Truchlin – bestsellerowa książka dla dzieci

piątek 15.05.2020 do piątek 29.05.2020

Truchlin - bestsellerowa książka dla dzieci

Truchlin to tajemnicza dzielnica Pragi, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu. Nikt nie wie, dlaczego nie działa tam elektryczność: nie świecą lampy, nie jeżdżą tramwaje, nie gra radio, a telefon nie łapie zasięgu. Pewnego dnia złowieszcza ciemność Truchlina zaczyna rozlewać się na dalsze ulice i osiedla, wkrótce może objąć całą stolicę Czech.
Jirka, zupełnie przypadkiem, zostaje wplątany w rozgrywkę, od której zależy los miasta. Wraz z przyjaciółką, En, musi odkryć największą tajemnicę Truchlina i zapobiec zbliżającej się katastrofie. To nie lada wyzwanie, bo mroczna dzielnica nie lubi zdradzać swoich sekretów obcym, a do tego śladem dzieci podąża gang bezwzględnego biznesmena Klementa Hroudy.

Co skrywa niegościnna dzielnica? Kim był Dalibor Nápravník? Do czego służą żarówki wypełnione zielonym płynem? Dlaczego dziadek Jirki nie mówi wszystkiego? I czy cała Praga pogrąży się w ciemności?

Szczypta grozy, detektywistyczne zacięcie autora i podkreślające pełną napięcia atmosferę czarno-białe ilustracje to tylko niektóre z zalet powieści, która szybko uzyskała w Czechach status bestsellera. Książka otrzymała nominacje do najważniejszych nagród literackich (Magnesia Litera, Zlatá Stuha) i znalazła się na liście Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek.

W Czechach wydano już drugą część tej historii, a na podstawie serii powstaje pełnometrażowy film fabularny.

O AUTORZE

Vojtěch Matocha (ur. 1989), z wykształcenia matematyk, z zawodu programista. Umiejętnie wykorzystuje zdolności analityczne w konstruowaniu literackich światów. Wiele lat prowadził drużynę skautów w swoim rodzinnym mieście, Ołomuńcu. Dzięki temu doświadczeniu wie, co przyciąga uwagę młodych ludzi, jakie powieści lubią czytać. Jego debiut literacki Truchlin (oryg. Prašina) okazał się strzałem w dziesiątkę. W 2019 autor wydał drugi tom serii pt. Černý merkurit (Czarny merkuryt), kolejny jest w przygotowaniu.

Karel Osoha (ur. 1991), autor komiksów, ilustrator, scenarzysta. Zasłynął komiksem internetowym (pleach.cz). Nominowany do nagrody Czech Grand Design. W 2017 otrzymał nagrodę Muriel w kategorii Najlepszy Rysunek. Jego ilustracje w serii Truchlin sugestywnie kreślą obraz mrocznej dzielnicy, podkreślają tempo akcji i nadają powieści komiksowy sznyt.

DANE KATALOGOWE KSIĄŻKI

Tytuł książki: Truchlin
Autor: Vojtěch Matocha
Ilustracje: Karel Osoha
Tytuł oryginału: Prašina
Przekład: Anna Radwan-Żbikowska
Liczba stron: 280
Format: 130×200
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2020, Wydawnictwo Afera
Seria: Czeska Bajka
Kategoria wiekowa: 10+
Data premiery: 15.05.2020

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie