Trencadís. Kolorowy Świat Antonia Gaudiego – warsztaty rodzinne w Galerii Miejskiej Arsenał

Miejsce wydarzenia: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Data wydarzenia: sobota 13.01.2018

Wstęp: Wstęp wolny

Trencadís. Kolorowy Świat Antonia Gaudiego – warsztaty rodzinne w Galerii Miejskiej Arsenał

„Kolor to życie” – mawiał znany kataloński architekt Antonio Gaudí. Z kolorowych fragmentów potłuczonej ceramiki wyczarowywał obrazy-mozaiki (trencadís). W ten sposób nie tylko wykorzystywał wyroby tradycyjnego rękodzieła, ale też przywracał do życia te wyrzucone, pozornie nieużyteczne.

Podczas warsztatu poznamy postać Antonia Gaudiego i stosowaną przez niego technikę, którą się zainspirujemy, przyozdabiając własne fantazyjne projekty.

Szablon z zarysem obiektów autorstwa Gaudiego będzie przez dzieci przyozdabiany małymi kawałkami kolorowego papieru. Dowiemy się m.in., czym jest mozaika i do czego była wykorzystywana przez katalońskiego architekta. Wyświetlony zostanie także krótki pokaz ukazujący prawdziwe budowle, które posłużyły za wzór dla szablonów. Dzieci będą mieć szansę poćwiczyć umiejętności manualne, w szczególności wycinanie i wyklejanie. 

13.01.2018, godz. 12:00 – 14:00 

czas trwania: 120 minut

prowadzenie: Ewa Grajber

Zapraszamy dzieci w wieku 5 – 8 lat wraz z opiekunami. 

wstęp wolny

O prowadzącej:

Ewa Grajber – doktorantka w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy badawczej zajmuje się aspektem słowa w twórczości katalońskiego architekta Antonia Gaudiego. Kursy jej autorstwa: „Czego możemy się nauczyć od Antoniego Gaudiego?” oraz „Sztuka ludowa Meksyku w teorii i praktyce” zostały włączone do oferty edukacyjnej Uniwersytetu Otwartego UW. Przez wiele lat zajmowała się promocją kultury Meksyku. W 2011 roku wzięła udział w warsztatach alebrijes (papierowych rzeźb przedstawiających fantastyczne zwierzęta) prowadzonych przez artystę-rzemieślnika Irvinga Mondragona na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Tak narodziła się pasja tworzenia papierowych rzeźb. Prowadzi zajęcia edukacyjne i warsztaty o tematyce związanej z kulturą Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.

Informacje / zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl, tel.: 61 852 9501

 

Zobacz miejsce wydarzenia