VI Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne Radosne Serca – Bydgoszcz

piątek 10.07.2015

VI Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne Radosne Serca – Bydgoszcz

Warsztaty i obozy artystyczne to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, bowiem pozwalają uruchamiać moce twórcze, rozbudzić wyobraźnię i odkryć potencjał każdego młodego artysty. Pozornie mogłoby się wydawać, że organizowane po raz 6. przez Fundację „Nowe Pokolenie” z Bydgoszczy Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne „Radosne Serca”, są kolejną propozycją spędzenia wakacji dla młodych pasjonatów sztuki. Przedsięwzięcie to jest jednak inne niż wszystkie.

Jego wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie działań i form artystycznego rozwoju, oraz zaangażowaniu licznych instytucji kulturalnych. Przede wszystkim jest ono szansą rozwoju dla młodych ludzi, którzy pragną rozwinąć artystyczne skrzydła i sprawdzić, gdzie leżą granice wyobraźni, ale na co dzień mają utrudniony dostęp do działań twórczych. 

W tym roku z ponad 400 zgłoszeń z całej Polski wytypowano 40 osób w wieku od 10 do 18 lat, które 30 czerwca wyjechały na nieodpłatne warsztaty do Biskupina. Punktem kulminacyjnym wieńczącym projekt będzie widowisko teatralno-muzyczne pt. "KAMA" w wykonaniu uczestników warsztatów, które odbędzie się 10 lipca o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego).

 W tym roku organizatorzy wraz ze starannie wyselekcjonowaną kadrą postarali się, aby atmosfera sprzyjała odkrywaniu wewnętrznego potencjału kreatywności, dlatego już pierwszy dzień był dla uczestników dniem pełnym wrażeń. Po przybyciu do Bydgoszczy i uroczystym powitaniu młodzi ludzie zostali podzieleni na cztery grupy zgodne z preferowaną aktywnością twórczą. Wszyscy uczestnicy zwiedzili siedzibę patrona medialnego warsztatów – TVP Bydgoszcz. Grupa muzyczna nagrała płytę demo w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Miłośnicy tańca uczestniczyli w warsztatach tanecznych w MDK nr 5 oraz Szkole Tańca Bohema. Młodzież obdarzona talentami aktorskimi zwiedziła od kulis Teatr Polski oraz odwiedziła Miejskie Centrum Kultury i w obu tych obiektach uczestniczyła w warsztatach teatralnych. Młodzi plastycy zwiedzili wystawę w Muzeum Leona Wyczółkowskiego, wzięli udział w warsztatach w tymże muzeum, a także w Muzeum Fotografii przy Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej oraz odkryli pracowanie artystyczne w Państwowym Zespole Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Po aktywnie spędzonym dniu wszystkie grupy wyruszyły w podróż w miejsce docelowe, czyli do malowniczo położonego Biskupina. 

Kolejne dni wypełnione są intensywnymi 6-godzinnymi warsztatami tanecznymi, teatralnymi, muzycznymi, plastycznymi, kreatywną zabawą, integracją, szukaniem inspiracji i wizytami gości specjalnych. Pieczę nad zadaniami swoich podopiecznych trzymać będą wychowawcy, którzy – parafrazując słowa Janusza Korczaka – "potrafią wyzwalać, a nie wtłaczać, kształtować, a nie ugniatać, uczyć, a nie dyktować, zapytywać, a nie żądać".

Do tej roli wybrani zostali ludzie, którzy dzięki temu, że kochają to co robią i potrafią tą miłością podzielić się z innymi, zjednują sobie dzieci i młodzież i zarażają ich swoją pasją. Podczas tych kilku niewątpliwie aktywnych i intensywnie spędzonych dni, uzdolnionych młodych ludzi czekają także wizyty specjalnie zaproszonych gości, którzy przeprowadzą zajęcia w tematycznych grupach artystycznych. 

Uczestnicy skorzystać będę mogli także z wielu atrakcji zaplanowanych przez organizatora przedsięwzięcia – Fundację „Nowe Pokolenie". Poza zwiedzaniem osady i lekcjami muzealnymi w Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz warsztatami edukacyjnymi w Zajeździe w Biskupinie dzieci i młodzież zwiedzą Muzeum Kolei Wąskotorowej z obowiązkowym przejazdem kolejką, ruiny Zamku w Wenecji, wystawę maszyn oblężniczych, Muzeum Pierwszych Piastów gdzie w Ostrowie Lednickim wezmą udział w grze terenowej a także zwiedzą Wielkopolski Park Etnograficzny.

Każda z grup w stanie najwyższej mobilizacji przygotowywać się będzie do wydarzenia wieńczącego ten intensywnie i kreatywnie spędzony czas, czyli do wielkiego widowiska teatralno-muzycznego pt. „KAMA", które każdy z nas będzie mógł obejrzeć 10 lipca o godz. 17.00 w MCK.  Spektakl przedstawia historię młodej dziewczyny zagubionej w schematycznym myśleniu, że akceptację zdobywa się wyglądem. Opowieść wydaje się być  bliska czasom współczesnym, które coraz bardziej pozbawione są najwyższych wartości. Co widzą lub chcą widzieć w nas inni – nasze serce czy urodę? Czasem sami zapętlamy się w myśleniu, że piękno zewnętrzne pozwoli zwrócić uwagę innych i osiągnąć cel.  Czy rzeczywiście tak jest? Poruszający spektakl, przygotowany przez młodych artystów zaciekawi i skłoni do refleksji każdego widza.

Organizatorzy mają nadzieję, że najważniejszy cel warsztatów, jakim jest propagowanie sztuki w każdej dziedzinie życia człowieka, niezależnie od jego sytuacji materialnej, zostanie zrealizowany w sposób aktywny i przyjemny. Dla wybranych  uczestników warsztatów Fundacja „Nowe Pokolenie" przygotowała niespodziankę. Młodzi artyści otrzymają złote bilety uprawniające do występu na profesjonalnej scenie 29 sierpnia 2015r. podczas Koncertu Laureatów jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Koncert ten jest kluczowym punktem Pożegnania Lata organizowanego przez Myślęcinek.

Więcej informacji o projekcie: http://www.nowe-pokolenie.pl/2/materialy-prasowe_2015_warsztaty_nowe-pokolenie

Widowisko: 10.07.2015r.

Godzina: 17:00

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury, Bydgoszcz ul. Marcinkowskiego 12-14

WSTĘP WOLNY

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy

Patronat medialny: TVP Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza, Radio PIK, portal Gazeta.pl, BIK

Partnerzy i sponsorzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Studio Tańca Bohema, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy, PKS Bydgoszcz Sp. z o.o., Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani, Cukiernia Rem Marco, Cukiernia Rendi, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Młodzieżowy Dom Kultury nr 4, Leśny Park Kultury i Wypoczynku MYŚLĘCINEK Sp. zo.o.

Współfinansowanie zadania: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Miasto Bydgoszcz

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także