Uczta u Hetmana / gra barokowa i inne atrakcje CLZ w ramach Dni Miasta Białegostoku

dziedziniec Pałacu Branickich, Białystok
📅 niedziela 26.06.2016
wolny
festyn

„rzeczy na świecie, odmieniając się ustawicznie według przepisanego im od Stwórcy prawa i za koleją jedne po drugich następując, nowymi być się zdają, chociaż już dawniej były”

– prawił lat temu dwieście Jędrzej Kitowicz, opisując obyczaje za czasów, gdy na dworze białostockim władcą był Hetman Branicki. Kierując się tą maksymą zapraszamy Was na niezwykłą grę z czasem.

Z okazji Dni Miasta Białegostoku dziedziniec Pałacu Branickich zamieni się w wielką planszę do gry. Kolejne jej pola wprowadzą Was w obyczajowość i kulturę z XVII-XVIII wieku. Będziecie mogli spotkać się z dworzanami Jana Klemensa, zagrać z nimi w gry typowe dla tego okresu, zmierzyć się z palcatami i… guzikami od żupana. Finałem ekscytującej wędrówki jest „uczta”, w której wezmą jednakowoż udział tylko najwytrwalsi śmiałkowie. Gra przeznaczona jest dla małych i dużych, mężów i niewiast, więc w czerwcowe, niedzielne popołudnie wybierzcie się do pałacu, by razem z nami świętować Dni Miasta Białegostoku. Wszyscy uczestnicy Gry mogą się spodziewać słodkich upominków, zaś zwycięzcy – atrakcyjnych nagród wprost z hetmańskiego stołu.

W niedzielę 26.06.2016 będzie można również wybrać się na zwiedzanie Pałacu Branickich. To okazja do odkrycia jego największych sekretów! Tego dnia przewodnikiem będzie bowiem wyjątkowa persona – nadworny medyk Jakub Feliks de Michelis. W ramach spaceru odwiedzimy apartamenty i piwnice rezydencji Branickich w Białymstoku.

Kolejna niedzielna atrakcja to zwiedzanie ogrodów pałacowych. Sekrety zieleńców, których założenie powstało za czasów Jana Klemensa Branickiego, przedstawią: Jolanta Koller-Szumska, Magdalena Grassman i Tomasz Rogala. W trakcie godzinnego spaceru uczestnicy poznają koncepcję i zasady kształtowania ogrodu francuskiego, historię i znaczenie architektury ogrodowej, a także zaznajomią się z „mieszkańcami” najpiękniejszego białostockiego zieleńca – rzeźbami mitycznych bóstw.

Do dyspozycji uczestników oddajemy też znane i lubiane gry w wersji XXL: wielkoformatowy „Chińczyk po białostocku” oraz układankę, przedstawiającą obrazy związane z Branickimi i czasami ich panowania w mieście, a także stolikową grę planszową, dzięki której poznacie ciekawostki związane z okresem panowania Branickich w Białymstoku.

26.06.2016 (niedziela), w godz. 10.00-16.00
miejsce: dziedziniec Pałacu Branickich

więcej na www.centrumzamenhofa.pl

Szczegółowy program oraz opis wszystkich wydarzeń przygotowane przez CLZ na Dni Miasta Białegostoku