Trzecie spotkanie wakacyjnej akcji Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów było bajkowe

poniedziałek 21.07.2014 do piątek 25.07.2014

Trzecie spotkanie wakacyjnej akcji Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów było bajkowe

19 lipca 2014 r. Pałac Żelechów po raz trzeci zamienił się w „Baśniowy Pałac”. Tym razem gość specjalny Pałacu Żelechów Radosław Pazura przeczytał dzieciom Calineczkę.

W ostatnią sobotę Pałac Żelechów wraz z okalającym go zabytkowym parkiem odwiedziło około 150 osób, by posłuchać losów Calineczki. Radosław Pazura wybrał niezwykłą wierszowaną wersję historii tej maleńkiej, ale dzielnej dziewczynki. Obecne na spotkaniu dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały interpretacji baśni znanego aktora, chętnie też uczestniczyły w zabawie, pozowały do zdjęć i ustawiły się w długą kolejkę po autografy. „Baśniowy Pałac" ma już stałą grupę sympatyków, tych najmłodszych i tych trochę starszych, którzy biorą udział w każdym spotkaniu cyklu „cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów". Jedną z fanek akcji jest Burmistrz Żelechowa –  Mirosława Miszkurka.

Calineczka zagościła w Pałacu Żelechów także w innym wydaniu – duet JaHa – Hanna Kochańska i Jacek Zawada – wystawił teatrzyk dla dzieci o Calineczce, dziewczynce nie większej niż cal, która nie boi się marzyć.       

Kolejne spotkanie z książką w „Baśniowym Pałacu w najbliższą sobotę, 26 lipca o godz. 17.00.  Uczestnicy przeniosą się w niezwykły świat Kopciuszka wraz z Barbarą Bursztynowicz.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów" promująca głośnie czytanie dzieciom jest prowadzona przez wszystkie sobotnie popołudnia lipca i sierpnia 2014 r. (spotkanie z gościem specjalnym ok. godz. 17.00). Aktywności są planowane na terenie pałacowego parku, który wraz z budynkiem Pałacu został wpisany na listę zabytków. XVIII-wieczny Pałac Żelechów utrzymany w stylu klasycystycznym ma ciekawą historię, sam Brzechwa pisał: „wiadomo, że Żelechów słynie z dziadków do orzechów" („Orzech"). Obecnie kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckim Żelechowie (87 km od Warszawy i 87 km od Lublina) funkcjonuje jako obiekt konferencyjno-wypoczynkowy posiadając 75 stylowych pokoi, własny browar, SPA & Wellness, stawy rybne i pałacowe lochy. Podczas kolejnych spotkań w „Baśniowym Pałacu" znane z mediów osoby, aktorzy, autorzy bajek i dziennikarze przenoszą dzieci w świat baśniowych bohaterów jak: „Kopciuszek", „Królewna Śnieżka", „Księżniczka na ziarnku grochu", „Pinokio", „Piękna i Bestia", „Śpiąca królewna", ale również i wydawniczych niespodzianek.

Inicjatywa „Baśniowy Pałac" skierowana jest do wszystkich chętnych dzieci – mile widziane są dzieci z Żelechowa i okolic. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

Społeczna inicjatywa Pałacu Żelechów jest promowana wśród lokalnej społeczności, wpierają ją także lokalne władze, biblioteka, ośrodek kultury i miłośnicy rozwijania czytelnictwa wśród dzieci oraz media. Akcję wsparło wielu artystów m.in. Barbara Bursztynowicz, Paulina Chylewska, Oliwier Janiak, Marta Kuligowska, Maciej Orłoś, Radosław Pazura, Justyna Steczkowska, czy Michał Zawadka. „Baśniowy Pałac" został objęty patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", Burmistrz miasta Żelechowa, TVP Lublin, Tygodnik Siedlecki, Radio Podlasie oraz portale: podlasie24.pl; kuriergarwolinski.pl; miastodzieci.pl i Qlturka.pl.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:patronat

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także