiestry Kina Dzieci zapraszamy chętnych w wieku od 7 do 10 lat. Nie jest wymagana umiejętność czytania z nut czy umiejętność grania na instrumencie. Zapisy na warsztaty ruszą w poniedziałek 5 września. Warsztaty odbędą się w sobotę 24 września w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina, koncert – dzień później w kinie Muranów.

Podróż do Francji nie jest jedyną, jaką odbędziemy w tym roku – zwiedzimy też Japonię. I to wzdłuż i wszerz – od bliskiego sąsiedztwa ulubionego leśnego ducha Totoro, przez „Tajemniczy świat Arietty”, zamieszkiwane przez „Ponyo” oceany, po Krainę Bogów i pół jawę pół sen, w której rozgrywa się akcja nominowanej do Oscara opowieści „Marnie, przyjaciółka ze snów”. Seansom produkcji najsłynniejszego japońskiego – i jednego z najsłynniejszych na świecie – studia Ghibli towarzyszyć będą warsztaty, spotkania, a nawet koncerty. Będzie można posłuchać bębnów Taiko (to te pękate, które robi się z co najmniej 200-letniego drewna) i fletu kokarina. Nie zabraknie też opowieści o japońskiej muzyce i kulturze. Tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w japońskiej kaligrafii zapraszamy na warsztaty. Podczas Kina Dzieci będzie też możliwość przyswojenia sobie podstaw języka japońskiego lub poznania Furoshiki – tradycyjnej sztuki pakowania z użyciem chusty. Na wszystkie warsztaty zapisywać się będzie można już od poniedziałku (05.09). To nie wszystko – po seansach zaprosimy też na warsztaty plastyczne, na których nauczymy się jak robić m.in. wspaniałe wachlarze z… patyczków po lodach. Będą też wystawy – w Kinie Muranów będzie można obejrzeć kolekcję kimon, a w Kinotece przygotowaną przez Kolektyw Goverdose wystawę „30 lat studia Ghibli”. Sekcja objęta została patronatem Ambasady Japonii – jej przedstawiciele opowiedzą co nieco o swoim kraju, warsztaty zaś opracowane zostały we współpracy z Warszawską Szkołą Języka Japońskiego.

To tylko niektóre z filmowych podróży, w które zabierze nas w tym roku Kino Dzieci. Informacje o wszystkich pozostałych i pełny program 3. edycji festiwalu znajdziecie w folderze festiwalowym. A gdzie go znaleźć? Szukajcie go w kinach, kawiarniach i innych przyjaznych dzieciom i kinu miejscach. Oprócz pełnej informacji o wszystkich festiwalowych wydarzeniach, warsztatach, spotkaniach, seansach i piknikach (tak, będzie też piknik) w folderze czeka też na Was Dziennik z mikropodróży – zbierajcie mikrosprawności, zdobywajcie odznaki i nie zapomnijcie przysłać nam zdjęć swoich pięknie wypełnionych dzienników – najciekawsze z nich nagrodzimy. I pamiętajcie – na wszystkie warsztaty można się zapisywać już od poniedziałku (05.09.)!

Wydarzenia specjalne w Warszawie towarzyszące sekcji filmów francuskich Voyage, voyage oraz przeglądowi filmów studia Ghibli:

Voyage, voyage – sekcja francuska

Otwarcie – pokaz specjalny i francuskie śniadanie
Uroczyste otwarcie sekcji filmów francuskich Voyage, voyage umilą Z domu specjały i przygotowany przez nie francuski poczęstunek.
18.09, godz. 11.00, Muranów

