„Tu dzieje się historia” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczna, 6. edycja „Darmowego listopada”. Przez cały miesiąc wstęp do Rezydencji Królewskich jest bezpłatny. Zaplanowane są rodzinne warsztaty, lekcje muzealne, pokazy filmów czy spacery. „Darmowy listopad” odbywa się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zamek Królewski w Warszawie
Przez cały listopad w Zamku Królewskim w Warszawie można bezpłatnie zwiedzić Apartamenty Wielki i Królewski, Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego, a także Arkady Kubickiego. Zwiedzający mogą obejrzeć też m.in. obrazy Rembrandta – Uczony przy pulpicie i Dziewczyna w ramie obrazu w Galerii Lanckorońskich, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej i wystawę multimedialną poświęconą zniszczeniom i odbudowie Zamku Królewskiego.
Zamek Królewski w Warszawie przygotował też m.in. bezpłatne pokazy filmów, warsztaty dla dzieci, oprowadzanie przez kuratora wystawy, pokaz mody historycznej, przedstawienie teatralne.
Uczniowie wszystkich poziomów nauczania mogą wziąć udział w 200 bezpłatnych lekcjach muzealnych, których tematyką będzie życie na królewskim dworze, z jednej strony życie dworskie i artystyczne z wystawnymi przyjęciami, z drugiej – życie kilkuset służących i rzemieślników, którzy codziennie starali się sprostać licznym obowiązkom.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Dla grup szkolnych, dzieci, młodzieży i dorosłych Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało 200 bezpłatnych lekcji muzealnych, warsztatów oraz spacerów tematycznych, poświęconych historii i przyrodzie dawnej rezydencji króla Jana III.
Na rodziny z dziećmi czekają warsztaty z iluminacji, storytellingu i kaligrafii, a podczas spotkań muzealnych będzie można się wybrać na spacer po królewskich apartamentach.
Muzeum Łazienki Królewskie
„Darmowy listopad” w Łazienkach Królewskich jest okazją, by poznać cenne kolekcje i zabytki: Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby oraz Pałac Myślewicki.
Łazienki Królewskie zachęcają też do zwiedzania ekspozycji czasowych: „Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny” Abrahama van den Tempela na wystawie jednego obrazu w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie, „Kościuszko w West Point” Bolesława Jana Czedekowskiego na wystawie jednego obrazu w Jadalni w Pałacu na Wyspie oraz „Kraj łaźni – kultura kąpieli”, współczesnego malarstwa węgierskiego z kolekcji Völgyi – Skonda w Podchorążówce.
Na dzieci i młodzież czekają bezpłatne lekcje muzealne pod hasłem „Tu dzieje się historia…Polski”. Na zajęciach mowa będzie m.in. o powstaniu listopadowym, Oświeceniu oraz obiadach czwartkowych.