Tomcio Paluszek – gdzie ten maluszek. Premiera w Teatrze Lalek Arlekin

Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, Wólczańska 5
📅 sobota 13.04.2019 do niedziela 14.04.2019
Tomcio Paluszek – gdzie ten maluszek. Premiera w Teatrze Lalek Arlekin

„Tomcio Paluszek – gdzie ten maluszek” to projekt przeznaczony dla najmłodszych widzów oraz dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Składa się na niego spektakl inspirowany współczesną literaturą dla najmłodszych m.in. takich autorów jak Henry Tullet, mistrz skojarzeń i zabawnych interakcji bliskich dzieciom. Swobodnie nawiązujące do jego twórczości przedstawienie będzie jednocześnie podążało – ale także dosyć symbolicznie, za treścią baśni „Tomcio Paluszek”, koncentrując się na temacie sprytu i wielkich możliwości „tych najmniejszych”, takich jak tytułowy bohater. Tematem spektaklu jest znajdowanie rozwiązania z trudnej, kłopotliwej sytuacji, podobnie jak w baśni wyjście znajdował maleńki Tomcio Paluszek, który pomimo niewielkiego wzrostu i wieku, potrafił zdziałać więcej niż inni. Sens utworu, że z każdej opresji zawsze znajdzie się wyjście, będzie wsparty interaktywnymi, przestrzennymi i sensorycznymi działaniami, które mogą aktywizować dzieci podczas spektaklu. Aktorzy będą wspólnie z widzami szukać wyjścia z tarapatów, w których znajdzie się Paluszek, a wiele scen wydarzy się również pośród najmłodszej widowni. Pomogą im w tym różnorodne, niezwykłe rekwizyty, które zostały stworzone, tak aby stymulować dziecięcą chęć poznawczą i rozwijać ciekawość świata.

Po spektaklu będzie czas na zabawę i odkrywanie elementów przestrzeni: dotykanie, budowanie i sprawdzanie właściwości rekwizytów. Częścią projektu jest też specjalny cykl warsztatowy dla najnajów, inspirowany przedstawieniem, który ruszy w teatrze od września.

Realizatorką „Tomcia…” jest Katarzyna Kawalec, założycielka Teatru Sensorycznego Minimi, doświadczona już w pracy dla najmłodszej teatralnej widowni i mająca na swoim koncie kilkanaście realizacji dla najnajów, a także realizacje przedstawień w naszym teatrze. Muzykę do spektaklu skomponował Radek Bolewski, natomiast autorką scenografii jest Areta Puchalska. Widzowie Arlekina mogą do dziś na deskach teatru oglądać m.in. „Szarego chłopca” stworzonego przez to samo trio realizatorów w 2013 r.

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Premiera: 13 kwietnia 2019 r. godz. 16.00
Scena Kameralna

REALIZATORZY:
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Kawalec
Scenografia: Areta Magdalena Puchalska
Muzyka: Radek Bolewski

Obsada:
Patrycja „Malusia” Czyszpak-Pawlak – Złodziejaszek I, Olbrzym, Królewna
Wojciech „Tyci” Kondzielnik – Tomcio Paluszek, Złodziejaszek II

Dla dzieci od 1,5 roku życia
Uwaga: Ze względu na to, że widzowie spektaklu siedzą na podłodze, na miękkich matach, przed wejściem na widownię bardzo prosimy o zdjęcie obuwia

GRAMY:
Tomcio Paluszek! Gdzie ten maluszek?
13 kwietnia godz. 16:00 – PREMIERA
14 kwietnia godz. 10:00 i 12:00
16, 17 kwietnia godz. 9:00 i 11:00
23 kwietnia godz. 10:00
24, 25, 26 kwietnia godz. 9:00 i 11:00
27 kwietnia godz. 16:00 – w ramach „Skrzatów Książkojadów”
28 kwietnia godz. 12:00 – w ramach „Niedzieli Innej niż Wszystkie”
8 czerwca, godz. 16.00 – w ramach „Skrzatów Książkojadów”
9 czerwca, godz. 12.00
11, 12, 13 czerwca, godz. 10.00

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Łodzi.