Nawiązując do turniejów szachowych w Łodzi okresu międzywojennego, w których podkreślano znaczenie odzyskania niepodległości dla rozwoju szachów i szerzej sportu w mieście i kraju, wspólnie z Partnerami – Łódzkim Związkiem Szachowym i Fundacją Akiby Rubinsteina – Muzeum organizuje turniej szachowy w 100-lecie Niepodległości. Wydarzenie to będzie także okazją do przybliżenia historii tej dyscypliny.
Pierwszym ważnym wydarzeniem w historii szachów w Łodzi był przyjazd z Paryża, arcymistrza Dawida Janowskiego – uczestnika meczu o mistrzostwo świata ze słynnym Emanuelem Laskerem w 1910 r. Dawid Janowski w Łodzi zmierzył się w 1899 r. z najlepszymi łódzkimi szachistami. W tym samym roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa miasta, w których zwyciężył Chaim Janowski – osiadły w Łodzi brat Dawida.
W 1903 r. powołano Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej. Jego członkiem był, między innymi, Akiba Rubinstein – jeden z najlepszych szachistów świata początku XX w. Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej przetrwało do 1939 r. Było organizatorem zarówno turniejów o mistrzostwo miasta, kraju, jak i o randze międzynarodowej. Działacze Towarzystwa w 1929 r. doprowadzili do wizyty w Łodzi mistrza świata, Aleksandra Alechina. Łódź była w 1927 r. także gospodarzem Szachowych Mistrzostw Polski (Wszechpolskiego Turnieju Szachowego).
Rozegrany w dniach 20 kwietnia – 7 maja turniej był nie tylko promocją szachów, ale także manifestacją osiągnięć sportu rozwijającego się w niepodległej Polsce.
W turnieju wzięło udział 15 najlepszych polskich szachistów, z Akibą Rubinsteinem, Ksawerym Tartakowerem i Kazimierzem Makarczykiem.
W 1938 r. Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej zorganizowało międzynarodowy turniej w związku z jubileuszem 35-lecia stowarzyszenia. Podobnie jak Mistrzostwa Polski z 1927 r., był on nie tylko ważnym wydarzeniem w polskich szachach, ale także manifestacją osiągnięć tej dyscypliny sportu w niepodległej Polsce. Był podkreśleniem, że to dzięki odzyskaniu niepodległości w 1918 r. polscy szachiści w latach 1918-1939 należeli do najlepszych na świecie – Polska na drużynowych Olimpiadach Szachowych zdobyła w tym okresie 6 medali (jeden złoty, dwa srebrne i trzy brązowe).
Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Następnie 8 najlepszych zawodników w kategorii OPEN oraz 8 najlepszych zawodników w kategorii Junior do lat 18 rozegra finał systemem pucharowym.
Tempo gry: 10 minut + 5 sekund dla zawodnika.
Dla zwycięzców Łódzki Związek Szachowy ufundował atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe:
Puchary za pierwsze 3 miejsca w obu kategoriach
· Kategoria OPEN:
1 miejsce – 700zł
2 miejsce – 500zł
3 miejsce – 300zł
4 miejsce – 200zł
5-8 miejsce – nagrody rzeczowe
· Kategoria Juniorów do lat 18:
1-8 miejsce – nagrody rzeczowe
Zwycięzcy otrzymają także wydawnictwa Muzeum Miasta Łodzi.
Atrakcją wydarzenia będzie możliwość zwiedzenia nowej stałej wystawy muzealnej poświęconej historii sportu i turystyki w Łodzi – „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcji zaplanowanej na godzinę 12.30 pod tytułem „Biegi lekkoatletyczne, wyścigi kolarskie, mecze piłkarskie. Świętowanie odzyskania niepodległości przez łódzkie kluby i stowarzyszenia sportowe w okresie międzywojennym”.
4 listopada (niedziela), godz. 10:00 – 18.00
Turniej w szachach błyskawicznych. Wydarzenie w ramach programu „Łódzkie Oblicza Niepodległej”
Miejsce: Muzeum Sportu. Szybciej. Wyżej. Mocniej – nowa wystawa stała w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 10
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy
Organizatorzy: Łódzki Związek Sportowy, Fundacja Akiby Rubinsteina, Muzeum Miasta Łodzi
Prawo gry ma każdy chętny po zakupieniu biletu wstępu na wystawę muzealną „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”
Zapisy: do 02.11.2018 r.na adres kkowalczyk.rafal@gmail.com lub za pośrednictwem formularza zgłoszeń pod adresem:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6162/regulations.html?l=pl
Więcej informacji: Sebastian Glica tel. 667 995 073 / s.glica@muzeum-lodz.pl
Muzeum Miasta Łodzi
Muzeum upowszechnia wartości kulturalne, artystyczne i estetyczne, kształtuje wrażliwość poznawczą, informując o gromadzonych zbiorach i umożliwiając kontakt z nimi. Uczenie przez przyjemność oraz przebywanie w nieco archaicznym, „starożytnym” otoczeniu, pełnym tajemnic, wzbudza w młodych ludziach …
91-065 Łódź
42 254 90 00
muzeum@muzeum-lodz.pl
http://www.muzeum-lodz.pl
facebook