Teatr KTO zaprasza – Pochód Kopernikański

Brama Floriańska
📅 sobota 09.09.2023
Pochód Kopernikański
Miasto Kraków wraz z Teatrem KTO zapraszają 9 września na barwne, mobilne, plenerowe widowisko teatralne pełne tańca, muzyki, akrobacji i astronomii organizowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz wpisania Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do udziału w wydarzeniu zachęca Jerzy Zoń, reżyser i dyrektor Teatru KTO:
W „Pochodzie kopernikańskim” znajdzie się wszystko to czym życie od zawsze nas obdarza. Będzie to mobilne przedstawienie, rodzaj wielkiej parady, podczas której zderzymy dwie jakości estetyczne i mentalne. Pokażemy świat nauki, potrzebę dążenia do marzeń oraz codzienny świat zwykłego człowieka. Spektakl zobaczy nawet kilkanaście tysięcy osób, dlatego zależy mi, aby dzięki środkom teatralnym nakreślić i osadzić w epoce, w której żył postać polskiego geniusza – Mikołaja Kopernika.

W widowisku weźmie udział prawie 200 wykonawców – aktorzy, tancerze, muzycy, szczudlarze oraz statyści – ze specjalnym udziałem Compagnie Tac O Tac – francuskich mistrzów akrobatyki na szczudłach. Przy akompaniamencie perkusistów grających na wielkich, 200 litrowych beczkach, widzowie zobaczyć będą mogli mobilne mansjony teatralne. W „Pochodzie kopernikańskim” zaprezentowane zostaną różnego rodzaju pełne dowcipu sceny oddające klimat XIV i XV-wieku, napisane przez krakowskiego poetę i satyryka Bronisława Maja. Pojawi się cyrulik, smok wawelski i dziewice, czarownice oraz… Kopernik i gwiazdy. Całość będzie mieć zaskakujący finał z Wieżą Ratuszową w tle.

W programie m.in.: parada prowadzona przez szczudlarzy-akrobatów, sceny rodzajowe i improwizacje w duchu średniowiecznego Krakowa, artyści w strojach historycznych epoki Mikołaja Kopernika (m.in. profesorowie, mieszczanie, wieśniacy, dziewki, żebracy, połykacze ognia, żacy czy bębniści).

„Pochód kopernikański”
9 września w godz. 17.00 – 19.00
trasa: Brama Floriańska – Ulica Floriańska – Rynek Główny – Ratusz na Rynku Głównym

W widowisku wykorzystana zostanie reprodukcja fotografii obrazu „Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, mal. Jan Matejko, 1873 r. Fot. Grzegorz Zygier. Ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.