Transatlantyk Festival 2018 – Filmowy Klan Urwisów

sobota 14.07.2018 do niedziela 15.07.2018

superagentka

Transatlantyk Festival po raz ósmy zaprasza na pokazy filmów dla dzieci, które kryją się pod nazwą Filmowy Klan Urwisów. W dniach 14-20 lipca Filmowy Klan Urwisów zaprezentuje łącznie aż 10 filmów, w tym 6 pełnometrażowych a także 4 filmy skupione w blok filmów krótkometrażowych, skierowanych dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Klan Urwisów nawiązuje do znanego również w Polsce serialu amerykańskiego z roku 1932, prezentującego przygody sprytnych małych urwisów z sąsiedztwa. Nazwa koresponduje także z innym wydarzeniem naszego festiwalu, czyli cieszącym się ogromnym powodzeniem kulinarnym warsztatem „Urwisy poznają przepisy”.

Pokazy i warsztaty Filmowego Klanu Urwisów rozpoczniemy 14 lipca polską premierą filmu „Moja żyrafa”. To opowieść o jednej z najważniejszych kwestii w życiu każdego młodego człowieka, który właśnie po raz pierwszy idzie do szkoły – o tym jak ważne są szkolne przyjaźnie i jak wiele towarzyszy im emocji. Fabuła tego widowiskowego filmu (najlepszym przyjacielem Rafała jest występująca w filmie prawdziwa żyrafa), nawiązuje do jednej z książek królowej holenderskiej literatury dla dzieci, Annie M.G. Schmidt, znanej również polskim czytelnikom autorki serii książek o Julku i Julce czy Pluku z wieżyczki.

Z kolei Krótkie filmy o Basi przedstawią świat znany fanom trzydziestu książek Zofii Staneckiej i Marianny Okleji, które ukazały się w Polsce od 2008 roku. Przywołująca na myśl najbardziej znane polskie kreskówki animacja, ożywia świat tej przebojowej pięcioletniej dziewczynki, która zawsze wie, jak postawić na swoim. Jej inteligencja i ciekawość, a także bliskie życia dzieci problemy (jak przekonać rodziców do zakupu zwierzaka, pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa) zdobyła już serca młodszej i starszej widowni.

olejnym po Basi filmem dla widowni w wieku 4+ będzie kontynuacja serii przygód Kacpra i Emmy, których przygody przedstawiliśmy w Łodzi w roku ubiegłym. Tym razem, kultowe przedszkolaki, postanowią zrealizować przedstawienie teatralne. I znów bliskie życiu młodych widzów sprawy i emocje odegrają tu ważną rolę – Kacper i Emma po raz pierwszy się pokłócą.

Karla von Bengtson, reżyserka innego z prezentowanych przez nas filmów, „Superagentka”, nie ukrywa inspiracji klimatem opowieści kryminalnych Agathy Christie. Bohaterka jej filmu, Agata Krystyna, jednej z bohaterek stworzonych przez Christie, pannie Marple, zawdzięcza popijanie herbatki, noszenie spódnic za kolano, marynarki, krawata i kapelusza z szerokim rondem. Bohaterka ta, nie jest ani słodką dziewczyną, ani chłopczycą, pasjonuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Mimo, że jak przystało na prawdziwego detektywa, lubi działać w pojedynkę, w filmie obserwujemy proces zaprzyjaźniania się Agaty Krystyny z chłopakiem z jej nowego sąsiedztwa.

Agata Krystyna, Basia, Kacper i Emma oraz Rafał to tylko niektórzy z bohaterów, których przygody zaprezentuje w tym roku Filmowy Klan Urwisów. Do fanów prawdziwie przygodowych filmów o szalonych wynalazcach próbujących nawiązać kontakt z kosmosem, na pewno przemówi zrealizowanych z rozmachem film „Mały Tito i Kosmici”. Wielbiciele komedii powinien zainteresować film „Jill, Joy i tajemniczy nieznajomy”, a miłośnicy animacji którzy chodzą już do szkoły, powinni zainteresować się pokazem wyszukanych na świecie filmów krótkich. Wszystkim pokazom Filmowego Klanu Urwisów towarzyszyć będą bezpłatne familijne warsztaty artystyczne.

Więcej informacji na stronie www.transatlantyk.org

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:filmwarsztaty

Zimowa wyprzedaż w 5.10.15.

Zobacz także