Tydzień z historią

Warszawa
🗺 mapa
📅 czwartek 13.10.2016 do niedziela 06.11.2016
tydzien-z-historia
 

Zapraszamy klasy 5-6 szkół podstaowych z okolic Warszawy do udziału w projekcie Tydzień z Historią.

Projekt jest pomyślany jako swego rodzaju edukacyjny konkurs pomiędzy klasami, jest jednak przede wszystkim niecodziennym spotkaniem z historią, w ramach którego uczniowie wezmą udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Część z nich zostanie zrealizowana przez wykładowców Fundacji Dziecięcego Uniwersytetu, częściwo też uczniowie pracować będą samodzielnie pod okiem nauczyciela. Tydzień z Historią to przede wszystkim nauka poprzez zabawę, pozytywną rywalizację, aktywna forma zdobywania wiedzy.

Tydzień z Historią jest projektem bezpłatnym, liczba miejsc (szkół i klas) jest ograniczona. Program realizuje kadra wykładowców, którą tworzą pracownicy Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej HIstorii, a jednocześnie osoby komunikatywne, cierpliwe, z poczuciem humoru oraz posiadające doświadczenie i predyspozycje do pracy z dziećmi. Dzięki takim wykładowcom, uczniowie spotkają się z wiedzą na najwyższym, akademickim poziomie, podaną w przystępnej dla nich formie. Wspólnie wyznaczyliśmy sobie kilka podstawowych celów:

  • rozwój zainteresowań uczniów historią;

  • zwrócenie uwagi na zagadnienia, fakty i postacie pomijane w głównym nurcie nauczania szkolnego;

  • ukształtowanie u dzieci postawy poszukiwania i odkrywania;

  • dostarczenie wartościowego materiału do kształtowania wyobraźni i pożądanych społecznie postaw;

  • ćwiczenie umiejętności pracy metodą projektów, rozwój umiejętności pracy w grupie;

  • poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły, dostarczenie nauczycielom nowoczesnych form pracy z uczniami, wzmocnienie kompetencji i roli nauczyciela;

Jak przebiega Tydzień z Historią?

  1. Szkoła wybiera temat, który ma zostać zrealizowany oraz klasy, które mają brać udział w projekcie – mogą to być tylko klasy 5 i 6.

Tematy do wyboru to:

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

  • Sprawa polityczna czy kaprys żony? O chrzcie Polski 966.
  • Kraków czy Warszawa? O przeniesieniu stolicy do Warszawy.
  1. Szkoła otrzyma od Fundacji niezbędne materiały – opis przeprowadzenia Tygodnia z Historią opis zadań konkursowych dla dzieci, wstępny harmonogram spotkań.

 

  1. Realizacja projektu:
  • Dzień I – przygotowanie strojów z epoki. Uczniowie otrzymują informacje o ubiorach i modzie w danej epoce, a następnie własnoręcznie wykonują prace plastyczne przedstawiające stój kobiecy lub męski.

 

  • Dzień II – zajęcia wykładowo – warsztatowe prowadzone przez wykładowcę Fundacji. Wykład będzie stanowić omówienie głównego zagadnienia Tygodnia z Historią. Wykładowca będzie wyposażony w odpowiednie rekwizyty oraz prezentację, zajęcia będą kończyć się debatą, w czasie której uczniowie będą przeprowadzać sąd nad decyzją poszczególnego władcy: Mieszka I i Zygmunta III Wazy. Wykład będzie miał na celu zachęcenie słuchaczy do wyrobienia własnego zdania oraz obrony swych argumentów podczas debaty. Zajęcia będą trwać 90 minut. Każda z klas po zajęciach będzie przygotowywać po 10 pytań z treści wykładu dla pozostałych klas.

 

 

  • Dzień III – przygotowanie stołu z epoki. Zadaniem każdej klasy będzie przygotowanie stołu zastawionego produktami spożywczymi (ew. atrapami, wykonanymi dowolną techniką plastyczną) charakterystycznymi dla danej epoki. Oceniane będzie zarówno przygotowanie wizualne, jak i oddanie realiów żywieniowych epoki.

 

  • Dzień IV – quiz wiedzy – klasy odpowiadają na wzajemnie dla siebie ułożone pytania z zajęć.

 

  • Dzień V – Dzień Drużyny Księcia lub Dzień Królewski (w zależności od wybranego tematu „Tygodnia z Historią”) ostatni dzień będzie dniem, kiedy wszyscy uczniowie przybędą do szkoły w stroju nawiązującym do stroju z epoki, prezentowanym na obrazie lub innym dziele sztuki, przedstawiającym dany okres dziejów.

 

  • Projekt jest bezpłatny.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia na załączonym formularzu można nadsyłać mailem lub skan faxem: (22) 350 63 39

Więcej informacji o projekcie można uzyskać pisząc na adres mailowy: edukacja@duch.edu.pl

lub pod numerem telefonu: 602 537 156

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent