Urzecze Dizajn – Piknik Rodzinny na Plaży Romantycznej

Plaża Romantyczna mapa

niedziela 05.06.2022

Urzecze Dizajn - Piknik Rodzinny na Plaży Romantycznej

Wawerskie Centrum Kultury każdego roku organizuje plenerowe wydarzenie na wawerskich, nadwiślańskich Błoniach. Impreza ma na celu promocję Urzecza – mikroregionu etnograficznego, którego częścią jest nasza dzielnica.

Obszar był tradycyjnie związany z handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Charakteryzował się m.in. pięknymi strojami wilanowskimi, budownictwem oraz specyficzną nadrzeczną gospodarką.

Co roku na błoniach w bliskim sąsiedztwie Wisły odbywa się impreza, która ma za zadanie promocję tych terenów i przywołanie barwnych Łużyckich historii i tradycji. To również sposobność na zwrócenie się w stronę ludowych korzeni wawerskich. Podkreślają to występy artystów, którzy propagują folkową kulturę. W roku bieżącym „Urzecze Dizajn” ubarwi trio WoWaKin, które specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodzącą we współczesność. Jak co roku o tych Urzeczu pięknie opowie Łukasz Maurycy Stanaszek, autor książki „Nadwiślańskie Urzecze”, który wraz z Adame Rogalą zaprosi uczestników na specjalne stanowisko naukowo-archeologiczne.

 

PROGRAM:

5.06.2022, godz. 15:00, Plaża Romantyczna

15:00 – Spektakl dla dzieci „Ptasi baj” Teatr Atorfi

16:00 – Animacje dla dzieci z muzyką ludową na żywo

16:00 – Stanowisko archeologiczne oraz spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem i Adamem Rogalą

18:00 – Koncert WoWaKin

15:00-19.00 Warsztaty Artystyczne Stoiska Wawerskiego Centrum Kultury: korale urzeczańskie / plecenie wianków torby z motywami urzeczańskimi / zakładki z linorytu wycinanki ludowe / fartuszki z ornamentami nauka węzłów żeglarskich / szablony i wzory dźwięki wody – warsztaty muzyczne

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie