Tramwaj widmo – instalacja Emitera

Muzeum Inżynierii Miejskiej mapa

piątek 17.05.2019

Tramwaj Widmo

Czy słyszeliście kiedyś skrzypienie tramwaju na ulicy Mostowej? Albo zgrzyt wagonów skręcających z ulicy Gazowej w Bocheńską?

Próbujemy sobie wyobrazić te dźwięki, przeglądając archiwalne fotografie i mapy, studiując plany najstarszych krakowskich linii tramwajowych. Jednak wraz ze zmianą przebiegu torowisk i modernizacją taboru nieodwołalnie zmienia się krajobraz dźwiękowy miasta.

W projekcie Tramwaj widmo zapraszamy do odkrywania miejskiego palimpsestu – tej niezwykłej właściwości miasta, dzięki której to, co stare, nie daje całkiem o sobie zapomnieć, prześwituje tu i tam spod warstw nowego.

W podróż zabiorą Was:
– instalacja audiowizualna, w której znajdziecie zabytkowe wagony w nowej aranżacji w towarzystwie muzyki tramwajów – otwarcie 17 maja 2019 r. podczas Nocy Muzeów;
– spacer dźwiękowy, działający w darmowej aplikacji mobilnej ECHOES (Android, iOS), dzięki któremu można odkrywać dźwięki (narracje, relacje historyczne, muzykę, nagrania terenowe) rozsiane w sąsiedztwie Muzeum Inżynierii Miejskiej;
– kieszonkowy katalog z trzema esejami, których autorzy – Marcin Dymiter, Tomasz Swoboda i Monika Widzicka – z różnych perspektyw przyglądają się fenomenowi tramwajów.

Tym razem o tramwajach opowiemy z innej perspektywy – artystycznej i antropologicznej. Niech figura tramwaju widmo będzie zachętą do myślenia o znaczeniu komunikacji miejskiej w naszym codziennym doświadczaniu miasta.

– Koncepcja artystyczna, instalacja dźwiękowa, spacer dźwiękowy, nagrania terenowe: Marcin Dymiter aka Emiter
– Instalacja wizualna, aranżacja światła, nagrania wideo: Maciej Gryzełko, Anna Kaczkowska
– Koordynator projektu: Monika Widzicka

Tramwaj widmo powstaje jako część międzynarodowego projektu Sounds of Changes, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Więcej o projekcie Sounds of Changes: http://www.soundsofchanges.eu/

Tramwaj widmo – instalacja Emitera

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadzi obiekty ilustrujące rozwój komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki z obszaru historii techniki. Obok ekspozycji stałych organizowane są tutaj wystawy czasowe.

Ogromną zaletą muzeum są interaktywne wystawy dla najmłodszych. Mali …

ul. Świętego Wawrzyńca 15

muzeum@mim.krakow.pl