Urzecze Dizajn – piknik dla całej rodziny na Plaży Romantycznej

Plaża Romantyczna
📅 niedziela 04.06.2023
Urzecze Dizajn – piknik dla całej rodziny na Plaży Romantycznej
Zapraszamy na tegoroczną, plenerową odsłonę Urzecze Dizajn. Impreza ma na celu promocję Urzecza – mikroregionu etnograficznego, którego częścią jest nasza dzielnica. Zapraszamy całe rodziny z dziećmi! Zapewnimy Wam mnóstwo atrakcji – animacje, warsztaty rękodzielnicze, spektakl teatralny, tańce na świeżym powietrzu oraz występ Kapeli Brodów. Pokażemy również rekonstrukcję tradycyjnego wesela na Urzeczu z przełomu XIX i XX wieku.

Urzecze Dizajn nawiązuje do Zielonych Świątek, które były ważnym i radosnym świętem ludowym, rozbrzmiewającym śpiewem i tańcami, ponieważ praktykowane przez wieki zwyczaje miały swoją genezę w pradawnych tradycjach słowiańskich. W czasach pogańskich ludy zamieszkujące nasz region bardzo radośnie i uroczyście świętowały pełnię wiosny, próbując otrzymać łaski bóstw związanych z płodnością upraw.

Obszar Urzecza był tradycyjnie związany z handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Charakteryzował się m.in. pięknymi strojami wilanowskimi, budownictwem oraz specyficzną nadrzeczną gospodarką.

Co roku na błoniach w bliskim sąsiedztwie Wisły odbywa się impreza, która ma za zadanie promocję tych terenów i przywołanie barwnych Łużyckich historii i tradycji. To również sposobność na zwrócenie się w stronę ludowych korzeni wawerskich. Podkreślają to występy artystów, którzy propagują folkową kulturę. W roku bieżącym „Urzecze Dizajn” ubarwi występ folkowej Kapeli Brodów.

Jak co roku o Urzeczu pięknie opowie Łukasz Maurycy Stanaszek, autor książki „Nadwiślańskie Urzecze” oraz zaprosi wszystkich na specjalne stanowisko naukowo-archeologiczne.

Podczas inscenizacji wesela w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Piskorze będziemy mogli zobaczyć jak planowano wesele, jak wyglądały zaloty i sama zabawa weselna. Weźcie udział w tradycyjnych odwiedzinach oraz rozplecinach. Inscenizacja rozpocznie się od tradycyjnego orszaku weselnego z orkiestrą, w tradycyjnych strojach urzeczańskich, przejściem przez umajoną bramę do stołu weselnego na tle Wisły.

HARMONOGRAM
15:00 rozpoczęcie, powitanie gości, prowadzący Mariusz Jakus
15:00 – 16:00 spektakl dla dzieci „Księżniczka na ziarnku Grochu”
16:00 – 17:00 animacje plastyczne „ciastolinia” i zagroda zwierząt malowanych kredą oraz muzyczne warsztaty „Dźwięki wody”
15:00 – 18:00 stoiska z warsztatami WCK (wianki, korale, akcesoria ślubne)
15:00 – 18:00 warsztaty tradycyjnego haftu (łańcuszkowego)
15:00 – 20:00 stoiska kulinarne
17:00 rekonstrukcja wesela „Wesele u Piskorzy” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Piskorze”
18:00 koncert w wykonaniu Kapeli Brodów
19:00 potańcówka prowadzona przez Kapelę Brodów

4.06.2023, od godz. 15:00, Plaża Romantyczna. Wstęp wolny.