Podróż na Księżyc i inne filmy krótkie z muzyką na żywo, czyli występ orkiestry Kina Dzieci (wymagane wcześniejsze zapisy na warsztaty, formularze zapisowe będą aktywne od 5.09).
A gdyby tak odbyć podróż na Księżyc? I to przy dźwiękach własnej orkiestry? Kino Dzieci zakończy wspaniały występ jedynej w swoim rodzaju orkiestry Kina Dzieci.
Warsztaty: 24.09, w godz. 15.00 – 18.00, sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina
Występ: 25.09, godz. 15.00 (uwaga: członkowie orkiestry wezmą również udział w próbie przed seansem)

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Totoro i inni, czyli filmy studia Ghibli na Kinie Dzieci
Bębny taiko i japońskie wachlarze Nie ma festynu, festiwalu czy tradycyjnego przedstawienia w Japonii bez bębnów taiko. Przed filmem „Tajemniczy świat Arietty“ będzie je można usłyszeć na żywo. Po seansie też nie zabraknie atrakcji – nauczymy się, jak zrobić japoński wachlarz z (niespodzianka!) patyczków po lodach.
17.09, godz. 13.30, Kinoteka

Japońskie opowieści
Przed filmem „Ponyo“ goście z Ambasady Japonii opowiedzą o japońskich zwyczajach i kulturze.
18.09, godz. 10.00, Multikino Targówek
24.09, godz. 10.00, Multikino Ursynów

Lekcja japońskiego (wymagana wcześniejsza rezerwacja, formularze zapisowe będą aktywne od 5.09)
Otosan, sensei, arigato… Kto umie powiedzieć coś jeszcze po japońsku? A kto chciałby się nauczyć? Okazja nadarzy się zaraz po filmie „Marnie, przyjaciółka ze snów“ – zapraszamy na lekcję języka japońskiego przygotowaną przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego.
18.09, godz. 15.30, Kinoteka

Flet kokarina i opowieść o tradycyjnej muzyce japońskiej
W klimat filmu „Spirited Away: W Krainie Bogów“ wprowadzi nas muzyka fletu kokarina i gość z Ambasady, który opowie o muzyce japońskiej. 19.09, godz. 17.45, Muranów

Japońskie legendy
Kim właściwie jest Totoro? Kuzynem wyjątkowo kotopodobnego królika? A może leśnym duchem? Duch nawet by pasował, o czym przekonacie się przed seansem filmu „Mój sąsiad Totoro“. Specjalnie zaproszony gość opowie co nieco na temat japońskich legend i wyjątkowego podejścia Japończyków do przyrody.
21.09, godz. 17.45, Muranów Kultura Japonii Seans filmu „Marnie, przyjaciółka ze snów“ poprzedzi spotkanie z gościem z Ambasady Japonii
22.09, godz. 17.45, Kinoteka

Japońska kaligrafia i warsztaty furoshiki – tradycyjnego pakowania z użyciem chusty (wymagana wcześniejsza rezerwacja, formularze zapisowe będą aktywne od 5.09)
Wiedźma zabrała z imienia Chihiro trochę znaków i zostało “San”. To chyba jakaś pomyłka – tam nawet nie ma takich liter. No tak, ale w Japonii pisze się całkiem inaczej. Jak? Tego będzie się można dowiedzieć na kursie kaligrafii po filmie „Spirited Away: W Krainie Bogów“. Będą też warsztaty furoshiki – tradycyjnego sposobu pakowania chustą, a przed seansem spotkanie z gośćmi z Ambasady Japonii.
24.09, godz. 15.00, Muranów

Wystawa kimon
Co można zobaczyć w kinie? Filmy – długie i krótkie, fabularne, animowane i dokumentalne, reklamy, trailery. A co można zobaczyć w Kinie Muranów podczas Kina Dzieci? Wystawę kimon.
17-18.09, Muranów, wystawa czynna w godzinach otwarcia kina

Wystawa „30 lat studia Ghibli”
Podczas festiwalu zapraszamy do Kinoteki na wystawę Kolektywu Goverdose „30 lat studia Ghibli”.
12-25.09, Kinoteka foyer, wystawa czynna w godzinach otwarcia kina

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent